0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-03-27

Artykuły:

Umowa B2B: czym jest, jakie są jej wady i zalety? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kontraktach B2B

Umowa B2B to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Pozwala pracodawcy na zaoszczędzenie wielu kosztów. Czy osoba zatrudniona na kontrakt B2B również może odnieść pewne korzyści? W jakim przypadku warto pomyśleć o B2B? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

27 marca 2023

Jak wybrać firmę kurierską i jak przesyłać paczki taniej?

Koszt dostawy i zakres oferty mają ogromny wpływ na decyzję podejmowaną przy wyborze firmy kurierskiej do współpracy. Na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze firmy kurierskiej? Dowiedz się z artykułu!

27 marca 2023

KSeF – co oznacza dla firm i jak sie przygotować?

Od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Czym jest KSeF, jakie korzyści oferuje firmom i jak się na niego przygotować? Odpowiadamy w poniższym artykule.

27 marca 2023

Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Umowa najmu może dotyczyć nie tylko nieruchomości, lecz także rzeczy ruchomych. Może ona zostać również zawarta na czas określony, jak i nieokreślony. W artykule przedstawiamy, jak przebiega rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony!

27 marca 2023

Eksport towarów poza UE przez nievatowca

Rozliczenie w zakresie eksportu towarów poza UE dotyczy zarówno czynnych podatników VAT, jak i tych zwolnionych przedmiotowo i podmiotowo z VAT. W artykule przeanalizujemy, jak eksport towarów poza UE powinien rozliczyć podatnik zwolniony z VAT! Sprawdź!

27 marca 2023

Staż z urzędu pracy i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wliczane do stażu zatrudnienia

Czy staż z urzędu pracy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wliczany jest do okresu zatrudnienia od którego zależy wymiar urlopu? Czy okres pobierania stypendium wlicza się do stażu urlopowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

27 marca 2023

Kod niepełnosprawności pracownika a wyższe dofinansowanie do wynagrodzenia

W orzeczeniu lekarskim oprócz stopnia podany jest również kod niepełnosprawności. Niektóre z nich uprawniają do wyższego dofinansowania z funduszu PFRON dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dowiedz się, o które kody chodzi!

27 marca 2023

PCC od niespłaconej pożyczki - czy podlega zapłacie?

Umowa pożyczki zobowiązuje pożyczkobiorcę do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy w momencie, gdy nie dochodzi do spłaty pożyczki można unieważnić umowę oraz żądać zwrotu zapłaconego PCC? Jak wygląda rozliczenie PCC od niespłaconej pożyczki?

27 marca 2023

Kadencja i mandat członków rady nadzorczej - ile trwa?

Zasady obliczania kadencji członków zarządu i rady nadzorczej uległy zmianie. Zmiana ta obowiązuje dla mandatów i kadencji, które trwały w dniu wejścia w życie nowelizacji. Zobacz, ile aktualnie trwa kadencja i mandat członków rady nadzorczej!

27 marca 2023

Niezbędne dokumenty do złożenia wniosku o emeryturę – jak je uzyskać po likwidacji pracodawcy?

Co jakiś czas w mediach pojawia się temat zmian dotyczących przyznawania emerytur, co budzi niepokój wśród społeczeństwa, zwłaszcza kiedy mają dotyczyć podwyższenia wieku emerytalnego. Jakie są niezbędne dokumenty do złożenia wniosku o emeryturę? Sprawdź!

27 marca 2023

Hodowla zwierząt - opodatkowanie na gruncie PIT

Czy hodowla zwierząt może odbywać się poza działalnością rolniczą? Jak opodatkować hodowlę zwierząt egzotycznych? Czy hodowla zwierząt poza działalnością rolniczą podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Wyjaśniamy w artykule!

27 marca 2023

Uniknięcie nadgodzin zmianami w grafiku - podstawa prawna

Każdy pracownik powinien mieć ustalony rozkład czasu pracy, zwany także grafikiem pracy lub harmonogramem. Często zdarzają się sytuacje nieprzewidziane. Czy uniknięcie nadgodzin zmianami w grafiku jest dopuszczalne? O tym piszemy w artykule poniżej!

27 marca 2023

Składki za okres chorobowy - problemy z rozliczeniem

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim często nie dostarczają na czas zwolnień lekarskich co skutkuje przesunięciem wypłaty świadczeń chorobowych. Z pomocą przychodzą zwolnienia elektroniczne. Sprawdź, jak wylicza się składki za okres chorobowy!

27 marca 2023

W jakim momencie ująć wynagrodzenie w KPiR?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych są zobowiązani do wypłaty wynagrodzeń, naliczenia i odprowadzenia składek ZUS. Sprawdź, kiedy ująć wynagrodzenie w KPiR!

27 marca 2023

Samochód ciężarowy - definicja w VAT i podatku dochodowym

Samochód ciężarowy nie jest wprost zdefiniowany w ustawach o podatkach dochodowych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług. Wymienione ustawy definiują wyłącznie samochód osobowy. Dowiedz się, jakie cechy powinien mieć pojazd uznawany za ciężarowy!

27 marca 2023

Metoda kasowa - zasady rozliczania faktur

Metoda kasowa może być stosowana przez firmy, które posiadają status małego podatnika, czyli te, które nie przekraczają rocznego limitu sprzedaży w kwocie 2 mln euro. Jest to uproszczona metoda ewidencji. Sprawdź, jak rozliczać faktury metodą kasową!

27 marca 2023

Jak rozliczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Jak obliczyć wymiar czasu pracy, kiedy w danym miesiącu należy oddać dzień wolny za święto przypadające w sobotę? Co w przypadku, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby w dniu wolnym od pracy? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

27 marca 2023

VIU-DO – jak wypełnić deklarację rozliczeniową w procedurze OSS?

Podatnicy zarejestrowani w procedurze VAT OSS zobowiązani są składać deklaracje rozliczeniowe VIU-DO. Jak wypełnić deklarację i gdzie należy ją złożyć? W artykule przedstawiamy krok po kroku, jak wypełnić deklarację rozliczeniową w procedurze OSS!

27 marca 2023

Najem prywatny - kiedy należy wystawić rachunek?

W jaki sposób należy potwierdzić najem prywatny składnika majątku? Czy konieczne jest wystawienie faktury? A może należy wystawić inny dokument? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! Przeczytaj i sprawdź!

27 marca 2023

Paragon bez NIP – czy można zaksięgować?

Żeby ująć wydatki udokumentowane paragonem, musi on spełniać warunki, w tym posiadać numer NIP, ale zdarzają się sytuacje gdy paragon został wystawiony bez NIP. Paragon bez NIP – jak zaksięgować taki wydatek oraz czy można odliczyć VAT? Sprawdź!

27 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów