0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-03-28

Artykuły:

Badania psychotechniczne – kto musi je wykonać?

W jakim celu przeprowadza się badania psychotechniczne? Kiedy pracownik powinien zostać na takie badania skierowany? Co jaki czas należy wykonywać okresowe psychotesty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyglądają badania psychotechniczne kierowców!

28 marca 2023

Podanie o podwyżkę - wzór pisma z omówieniem

Jeżeli chcesz w sposób formalny starać się o zmianę wynagrodzenia, to podanie o podwyżkę jest odpowiednim dokumentem. Jak je poprawnie napisać, aby nie popełnić błędów? Pobierz za darmo wzór podania o podwyżkę w formacie PDF lub DOCX!

28 marca 2023

Nagana dla pracownika - kiedy pracodawca może jej udzielić?

Nagana dla pracownika, zaraz obok zwolnienia dyscyplinarnego, jest jedną z najcięższych form karania pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych. Sprawdź, jak prawidłowo napisać karę nagany. Jakich terminów musisz dotrzymać? Dowiedz się więcej!

28 marca 2023

Procedura VAT IOSS czyli pakiet VAT e-commerce przy imporcie towarów

Ze względu na wzrost popularności zakupów online, ustawodawca ujednolicił przepisy dotyczące sprzedaży towarów importowanych, wprowadzając pakiet VAT e-commerce przy imporcie towarów. Procedura VAT IOSS - poznaj szczegóły w artykule!

28 marca 2023

Zagraniczny zakład na gruncie podatku PIT

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może zdecydować się na otwarcie firmy za granicą. W takiej sytuacji należałoby przeanalizować, czym jest zagraniczny zakład oraz jak rozliczać podatek dochodowy w świetle umowy międzynarodowej i ustawy PIT.

28 marca 2023

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę a wypłata zysku

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę nie skutkuje utworzeniem nowego podmiotu, a jedynie zmienia dotychczasową formę prawną. Jak wygląda proces przekształcenia oraz jakie niesie skutki podatkowe? Sprawdź, jak rozliczyć wypłatę zysku!

28 marca 2023

Jak wprowadzić zmiany w Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?

Nie każdy przedsiębiorca jednak wie, że istnieje jeszcze jeden rejestr, w którym odnotowywane są polskie firmy - jest nim Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Sprawdź, jak wprowadzić zmiany w Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?

28 marca 2023

Inwestowanie w złoto a skutki podatkowe

Rosnąca inflacja powoduje, że coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób ulokować oszczędności, aby uchronić je przed utratą wartości. Inwestowanie w złoto jest coraz popularniejszą formą ochrony funduszy. Jakie skutki podatkowe niesie ta inwestycja?

28 marca 2023

Ekwiwalent pieniężny za pracę zdalną – kiedy przysługuje pracownikowi?

W ostatnich latach popularność zdobyła forma pracy zdalnej. Jednym z zagadnień szczegółowych dotyczących pracy zdalnej jest kwestia pokrywania kosztów związanych jej świadczeniem. Sprawdź, czy pracownikowi należy się ekwiwalent pieniężny za pracę zdalną!

28 marca 2023

Kradzież pieniędzy z rachunku bankowego firmy a rozliczenie straty

Trzymając pieniądze na rachunku bankowym należy liczyć się z ryzykiem ataków hakerskich, które mogą skończyć się utratą zgromadzonych na rachunku środków. Czy kradzież pieniędzy z rachunku bankowego firmy może stanowić koszt podatkowy? Wyjaśniamy!

28 marca 2023

Praca na etat i działalność gospodarcza na formularzu PIT-2 - stan prawny

Od 1 stycznia 2023 podatnik przekazuje pracodawcy wszystkie informacje, które wpływają na prawidłowość ustalenia zaliczek na poczet podatku dochodowego. W jaki sposób znajduje odzwierciedlenie praca na etat i działalność gospodarcza na formularzu PIT-2?

28 marca 2023

Wstępne badanie lekarskie a podpisanie umowy przed podjęciem pracy

Chcąc zatrudnić nowego pracownika, po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wysłania takiej osoby na obligatoryjne wstępne badanie lekarskie. Kiedy należy wysłać pracownika na takie badania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

28 marca 2023

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - definicja i przykłady

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług ma miejsce wtedy, gdy polski przedsiębiorca dokonuje sprzedaży usług na rzecz kontrahenta z kraju UE (innego niż Polska). Sprawdź, czytając nasz artykuł, jak prawidłowo opodatkować sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE!

28 marca 2023

Wystawienie faktury po terminie – jakie konsekwencje dla podatnika?

Przepisy ustawy o VAT ściśle określają terminy wystawiania faktury VAT. Wystawienie faktury po terminie nie powoduje konsekwencji u nabywcy lecz u sprzedawcy. Dowiedz, się jakie są terminy wystawiania faktur oraz co grozi za ich wystawienie po terminie!

28 marca 2023

Zgłoszenie SD-Z2 złożone po terminie - konsekwencje podatkowe

Czy wiesz, że złożenie SD-Z2 może uchronić Cię od obowiązku opodatkowania majątku otrzymanego w drodze spadku lub darowizny? Sprawdź, czy możliwe jest przywrócenie terminu złożenia w przypadku gdy zgłoszenie SD-Z2 zostanie dostarczone po terminie.

28 marca 2023

Faktura dla kontrahenta z UE za usługę - jak wystawić?

Transakcje z kontrahentami państw członkowskich UE stają się coraz bardziej popularne. W jaki sposób dokumentować sprzedaż usług dla kontrahentów z UE? Sprawdź, co musi zawierać faktura dla kontrahenta z UE i jakie obowiązują zasady w tym zakresie.

28 marca 2023

Umowa o pracę - poznaj podstawowe informacje

Umowa o pracę jest czynnością prawną, która polega na złożeniu przez pracownika i pracodawcę zgodnych oświadczeń woli. Sprawdź, jaka jest definicja umowy o pracę oraz co umowa o pracę powinna zawierać! Przeczytaj więcej o rodzajach umowy o pracę!

28 marca 2023

Straty z lat ubiegłych jako sposób na obniżenie podatku!

Wielu przedsiębiorców na początku prowadzenia firmy nie osiąga zysków, a wykazuje stratę. Co zrobić w sytuacji, gdy trwa to kilka lat? Czy straty z lat ubiegłych można odliczać w kolejnych latach, gdy podatnik osiągnie już zyski? Dowiedz się więcej!

28 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów