0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-11-20

Artykuły:

Śmierć pracownika - jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy?

Śmierć pracownika automatycznie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy. Jednym z obowiązków pracodawcy jest wypłata odprawy pośmiertnej osobom bliskim pracownikowi. Dowiedz się, jakie jeszcze obowiązki ciążą na pracodawcy w momencie śmierci pracownika!

20 listopada 2023

Błędny kod tytułu ubezpieczenia – jak skorygować?

Jak przeprowadzić korektę, jeżeli płatnik składek złożył w ZUS raport ZUS RCA z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia? W jaki sposób skorygować wysłany do ZUS błędny kod tytułu ubezpieczenia w deklaracjach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

20 listopada 2023

W jaki sposób korzystnie wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o.?

Spółka z o.o. osiągając przychód zobowiązana jest do jego opodatkowania, następnie podatek uiszczają wspólnicy chcąc wypłacić pieniądze ze spółki. Jak można wypłacać wynagrodzenie w spółce z o.o. w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania? Sprawdź!

20 listopada 2023

Ponowne zatrudnienie pracownika – kiedy jest możliwe?

Ponowne zatrudnienie pracownika to sytuacja, w której pracownik, który wcześniej był zatrudniony u danego pracodawcy, zostaje ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku lub na innym stanowisku o tym samym charakterze. Sprawdź, kogo to dotyczy!

20 listopada 2023

Czy prezent dla członka zarządu to darowizna?

W przypadku wielu spółek występują sytuacje kiedy z okazji różnych jubileuszy członkowie zarządu mogą otrzymać prezent od firmy. Czy prezent dla członka zarządu to przychód z działalności czy darowizna? Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie w tej sytuacji!

20 listopada 2023

Poznaj 10 praw pracodawcy!

Według Kodeksu Pracy pracodawca ma wobec pracownika określone obowiązki ale i prawa. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat praw i obowiązków pracodawcy. Poznaj 10 praw pracodawcy i dowiedz się co jest ważne przy zatrudnieniu pracownika!

20 listopada 2023

Wynalazek tajny – kiedy można go zastrzec?

Stworzenie innowacyjnego rozwiązania nie jest łatwą kwestią. Podmiot zgłaszający swój koncept powinien być przygotowany na sytuację, gdzie nie otrzyma on ochrony. Co to oznacza, że dany twór należy traktować jako wynalazek tajny? Sprawdź!

20 listopada 2023

Podatkowe skutki wniesienia wkładu do spółki cywilnej

Jakie są podatkowe skutki wniesienia wkładu do spółki cywilnej? Co może stanowić wkład oraz czy możliwe jest nie wnoszenie wkładu do spółki? Czy jest to obowiązkowe? Przeczytaj artkuł i dowiedz się, jakie obowiązki spoczywają na wspólniku spółki cywilnej!

20 listopada 2023

Amortyzacja lokalu użytkowego a budynek mieszkalny - jak naliczać?

Od 2023 roku wprowadzono zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych w nieruchomościach mieszkalnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przeprowadzana jest amortyzacja lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym!

20 listopada 2023

Sprzedaż nieruchomości - podatek PCC czy VAT?

Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu. Okazuje się jednak, że transakcja sprzedaży może być opodatkowana tylko jednym rodzajem podatku. W przypadku sprzedaży nieruchomości występują określone zasady stosowania podatku VAT i PCC. Jakie są różnice?

20 listopada 2023

Usługi budowlane rozliczane etapami na gruncie VAT i PIT

Czy wiesz, jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla usług budowlanych wykonywanych etapami? Przeczytaj, jak i kiedy poprawnie rozliczyć usługi budowlane rozliczane etapami na gruncie podatku VAT i PIT!

20 listopada 2023

Sprzedaż pojazdu wykupionego prywatnie z leasingu na gruncie VAT

Co do zasady sprzedaż pojazdu wykupionego prywatnie z leasingu jest możliwa dla podatnika. Czy sprzedając majątek osobisty sprzedaż ta wywołuje konsekwencje na gruncie podatku VAT? W artykule poddaliśmy analizie to zagadnienie! Przeczytaj i sprawdź!

20 listopada 2023

Faktura elektroniczna - co to jest i jakie są zasady jej wystawiania?

Drukowanie i wysyłanie faktur może okazać się kłopotliwe i czasochłonne. Alternatywą w tej sytuacji może się okazać faktura elektroniczna (tzw. e-faktura). Czy wiesz, jakie są zasady wystawiania faktur elektronicznych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

20 listopada 2023

JPK zerowy - czy jest obowiązek jego złożenia?

Podatnikom trudno jest zrozumieć, że JPK zerowy za okres w którym podatek nie wyszedł do zapłaty również musi być złożona w urzędzie. Czy wiesz, jakie są konsekwencje niezłożenia deklaracji? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

20 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów