0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-05-22

Artykuły:

Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie – konsekwencje prawne

Decydując się na zatrudnienie mamy świadomość, że pracodawca będzie musiał odprowadzać za nas składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Co jednak, jeśli tego nie zrobi lub gdy prześle zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie?

22 maja 2024

Organizacja konkursu - co powinien obejmować regulamin?

Organizacja konkursu za każdym razem stawia przed organizatorem szereg zadań do zrealizowania. Bardzo ważną kwestią jest określenie zasad i przygotowanie regulaminu konkursu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co warto uwzględnić w regulaminie.

22 maja 2024

Monitoring w zakładzie pracy – co wolno pracodawcy

Czym jest monitoring w świetle kodeksu pracy? Kiedy można go wprowadzić w firmie? Gdzie pracodawca nie ma prawa ustawić monitoringu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak można wprowadzić monitoring w zakładzie pracy!

22 maja 2024

Połączenie pracy na etacie z działalnością nierejestrowaną - czy jest możliwe?

Połączenie własnej działalności gospodarczej z pracą na etacie jest realne. Jednak nie każdy chce zakładać własną działalność gospodarczą. Sprawdź czy jest możliwe połączenie pracy na etacie z działalnością nierejestrowaną!

22 maja 2024

Ewidencja napiwków na kasie fiskalnej - czy jest obowiązkowa?

Prowadzisz sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej? Otrzymujesz napiwki? Sprawdź, czy potrafisz je prawidłowo ewidencjonować! Dowiedz się z naszego artykułu, czy ewidencja napiwków na kasie fiskalnej jest obowiązkowa czy dobrowolna oraz jak tego dokonać!

22 maja 2024

Sprzedaż usług parkingowych a kasa fiskalna

Co do zasady sprzedaż usług parkingowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności musi zostać ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jednak możliwe są aż trzy różne przypadki, w których takie usługi mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy. Sprawdź!

22 maja 2024

Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna - kiedy jest wymagana?

Sprzedaż przez internet czyli bez kontaktu z klientem staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. Dowiedz się, jak w takiej sytuacji należy dostarczyć paragon? Czy w ogóle istnieje taki obowiązek? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

22 maja 2024

Wydatek na zakup podpisu elektronicznego jako koszt podatkowy

W dobie cyfryzacji jednym z popularnych kosztów, ponoszonych przez przedsiębiorców jest wydatek na zakup podpisu elektronicznego. Omawiamy, czy taki wydatek może być uwzględniony jako koszt podatkowy i jak to wygląda, w przypadku członka zarządu.

22 maja 2024

Badania wstępne do pracy - podstawowe zagadnienia

Badania wstępne do pracy wykonywane są na koszt pracodawcy przed podjęciem pracy. Dowiedz się, kogo obowiązują wstępne badania, a kto nie musi ich wykonywać? Jakie informacje powinno zawierać skierowanie na badania medycyny pracy? Przeczytaj!

22 maja 2024

Staż pracy - jakie okresy do niego wliczamy?

Od stażu pracy pracownika zależy między innymi prawo do urlopu wypoczynkowego. Jakie okresy się do niego wliczają? Czy prowadzenie własnej działalności również można do niego zaliczyć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak określać staż pracy!

22 maja 2024

Praca na wysokości i związane z tym obowiązki pracodawcy

Praca na wysokości należy do prac szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. W czasie wykonywania tych prac należy zachować szczególne środki ostrożności. Kto może wykonywać pracę na wysokości? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

22 maja 2024

Kwota wolna od podatku dla rolnika w działalności

Działalność rolnicza i uzyskiwane z tego tytułu przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Czy w związku z tym, prowadząc działalność przysługuje kwota wolna od podatku dla rolnika? Ile wynosi? Jak ją ustalić? Odpowiadamy w artykule!

22 maja 2024

Zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE - jak rozliczyć?

Dokonując transakcji wewnątrzwspólnotowych należy pamiętać o ich prawidłowym rozliczeniu na gruncie podatku VAT. Dowiedz się, w jaki sposób należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE oraz jak wnioskować o zwrot VAT na VAT-REF!

22 maja 2024

Brak dokumentacji cen transferowych - jakie są sankcje?

Jakie zobowiązania podatkowe grożą za nieprawidłowe ustalenie cen transferowych? Co grozi za brak dokumentacji cen transferowych? Poznaj wszystkie sytuacje, w których organ podatkowy może nałożyć dodatkowe sankcje, aby nie narazić się na problemy!

22 maja 2024

Obowiązki dewelopera w świetle nowej ustawy deweloperskiej

Od 2022 roku obowiązuje tzw. nowa ustawa deweloperska, która zastąpiła dotychczasową ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziła nowa ustawa deweloperska i jakie są obowiązki dewelopera!

22 maja 2024

Ulga mieszkaniowa a budowa wspólnego domu na działce małżonka

Planując sprzedaż nieruchomości oraz zakup nowej, warto wiedzieć, jak wyliczana jest ulga mieszkaniowa. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak wygląda budowa wspólnego domu na działce małżonka w kontekście ulgi mieszkaniowej!

22 maja 2024

Urlopy wypoczynkowe - 2024

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie za urlopy wypoczynkowe? Na co zwrócić uwagę? Pobierz darmowy ebook i dowiedz się więcej!

22 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów