0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-06-26

Artykuły:

Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego – formalności

Czy ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego powoduje powstanie dodatkowych obowiązków? Czy po otrzymaniu emerytury należy opłacać składki społeczne? Sprawdź, o czym powinien pamiętać emeryt prowadzący działalność!

26 czerwca 2024

Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2024 r.

Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu jest kluczowe, aby mieć dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Nowe przepisy diametralnie się zmieniają, a wraz z tym sposób jak powinna być obliczona składka zdrowotna. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

26 czerwca 2024

Pracownik chory na epilepsję – o czym należy pamiętać?

Choroba przewlekła, taka jak epilepsja, nie powinna negatywnie wpływać na karierę zawodową. Pracownik chory na epilepsję ma takie same prawa jak każdy inny pracownik. Czy taka osoba ma dodatkowe przywileje? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

26 czerwca 2024

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS przy działalności gospodarczej

Jeżeli przedsiębiorca posiada dodatkowo różnego rodzaju umowy albo prowadzi działalność jako wspólnik, wówczas powstaje pytanie, co ze składkami ubezpieczenia społecznego? Dowiedz się czym jest zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych!

26 czerwca 2024

Wypłata zysku spółki komandytowej w trakcie roku - rozliczenie

Wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać w trakcie roku zaliczki na poczet przyszłego zysku. Jak wygląda wypłata zysku spółki komandytowej w trakcie roku? Sprawdź, jakie stanowisko w tej sprawie obejmują organy podatkowe i sądy administracyjne!

26 czerwca 2024

VAT na usługi budowlane - kiedy można zastosować 8% dla usług budowlanych?

Preferencyjna stawka VAT dotyczy m.in. budowy, remontu czy przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przeczytaj i sprawdź, kiedy można zastosować stawkę 8% dla usług budowlanych!

26 czerwca 2024

Różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia działalności a podatek dochodowy

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może nadal przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem. Sprawdź, jak w związku z tym rozliczyć różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia działalności!

26 czerwca 2024

Pozostałe koszty operacyjne - warto wiedzieć

Pozostałe koszty operacyjne to koszty niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zaliczamy do pozostałych kosztów operacyjnych oraz jak prawidłowo przeksięgować je na rachunek zysków i strat!

26 czerwca 2024

Najem a VAT gdy w transakcji uczestniczy pośrednik

Najem nieruchomości jest opodatkowany kilkoma stawkami podatku VAT, a pod pewnymi warunkami, usługa ta podlega całkowitemu zwolnieniu od tego podatku. To sprawia, że podatnicy mają wątpliwości w kwestii zastosowania VAT. Najem a VAT - jaka stawka? Zobacz!

26 czerwca 2024

Rozszerzenie wspólności majątkowej a nakłady na cele mieszkaniowe

Podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości w terminie 5 lat od nabycia podlegają opodatkowaniu 19% PIT, jednak w niektórych przypadkach mogą oni skorzystać ze zwolnienia. Czy rozszerzenie wspólności majątkowej daje prawo do zastosowania zwolnienia?

26 czerwca 2024

Odliczenie podatku VAT od faktur za wynajem samochodu osobowego

Przedsiębiorcy prowadzący działalność czasem zmuszeni są do wynajęcia samochodu, gdy np. ich własny znajduje się w chwilowej niedyspozycji. Sprawdź, w jakiej wysokości możliwe jest odliczenie podatku VAT od faktur za wynajem samochodu osobowego!

26 czerwca 2024

Dofinansowanie do okularów dla pracownika - kiedy można się o nie ubiegać?

Dofinansowanie do okularów dla pracownika jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy. Jakie są dodatkowe warunki, które należy spełnić i w jaki sposób należy ubiegać się o zakup okularów czy szkieł kontaktowych? Przeczytaj!

26 czerwca 2024

Czym jest M&A, czyli transakcje w zakresie fuzji i przejęć?

M&A, czyli inaczej mergers and acquisitions to pojęcie dotyczące fuzji i przejęć. Dokładne wyjaśnienie tego pojęcia możemy znaleźć m. in. w Kodeksie spółek handlowych. Jakie informacje są tam przedstawione? Jakie są czynności poprzedzające M&A? Sprawdź!

26 czerwca 2024

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców - będą zmiany!

Już od kilku miesięcy wiadomo, że najprawdopodobniej od 2025 roku będą wprowadzone zmiany dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ile będzie wynosić składka zdrowotna i od kiedy będą zmiany w tym zakresie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!

26 czerwca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów