0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Choroby cywilizacyjne - czy można im zapobiec?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Choroby powszechnie występujące, do których przyczynił się rozwój cywilizacji. Dotykają krajów wysokorozwiniętych i tych szybko się rozwijających. Co odpowiada za choroby cywilizacyjne? Czy można im przeciwdziałać, czy też człowiek jest wobec nich zupełnie bezradny?

Choroby cywilizacyjne - przyczyny

Przyczyny chorób cywilizacyjnych można podzielić na pośrednie i bezpośrednie. Pośrednie to między innymi: postępujące uprzemysłowienie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, hałas, promieniowanie jonizujące. W dużej mierze ludzie nie mogą się przed nimi uchronić. Na rynku zaczyna brakować naturalnych produktów, a te z dopiskiem “bio” choć zdrowsze, więcej kosztują. Trudno wyobrazić sobie również picie wody prosto z kranu bez uprzedniego przefiltrowania i/lub przegotowania, mimo zapewnień sanepidu, że taka woda jest wolna od zanieczyszczeń.

Przyczynami bezpośrednimi są: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i kawy, palenie papierosów, a także brak odpoczynku czy ciągłe narażanie się na stres. Awaria windy w bloku powoduje kiepski nastrój, podbiegnięcie na przystanek - natychmiastową zadyszkę, kursujące karetki pogotowia przyprawiają o ból głowy podobnie jak zakurzone ulice. Trudno nie wyobrazić sobie jednak życia w mieście bez tych codzienności.

Choroby cywilizacyjne - rodzaje

Choroby cywilizacyjne można podzielić na schorzenia:

  • sercowo naczyniowe: zawał serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze,
  • przewodu pokarmowego: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks, biegunka, zaparcia,
  • psychiczne: pracoholizm, alkoholizm, depresja, anoreksja, bulimia, nerwica, narkomania,
  • ponadto występują: otyłość, cukrzyca, nowotwory.

Choroby cywilizacyjne - profilaktyka

Czy człowiek ma wpływ na pojawienie się u niego jednej z chorób cywilizacyjnych? Oczywiście, że tak. Według badań 52% sukcesu w walce z tymi schorzeniami zależy od stylu życia, pozostałe czynniki to kolejno środowisko, genetyka i leczenie.

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co więcej - taniej jest zapobiegać. Dlatego warto wprowadzić w swoim codziennym życiu parę zmian. Oto pomysły na polepszenie swojego stanu zdrowia:

  • ograniczanie używek. Należy tutaj mieć na uwadze to, że kawa również zaliczana jest do używek, a jej nadmierne spożywanie powoduje między innymi wypłukanie żelaza z organizmu.
  • zdrowe odżywianie. Warto pamiętać o częstszym jedzeniu warzyw i owoców a rzadszym mięsa. Niektórzy nie wyobrażają sobie obiadu bez schabowego czy chociaż smażonej piersi z kurczaka. Aby być zdrowym wystarczy jeść jedną porcję mięsa raz na 2-3 dni. Trzeba pamiętać również o tym, żeby ograniczyć spożywanie soli i cukrów.
  • aktywność fizyczna. Jak znaleźć chwilę na dotlenienie organizmu? Czasami wystarczy kilka prostych ćwiczeń dziennie, aby poczuć się lepiej. Coraz częściej stosuje się pakiety welness w pracy, dlatego też warto z nich korzystać.
  • regularne badania. Dobrze pamiętać o sprawdzeniu poziomu glukozy we krwi, jeśli ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę. Zmierzyć ciśnienie można przy okazji wizyty w punkcie POZ. Dobrze pamiętać o okresowym wykonywaniu morfologii - dzięki jej wynikom lekarzom o wiele łatwiej jest postawić diagnozę a co za tym idzie, szybciej wprowadzić odpowiednie leczenie.

Podsumowując, człowiek nie jest bezradny wobec chorób cywilizacyjnych. Ponad połowa sukcesu zależy od prowadzonego stylu życia. Należy pamiętać przede wszystkim o profilaktyce - zdrowym odżywianiu się, aktywności fizycznej, okresowym wykonywaniu badań. Dzięki wprowadzeniu drobnych zmian każdy jest w stanie uchronić się przed typowymi chorobami cywilizacyjnymi.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów