0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Mocne strony osobowości – jak o nich mówić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mocne strony osobowości to temat, który poruszany jest na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego też tak ważne jest, by zawsze mieć przygotowaną odpowiedź na pytanie, co jest naszą mocną stroną. Musimy mieć świadomość swoich zalet i nie powinniśmy w takiej sytuacji wykazywać się nadmierną skromnością (jednak zahaczanie o narcyzm również nie jest dobrym pomysłem, we wszystkim warto znaleźć złoty środek). Skoro już wiemy, że będziemy o tym rozmawiać, warto dowiedzieć się, jak to robić. Co może być naszą mocną stroną? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Skąd wiedzieć, jakie mocne strony osobowości posiadamy? 

Nie zawsze wiara w nasze możliwości i pewność siebie jest wysoka. Uważanie, że niczego dobrze nie robimy i nie mamy żadnych zalet, wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się to wydawać. Jednak przecież słysząc pytanie o mocne strony osobowości, nie możemy odpowiedzieć, że nie mamy żadnych – to skreślałoby nas już na starcie, a jeśli jesteśmy na rozmowie kwalifikacyjnej, najpewniej zależy nam na zatrudnieniu. Dlatego też warto odsunąć wszelkie uprzedzenia do swoich umiejętności i zastanowić się nad tą kwestią. 

Pomocne w tym przypadku mogą być oferty pracy, na które odpowiadamy. Każda z nich posiada wymagania względem kandydata. I to właśnie one mogą się okazać mocnymi stronami, o których możemy opowiedzieć. Dzięki temu, że przyjrzymy się im dokładniej, możemy zauważyć, że jednak je posiadamy i to są właśnie mocne strony osobowości. 

Warto również przeanalizować swoją dotychczasową pracę, a także cechy swojego charakteru i zastanowić się, co było dla nas ważne, co napawa nas dumą, co w sobie lubimy i jak to wpływa na naszą pracę. Każdy z nas ma mocne strony, nawet jeśli jeszcze ich nie odkryliśmy. 

Jak mówić o swoich mocnych stronach?

To bardzo prawdopodobne, że na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszymy pytanie o mocne strony osobowości. Warto więc wiedzieć, jak o nich mówić. Nie jest trudno popaść w skrajności lub być niewiarygodnym. 

Przede wszystkim, tak jak już wspominaliśmy wcześniej, warto znaleźć złoty środek. Jeśli nasz rozmówca nie sprecyzuje liczby mocnych stron, o których mamy opowiedzieć, najlepiej wybrać trzy z nich. Wydaje się być to idealna liczba – jeśli nadmiernie się rozgadamy i zaczniemy wymieniać wszystkie zalety, jakie tylko przychodzą nam do głowy, możemy zostać uznani za osobowość narcystyczną, jeżeli z kolei nie powiemy prawie nic, wymienimy jedną zaletę, nie rozwiniemy tego tematu, możemy zostać uznani za osobę, która nie jest pewna siebie, swoich umiejętności, a może po prostu kiepskim kandydatem? 

Wybrane trzy mocne strony osobowości warto oprzeć na tym, co przeczytamy w ogłoszeniu o pracę. Nasz rozmówca może nie być zainteresowany mocnymi stronami, które nijak nie odnoszą się do stanowiska, które chcemy objąć. Jeśli dopasujemy je do oferty, od razu będziemy udowadniać, że jesteśmy idealnym kandydatem do pracy. 

Pamiętajmy również o tym, by mówić o swoich mocnych stronach pewnie, by brzmieć bardziej wiarygodnie. Nie uczmy się ich na pamięć, nie recytujmy, to naprawdę da się usłyszeć i od razu zmniejsza naszą wiarygodność w oczach rekrutera. Może mieć on wrażenie, że to wcale nie są nasze zalety, a wyuczona przemowa, która nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Kłamstwo nie ma sensu – trudno mówić swobodnie i wiarygodnie o swoich mocnych stronach, jeśli te, o których opowiadamy, wcale nie są nasze, ale dobrze brzmią i mogą pomóc. Kłamstwo ma zawsze krótkie nogi, a jeśli rozmówca je wyczuje – jesteśmy na spalonej pozycji.
Jeżeli zależy nam na tym, by wszystko było jak najbardziej zgodne z rzeczywistością, warto do każdej mocnej strony dodawać przykład ją obrazujący i potwierdzający. 

Pamiętaj również, że choć narcyzm z pewnością nie jest wskazany, nadmierna skromność również może nie być dobrze odebrana. Jeśli mówisz o swojej mocnej stronie, nie próbuj jej jednocześnie umniejszać. Kiedy słyszysz od rozmówcy, że coś jest imponujące – nie próbuj tłumaczyć, że tak naprawdę to wcale nie, po prostu podziękuj!

Warto również mieć na uwadze, jak ważne są dzisiaj kompetencje miękkie i cechy charakteru kandydata. Dzisiaj zaletą będzie nie tylko wiedza i doświadczenie. Mocne strony osobowości są dużym atutem.

Mocne strony osobowości na przykładach

Wiemy już, jak mówić o naszych zaletach. Jednak czym tak właściwie mogą być mocne strony osobowości? O czym warto wspomnieć podczas rozmowy z rekruterem? Podpowiadamy naszą trójkę! 

Kreatywność

Wydaje się to dość sztampową umiejętnością, wpisywaną nagminnie do CV, nawet jeśli nie jest to do końca zgodne z prawdą, jednak nie da się ukryć, że jest ona wymagana w wielu zawodach. Nie bez powodu o pewnej grupie zawodów mówi się „branża kreatywna”. Dlatego też jeśli dużo dobrych pomysłów wpada ci do głowy i niejednokrotnie pomagało ci to w wykonywaniu swoich obowiązków, zdecydowanie warto o tym powiedzieć. 

Dobre zarządzanie czasem

Planowanie to dzisiaj nie tylko konieczność, lecz także dla wielu osób prawdziwe hobby. Bullet journale, plannery, kalendarze – to dla niektórych przyjemna codzienność. Odpowiednie zaplanowanie swojego dnia pracy zwiększa efektywność, zaangażowanie i motywację. Jeśli więc mamy to we krwi i świetnie nam idzie, z całą pewnością są to mocne strony osobowości.

Pracowitość

Dla pracodawcy pracowity pracownik to prawdziwy skarb. Kto nie chciałby w swoim zespole osoby cechującej się zamiłowaniem do wykonywania swoich obowiązków? Osoby z taką cechą zazwyczaj pracują dużo i chętnie, są więc idealnymi kandydatami do pracy!

Mocne strony osobowości dla dużej grupy kandydatów do pracy stanowią problem, jednak jeśli przeanalizujemy oferty pracy i nasze dotychczasowe osiągnięcia, może się okazać, że mówienie o naszych zaletach wcale nie będzie trudne!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów