Wakacje to wzmożony czas urlopów. Choć może się on kojarzyć z wylegiwaniem na plaży w egzotycznym kraju, równie odprężające będzie zwiedzanie pięknych miejsc. Jedno z nich znajduje się w niedalekim zasięgu i naprawdę warto je odwiedzić – to czeska Praga. Znajduje się w niej zabytek, któremu powinniśmy przyjrzeć się bliżej – Most Karola.
Most Karola – symbol miasta
Most Karola jest niezwykle rozpoznawalnym miejscem w Pradze. Ma długość niemal 520 metrów i znajduje się na rzece Wełtawie. Jego szerokość wynosi około 10 metrów. Łączy dwie bardzo popularne części Pragi, mianowicie dzielnice Malá Strana oraz Staré Město. Każdy turysta udaje się w to miejsce, które wygląda niesamowicie w dowolnym momencie dnia. Co oczywiste, most jest miejscem tłumnie uczęszczanym przez ludzi przybywających do Pragi. Mówi się, że jedyną porą, w której można samotnie się nim przespacerować, okazuje się bardzo wczesny poranek.
Most Karola - historia
Budowę tego obiektu rozpoczęto w 1357 roku, ponieważ starszy – most Judyty – został zniszczony podczas powodzi. Prace zlecił cesarz Karol IV, a budowniczym został Peter Parler. Most zbudowano na dawnych fundamentach, dlatego nie jest całkowicie prosty, przypomina nieco wydłużoną literę S. Na moście można na nim znaleźć wiele rzeźb, jednak nie zostały one umieszczone na nim od razu. Początkowo Most Karola zdobił jedynie prosty krzyż. Pierwszą rzeźbę umiejscowiono na nim w XVII wieku i było to przedstawienie św. Jana Nepomucena. Ogólna liczba rzeźb to 30, wykonane zostały one przez wielu artystów. Nazwa Most Karola pochodzi dopiero z początków XIX wieku. Wcześniej most zwano Kamiennym lub Praskim. Jego pierwsza wersja posiadała wieże na zakończeniach, dzisiaj pozostała tylko jedna, niestety, nie w swojej pierwotnej formie.
Most Karola – ciekawostki
Choć to bardzo nietypowe, data rozpoczęcia budowy mostu jest znana niezwykle dokładnie. Wiadomo, że był to 9 lipca 1357 roku, godzina 5:31. Dlaczego jest ona aż tak szczegółowa? Astrologowie wierzyli, że odpowiednio dobrane liczby mogą ochronić most i sprawić, że będzie działał przez długie lata. Wybrali więc taką kombinację, ponieważ liczby nieparzyste posiadały według nich cudowną moc.
Istnieje również legenda, która mówi, że przebywający na moście muszą dotknąć płaskorzeźby pod figurą św. Jana Nepomucena. Ma to przynosić dotykającym szczęście. Z pewnością nie da się ominąć tego miejsca. Pod rzeźbą zawsze można zobaczyć turystów, a szczęśliwe miejsce jest wyraźnie wytarte.
Nie wszystkie figury są oryginalne. Powodzie, warunki atmosferyczne i czas sprawiły, że niektóre z nich zastąpiono nowszymi w XIX wieku. Są to kopie wcześniejszych, oryginalnych dzieł.
Przed 10 lat na Bramie Staromiejskiej wisiało… 12 ludzkich głów. Należały one do protestanckich przywódców, miały więc być przestrogą dla wszystkich innowierców.
Spoglądając w lewo, przechodząc przez most, można dostrzec metronom znajdujący się na wzgórzu. Co ciekawe, kiedyś mieścił się na nim ogromny pomnik Stalina.
Odwiedzając Pragę, naprawdę warto zobaczyć Most Karola. To miejsce nie tylko wygląda imponująco, lecz także posiada bogatą historię, która wzmacnia swoisty klimat.