Jeżeli publikujemy treści na stronie, dobrze jest postawić na oprogramowanie pozwalające na zarządzanie treścią. Jednym z nich jest Drupal.
Wspomniany wyżej Drupal jest jednocześnie systemem zarządzania treścią i frameworkiem. Powstał w oparciu o język PHP i obecnie stanowi podstawę wielu stron internetowych, blogów, portali informacyjnych, stron korporacyjnych oraz rządowych. Oznacza to, że jest obecny w niemal 5% stron posiadających CMS, czyli system zarządzania treścią.
Czym jest CMS i czy warto go używać?
CMS, czyli Content Management System, to nic innego jak system zarządzania treścią. Innymi słowy, jest to strona internetowa, która posiada panel administracyjny pozwalający na samodzielne i bezpłatne zmienianie treści bez konieczności poznawania tajników informatyki. Co za tym idzie, dodawanie lub edytowanie wszelkiego rodzaju informacji: tabel, tekstów, grafik, filmów oraz zdjęć odbywa się wyłącznie przy użyciu przycisków. W trakcie tworzenia można formatować powstający tekst w podobny sposób, jak ma to miejsce w Wordzie.
Najczęściej systemy CMS obecne są w formie wtyczek, czyli darmowych dodatków pozwalających na wprowadzenie chociażby galerii zdjęć, forum dyskusyjnego czy narzędzi potrzebnych do pozycjonowania strony.
Ogromną zaletą używania tego typu systemów w samodzielnym zarządzaniu własną stroną internetową jest fakt, że są one zazwyczaj udostępniane za darmo. Oznacza to znaczne oszczędności, gdyż prowadzenie swojej witryny nie wymaga zatrudnienia firmy informatycznej.
Obecnie jednymi z najpopularniejszych CMS-ów są: Drupal, WordPress oraz Joomla.
Drupal jako CMS
Jak już zostało wspomniane, Drupal jest jednym z najczęściej używanych systemów zarządzania treścią. Jest on wyposażony w funkcje, które pozwalają na wspólną pracę nad projektem, wysyłanie i pobieranie plików oraz tworzenie zaawansowanych rozwiązań, dzięki obecności rozbudowanego API. Dodatkowo wśród funkcji znajdują się: systemy blogów, fora, biuletyny, a także galerie grafik i zdjęć.
To, co odróżnia Drupal od innych programów tego typu, to przede wszystkim system segmentów, tzw. node oraz taksonomii. Te ostatnie to rozbudowane moduły, których rolą jest przede wszystkim uporządkowanie treści według kategorii.
Dzięki swoim właściwościom Drupal automatycznie tworzy kanały informacyjne RSS dla całej strony, jak i dla poszczególnych kategorii publikowanych artykułów oraz forów. Umożliwia także łatwe ustalenie aliasów (nazw alternatywnych dla identyfikacji poszczególnych obiektów), dzięki czemu strony internetowe wydają się odwiedzającym łatwiejsze do zapamiętania. W wyposażeniu ma również system skórek (PHP Template), dzięki czemu zmiana wyglądu strony wydaje się znacznie prostsza.
Drupal to oprogramowanie oparte na kodzie źródłowym udostępnianym w ramach licencji GPL. Może zatem zostać wzbogacony o nowe funkcje na podstawie modułów, z których jest zbudowany. Moduły w wersji Core dostępne są od razu po zainstalowaniu, inne – dopiero po pobraniu.
Drupal zbudowany jest na podstawie języka PHP, ale współpracuje z takim bazami danych, jak: MySQL, PostgreSQL, SQLite, MariaDB, MongoDB, Microsoft SQL Server, również za pośrednictwem biblioteki PDO oraz serwerów, na których można uruchomić PHP: Apache, IIS, Lighttpd, Hiawatha, Cherokee lub Nginx.
W oparciu o Drupal powstały również inne rozwiązania, na przykład system do zarządzania projektami Open Atrium.
Zalety Drupala
Przy wyborze odpowiedniego systemu CMS warto zastanowić się nad jego wadami i zaletami. O przewadze Drupala nad innymi CMS-ami może świadczyć fakt, że bardzo często jest on wybierany przez programistów, którzy nie znajdują odpowiednich dla nich funkcji w innych systemach.
Ogromną zaletą tego oprogramowania jest to, że w swojej wersji podstawowej dostarcza ono niemal wszystkich niezbędnych funkcji, a są to: rejestracja użytkowników, zarządzenie profilu oraz menu, a także kanały RSS i wiele innych. Dzięki tym narzędziom użytkownicy mają możliwość utworzenia prostych stron, blogów, stron społecznościowych itp.
Drupal pozwala na zarządzanie wyglądem strony w stopniu podstawowym. Użytkownicy mają do wykorzystania szablony i motywy, dzięki czemu nie muszą projektować witryny od początku do końca. Dodatkowo odpowiednio opracowane konfiguracje funkcji dają możliwość zbudowania zarówno prostych, jak i skomplikowanych witryn internetowych.
System uwzględnia możliwości zarządzania zawartością strony w celu jej późniejszego wykorzystania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku wielu innych CMS-ów stanowi to dość spory problem. Drupal jednak pozwala na pogrupowanie treści pod względem adresów internetowych oraz ścieżek, a także zezwala na tworzenie własnych list. To sprawia, że odszukanie i ponowne użycie treści wydaje się bardzo łatwe.
Wartością dodaną jest wsparcie techniczne. Na stronie poświęconej Drupalowi znajduje się dokumentacja oraz rozbudowane forum dyskusyjne, chat, lista mailingowa i wiele innych. Tutaj użytkownicy w potrzebie znajdują rozwiązanie swoich problemów dotyczących obsługi i modyfikacji skryptu.
Wady Drupala
Przy wszystkich swoich zaletach system posiada również kilka wad. Jedną z nich jest chociażby sposób instalacji skryptu. Okazuje się on niezwykle skomplikowany w przypadku osób, które mają niewiele wspólnego z informatyką. W tym względzie Drupal przegrywa z konkurencją, której produkty udaje się zainstalować znacznie szybciej i łatwiej.
Do minusów należy również jego kompatybilność. Jest to dosyć nowe rozwiązanie i z tego powodu trochę problemów może sprawić przyzwyczajenie się do jego funkcjonalności i ogromu nowych funkcji.
Inną niedogodnością jest także wydajność tego skryptu. Biorąc pod uwagę możliwości innych systemów, Drupal wypada w porównaniu z nimi nieco słabo. Jest on niezbyt dobrym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy stron charakteryzujących się sporym ruchem. Drupal może wtedy powodować spore obciążenia dla serwera. Powodem tego są, zachwalane wcześniej, ogromne możliwości tego systemu. Na szczęście dostępne są wtyczki, które pozwalają na generowanie strony internetowej do pamięci podręcznej serwera, dzięki czemu obciążenie znacznie się zmniejsza.
Drupal wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie mając wiedzy informatycznej, pragną posiadać własną stronę internetową. Jest to związane z całym wachlarzem funkcji i rodzajów witryn, które za jego pomocą można stworzyć. Jest zatem odpowiedni zarówno dla małych, jak i rozbudowanych stron.
Problemem jednak mogą być modyfikacje skryptu. Pomimo szerokiej dostępności wielu funkcji i wtyczek, ich zainstalowanie, a co za tym idzie zmodyfikowanie Drupala, wydaje się niemożliwe bez znajomości PHP, HTML oraz CSS. Pocieszeniem może być jednak spora pomoc wsparcia technicznego, szczególnie opisów dostępnych w języku angielskim.