0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-paragony - zmiany w projekcie rozporządzenia odnośnie kas w formie aplikacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ostatnich dniach Ministerstwo Finansów udostępniło informację, że trwają pracę nad przystosowaniem kas online aby pełniły również funkcję kas wirtualnych. Wprowadzenie w życie kas fiskalnych mających postać oprogramowania wiąże się z możliwością wystawiania i przekazywania paragonów w formie elektronicznej. Jednak planowane są w tej kwestii limity. Kiedy wejdą w życie e-paragony?

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania z 13 stycznia 2020 r. to już trzecia wersja proponowanego rozporządzenia. Pierwsza wersja projektu została udostępniona w sierpniu 2019 roku jednak wzbudziła wiele kontrowersji na etapie konsultacji.

Limit sprzedaży dla kas wirtualnych

Według najnowszych założeń sprzedawcy będą mieli możliwość zainstalowania aplikacji na urządzeniu mobilnym i za jej pomocą będą mogli generować oraz przesyłać paragony elektroniczne konsumentom, którzy wyrażą na to zgodę. Instalacja kas wirtualnych została jednak objęta limitem bowiem nie będzie dotyczyła podmiotów, u których sprzedaż w ostatnich dwóch latach przekroczyła równowartość 10 mln euro. Ograniczenie to będzie zatem dotyczyć dużych przedsiębiorców co spowodowało niepokój szczególnie wśród branży handlowej. Na tą chwilę nie są jednak znane przyczyny wprowadzonego limitu. Jeśli jednak zostanie on utrzymany możliwość posiadania kas wirtualnych będzie dotyczyła 80% wszystkich obecnych podatników detalicznych.

E-paragony będą wystawiane za pomocą kas online i offline!

Nowy projekt ustawy przewiduje także możliwość wystawiania paragonów w wersji elektronicznej bez konieczności ich wydruku za zgodą nabywcy. Dodatkowo nie będzie konieczności drukowania paragonów w przypadku sprzedaży w automatach. Wówczas paragon będzie jedynie wyświetlany klientowi.

E-paragony mają zostać wprowadzone dla kas wirtualnych jednak przewiduje się, że ich wysyłka będzie mogła następować z obecnie funkcjonujących kas online a być może nawet offline, gdyż prawdopodobnie wirtualne kasy jeszcze przez jakiś czas nie będą się cieszyły aż tak dużą popularnością jak obecnie funkcjonujące urządzenia fiskalne. Jednak biorąc pod uwagę iż obsługa sprzedaży skłania się w kierunku jak największej mobilności ważne, aby jak najszybciej dokumenty elektroniczne stały się coraz bardziej powszechne.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów