0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-paragony już wkrótce wejdą w życie – kto będzie mógł je wystawiać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy, którzy ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej, mogą wystawić e-paragon. Wraz z nim należy jednak przekazać nabywcy także kopię papierową – jeśli sprzedawca nie posiada wirtualnej kasy fiskalnej. Ministerstwo Finansów zapowiedziało w tym zakresie zmiany. Czy będzie można wystawiać wyłącznie e-paragony? Sprawdziliśmy!

E-paragony a obowiązek wydania papierowej kopii

Zmiany w zakresie wydawania dowodu zakupu wprowadziła ustawa o podatku od towarów i usług w kwietniu 2020 roku. Nowelizacja przepisów umożliwiła wydawanie e-paragonów, jednak w tym przypadku były pewne ograniczenia – nie wszystkie kasy rejestrujące były bowiem przystosowane do wdrożenia nowego rozwiązania. Chodziło m.in. o:

  • stare kasy rejestrujące z papierowym i elektronicznym zapisem kopii,

  • kasy sprzętowe online, które nie były dostosowane do wystawiania i wysyłania e-paragonów

– w praktyce oznaczało to, że e-paragony może wydawać wyłącznie ten przedsiębiorca, który posiada wirtualną kasę fiskalną.

E-paragony dla wszystkich – od kiedy?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiedziało zmiany w zakresie obowiązujących regulacji, tak aby e-paragony mógł wydawać każdy sprzedawca bez konieczności wydania paragonu w tradycyjnej formie.

Należy pamiętać, że e-paragon można wydać nabywcy wyłącznie za jego zgodą oraz we wskazanej przez niego formie.
Obecnie rozporządzenia o wymaganiach technicznych i warunkach kas rejestrujących oraz kryteriach, warunkach technicznych i wymaganiach, które muszą spełniać kasy rejestrujące, czekają na publikację w Dzienniku Ustaw.

Po wejściu przepisów w życie będzie można wydać klientowi elektroniczny dowód zakupu już nie tylko za pośrednictwem wirtualnych kas. Z chwilą uzyskania homologacji Głównego Urzędu Miar w sprzedaży pojawią się kasy sprzętowe online z możliwością wystawiania e-paragonów.

Nowe rozwiązanie obejmie także przedsiębiorców, którzy już posiadają kasę fiskalną, jeśli producent wdroży nową funkcjonalność dla kas będących w obiegu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów