0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-sąd - wszystko warto i co musisz wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

E-sąd to tanie i szybkie rozwiązanie dla wierzyciela. Nie musi on osobiście przybywać do sądu na rozprawę oraz przesyłać dokumentów pocztą. Wierzycielu, zobacz jakie sprawy możesz załatwić zakładając profil w e-sądzie, bez wychodzenia z domu.

E-sąd – jakie sprawy rozpoznaje?

1,25% wartości przedmiotu sporu to opłata w e-sądzie. Opłatę sądowo należy uiścić w ciągu 7 dni od daty złożenia pozwu. W przypadku EPU nie ma możliwości zwolnienia z kosztów sądowych, ale możesz je zasądzić od pozwanego.
W trybie Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU) możesz dochodzić roszczeń:

  • Jeśli sprawa jest nieskomplikowana pod kątem dowodowym (wyrok wydawany jest „na odległość”, a więc zawiłe sprawy mogłyby zakończyć się niesprawiedliwym wyrokiem).
  • powstałe roszczenie stały się wymagalne do 3 lat od daty wniesienia pozwu – w e-sądzie nie odzyskasz długu, który ma więcej niż trzy lata.
  • Jeśli nie ma żadnych wątpliwości co do istnienia długu, np. wynika on z nieuregulowanej faktury VAT, poprawnie wystawionego nieopłaconego rachunku.

W EPU ograniczenia natury technicznej pozwalają dochodzić roszczenia pieniężnego w kwocie do 100.000.000 zł (sto milionów złotych), dlatego wierzyciele mogą zgłaszać nawet bardzo wysokie roszczenia.

Profil w e-sądzie – jak go założyć?

10 kroków, by założyć profil w e-sądzie:

  1. Znajdź stronę www.e-sad.gov.pl.
  2. W menu głównym (na górze strony) wybierz polecenie „Zarejestruj konto”.
  3. Wybierz rodzaj rejestracji konta: podstawowe, konto komornika, konto pracownika sądu – jako wierzyciel potrzebujesz konta podstawowego.
  4. Uzupełnij formularz swoimi danymi: imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, miejsce urodzenia, PESEL, dowód tożsamości, seria i numer dowodu tożsamości, adres e-mail.
  5. Wybierz swój profil: profil podstawowy (osoba fizyczna), profil powoda masowego (organizacja, firma itp.), profil pełnomocnika zawodowego (adwokat, radca prawny itp.). Potem uzupełnij kolejno formularz z danymi osobowymi lub danymi firmy (zależy, który profil wybierzesz). Wybierając profil powoda masowego, możesz korzystać z pozwów generowanych przez system VCAT.pl.
  6. Na dole strony uzupełnij dane dostępowe do systemu, czyli ustal hasło, wpisz pytanie pomocnicze i udziel na nie odpowiedzi (to dodatkowe zabezpieczenie, gdy zapomnisz hasła).
  7. Przepisz kod z obrazka.
  8. Przeczytaj pouczenie.
  9. Kliknij przycisk „Prześlij wniosek”.
  10. Na podany przez Ciebie adres e-mail zostanie w ciągu kilku dni przesłany w wiadomości link aktywacyjny. Wejdź w niego i aktywuj swoje konto.

Na koniec otrzymasz drogą elektroniczną potwierdzenie założenia konta. Od tego momentu możesz się logować na swój profil w e-sądzie i składać pozwy o odzyskanie należności od dłużników.

Składając elektroniczny pozew, nie musisz dodawać załączników. Wystarczy, że je opiszesz. Jednak pamiętaj, że e-sąd ma prawo zażądać tych dokumentów. Wtedy musisz je fizycznie przedstawić. E-sąd ma prawo stwierdzić, że Twoja sprawa nie może być rozpatrzona w EPU. Wtedy elektroniczny sąd ma prawo skierować sprawę do sądu wg właściwości ogólnej, czyli właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub wskazaną w pozwie siedzibę pozwanego. W takim przypadku sprawa toczy się w zwykłym trybie sądowym. E-sąd przekazuje do zwykłego sądy sprawę także, jeśli pozwany złoży sprzeciw od zasądzonego przez elektroniczny sąd nakazu zapłaty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów