0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Internetowy system rekrutacyjny – wypróbuj go w swojej firmie!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie pierwszy etap rekrutacji – publikacja ogłoszenia o pracę – przeprowadzany jest przeważnie za pośrednictwem internetu. Tworząc ofertę pracy, rekruter umieszcza informację o sposobie kontaktu z firmą. Najczęściej osoby aplikujące na dane stanowisko przesyłają swoje CV i list motywacyjny na firmowy adres mailowy, zwykle poświęcony włącznie przeprowadzaniu procesu rekrutacyjnego. Jeśli w przedsiębiorstwie prowadzonych jest jednocześnie kilka naborów na różne stanowiska, specjaliści od HR-u mogą się pogubić w nadsyłanych aplikacjach, a niektóre zgłoszenia od razu trafiają do kosza. Aby uniknąć chaosu na skrzynce mailowej, można skorzystać z internetowego systemu rekrutacyjnego. Sprawdzi się on również w kolejnych etapach procesu rekrutacyjnego. Sprawdź, jakie korzyści przynosi internetowy system rekrutacyjny dla rekruterów!

Czym jest internetowy system rekrutacyjny?

ATS (ang. applikant tracking system), czyli internetowy system rekrutacyjny jest oprogramowaniem, służącym do wspomagania procesu rekrutacyjnego i zarządzania bazą kandydatów. Program pozwala uporządkować kolejne etapy prowadzonego naboru. Możliwa staje się także szybsza selekcja nadesłanych aplikacji. Wdrożenie takiego systemu w firmie wiąże się z uzyskiwaniem oszczędności czasu i kosztu pracy rekruterów. Żadne CV nie zostanie zgubione, a dokumenty aplikacyjne są często automatycznie kategoryzowane. Multiposting, czyli publikowanie ogłoszeń o pracę na wielu portalach ułatwia znalezienie idealnego kandydata na dane stanowisko pracy.

Na polskim rynku funkcjonuje kilka internetowych systemów rekrutacyjnych. Przedsiębiorstwa w procesie rekrutacji najczęściej korzystają z usług takich platform jak: E-kandydat, eRecruiter, Talent Finder, HRlink.

Internetowy system rekrutacyjny - funkcje

Funkcjonalności poszczególnych internetowych systemów rekrutacyjnych różnią się między sobą. Jednak można wyróżnić pewne cechy wspólne. Przede wszystkim aplikacje ATS pozwalają na zarządzanie kilkoma procesami rekrutacyjnymi za pomocą jednego panelu sterowania. Rekruter loguje się na swoje konto, a po chwili widzi już wszystkie rekrutacje – zarówno te, będące już w toku, jak i zaplanowane - i samodzielnie można aktywować dane ogłoszenie o pracę.

Aktywowana oferta pracy automatycznie trafia na kilka portali ogłoszeniowych. Dzięki temu rekruter nie musi publikować danego ogłoszenia o pracę w różnych serwisach ogłoszeniowych, tracąc przy tym cenny czas. Za pomocą jednego kliknięcia oferta pojawia się w wielu miejscach naraz. Na przykład eRecruiter zamieszcza ofertę pracy na pracuj.pl, a także na innych portalach partnerskich. Internetowy system rekrutacyjny umożliwiają rekruterom wybór serwisów, na których opublikowane zostanie ogłoszenie.

Kandydaci przesyłają swoje dokumenty aplikacyjne bezpośrednio za pomocą systemu rekrutacyjnego. Oznacza to, że ich CV oraz list motywacyjny zostanie zapisany w bazie danych. Rekruter w każdym czasie może sprawdzić, ile aplikacji zostało już nadesłanych i podejrzeć dane zgłoszenie. Podczas przesyłania dokumentów osoba aplikująca jest także proszona o podanie konkretnych informacji, które interesują specjalistów od HR (oczekiwania finansowe, wykształcenie, umiejętności, doświadczenie). Dzięki temu rekruterzy nie muszą przeglądać wszystkich CV. Internetowy system rekrutacyjny wskaże, którzy kandydaci spełniają określone wymagania. Bazę danych można przeszukiwać za pomocą dostępnych filtrów lub słów kluczowych.

Każdy kandydat może zostać oceniony. Rekruter obok zgłoszenia może dodać własną notatkę. Specjaliści od HR często wracają do pominiętych początkowo zgłoszeń, jeśli w trakcie procesu rekrutacyjnego okaże się, że na rynku pracy nie ma pracowników, który idealnie pasowaliby na dane stanowisko pracy. Pozostawienie notatki ułatwia wtórną selekcję aplikacji.

Internetowe systemy rekrutacyjne są także wyposażone w narzędzia służące do raportowania. W kilka chwil można stworzyć wykres przestawiający nadesłane aplikacje czy efektywność przebiegu procesu rekrutacyjnego.

Niektóre ATS umożliwiają przeprowadzenie testów osobowości. Przesyłając aplikację, kandydat proszony jest o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. W ten sposób można także sprawdzić podstawowe umiejętności – np. analityczne myślenie, zdolności matematyczne, kreatywność i umiejętności językowe.

Ważne!

Pamiętaj, że do przeprowadzenia profesjonalnego testu osobowości upoważniony jest wyłącznie psycholog. Internetowe systemy rekrutacyjne mogą najwyżej nakreślić rys osobowości danego kandydata.

Internetowy system rekrutacyjny – czy to coś dla mnie?

Tak, jeśli twoja firma się rozwija i zdarza się, że w jednocześnie przeprowadzasz kilka procesów rekrutacyjnych. Dzięki bazie CV nie będziesz musiał ponownie publikować ogłoszenia o pracę, jeśli okaże się, że znów masz wolne stanowisko pracy. Wystarczy, że skorzystasz z aplikacji, które uprzednio zostały do ciebie nadesłane. Większość internetowych systemów rekrutacyjnych umożliwia skorzystanie z wersji testowej. Np. przez 14 dni możesz bezpłatnie sprawdzać funkcjonalności danego oprogramowania. Jeśli okaże się, że dany ATS nie odpowiada twoim potrzebom, nie wykupisz płatnej wersji programu. Nic nie stracisz, a możesz przekonać się, że internetowe systemy rekrutacyjne skutecznie wspierają prowadzone przez ciebie rekrutacje.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów