Artykuł zewnętrzny
Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl
Dobra komunikacja z przełożonym jest ważna dla obu stron. Warto o nią zadbać już od pierwszych dni w nowej firmie. Istnieje pięć istotnych aspektów, o których należy pamiętać w rozmowie i kontakcie z przełożonym, zwłaszcza w pierwszych dniach nowej pracy i podczas okresu próbnego:
- postępuj zgodnie ze wskazówkami przełożonego,
- zadawaj pytania przełożonemu,
- zgłaszaj wszelkie problemy i raportuj wyniki swojej pracy,
- uważnie słuchaj swojego przełożonego,
- prezentuj efekty swojej pracy.
Poniższe wskazówki są istotne, w szczególności podczas okresu próbnego. Twój przełożony będzie z pewnością obserwował jak sobie radzisz. Staraj się zatem wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej.
Skoncentruj się
Podczas rozmowy z przełożonym, skup całkowicie swoją uwagę na osobie mówiącej. Staraj się nie rozpraszać i nie zwracać uwagi na to co dzieje się wokół.
Słuchaj i patrz
Zwróć uwagę na słowa. Jeśli usłyszysz nieznane słowa lub terminy, poproś o ich wyjaśnienie. Pamiętaj, że słuchanie oznacza również interpretację języka ciała, tonu głosu czy gestów. Jeśli komunikacja niewerbalna jest myląca w stosunku do wypowiadanych słów, poproś przełożonego o wyjaśnienie tego, czego nie rozumiesz. Czasem kierownik demonstruje jak należy wykonać zadanie. Jeśli jest to konieczne, warto zwrócić się do niego, aby powtórzył proces, dopóki nie zrozumiesz go całkowicie. Czasami zadanie to może być zbyt skomplikowane lub zbyt czasochłonne by je pokazać. W takich przypadkach powinieneś otrzymać stosowne instrukcje. Jeśli są jakieś szczegóły, których nie rozumiesz, poproś o pomoc, aby dokończyć zadanie – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Pytaj
Po tym jak wysłuchałeś i zobaczyłeś jak wykonać zadanie, zadaj pytania. Dobry przełożony zachęci cię do zadawania pytań. Zawsze lepiej jest zapytać, niż popełnić błąd wynikający z nie zrozumienia polecenia.
Notuj
Zapisz w notesie wszystkie istotne kwestie warte zapamiętania. Nie notuj w momencie, gdy twój szef tłumaczy lub demonstruje zadanie - zrób to w przerwie.
Przećwicz zadanie
Za zgodą przełożonego, wykonaj zlecone ci zadanie. Upewnij się, że w pełni je zrealizowałeś. Jeśli potrzebujesz specjalnych narzędzi – po wykonanym zadaniu odłóż na miejsce i sprzątnij miejsce pracy. Nie zostawiaj niedokończonej pracy – radzi Małgorzata Majewska.