0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak oszuści wyłudzają pieniądze od nowych przedsiębiorstw

Wielkość tekstu:

Jeżeli właśnie zakładasz firmę, możesz paść ofiarą wyłudzeń opłat za jej rejestrację. Poznaj działania oszustów, by wiedzieć jak się przed nimi uchronić.

Oszuści wyłudzają pieniądze od nowych firm już od wielu lat. Choć stosują różne metody, ich cel jest ten sam – uzyskanie od przedsiębiorcy opłaty za rejestrację jego działalności. Próby wyłudzenia podejmowane są zwykle w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy od startu nowego biznesu.

Wyłudzenia online

Oszuści działają poprzez pocztę tradycyjną, ale także elektronicznie. Drogą online wyłudzają pieniądze od przedsiębiorców na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wysyłka do właściciela nowej firmy wiadomości e-mail z informacją o dokonanym wpisie do rejestru czy katalogu firm wraz z wiążącą się z takim wpisem opłatą. Choć w wiadomości jest informacja o opłacie fakultatywnej, najczęściej podawana jest ona „małym drukiem”, więc większość odbiorców jej nie zauważa. Oszuści bazują na niewiedzy młodych przedsiębiorców, którzy myślą, że dokonanie tego rodzaju rejestracji i ich opłacenie jest obowiązkowe.

Drugi sposób to informacja o założeniu konta i wpisie do rzekomo darmowego katalogu firm. Oszuści po kilku miesiącach funkcjonowania takiego serwisu i dodaniu do niego większej liczby nowych biznesów, zmieniają jego regulamin. Zmiany zapisów wprowadzają opłaty za wpis bez możliwości rezygnacji z posiadania konta w serwisie przed uiszczeniem opłaty. Jako wytłumaczenie swoich działań podają paragrafy poprzedniej wersji regulaminu, które informowały o możliwych przyszłych modyfikacjach, w tym o wprowadzeniu opłat. Tu oszuści bazują przede wszystkim na nieuwadze – mało który z młodych przedsiębiorców czyta regulaminy wszystkich serwisów www, które się z nim kontaktują. Ci, którzy ignorują tego rodzaju e-maile o zmianach regulaminu i nie wnoszą opłat mogą spodziewać się kolejnych wiadomości – tym razem informujących o skierowaniu sprawy do windykacji lub na drogę sądową, co oczywiście jest kolejną próbą wyłudzenia.

Jak uchronić się przed działaniami oszustów internetowych? Przede wszystkim należy ignorować wszelkie wiadomości związane z wpisami do rejestrów online, a przede wszystkim te wymuszające jakiekolwiek opłaty. Dodanie swojej działalności do takiego katalogu zawsze powinno być dobrowolne i samodzielne. Gdy sami wybierzemy odpowiedni serwis, sprawdzimy go i dopiero wtedy zarejestrujemy w nim konto firmy, unikniemy działań oszustów.

Na urzędnika

Są również osoby, które wyłudzają pieniądze za pomocą korespondencji tradycyjnej. Ich metody bywają nawet bardziej skuteczne od tych, które stosują oszuści internetowi.

W tym przypadku przedsiębiorca otrzymuje list pocztą. Dokument przypomina te, które wysyłają urzędy i instytucje. Oszuści podają nazwy rejestrów firm zbliżone do tych, które funkcjonują oficjalnie, np. do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nowy przedsiębiorca nie zauważa drobnej różnicy w nazwie lub nie spodziewając się podstępu uznaje, że taki rejestr najwidoczniej również funkcjonuje. W ten sposób wpada w sidła oszustów.

W ten sposób wyłudzono już pieniądze od wielu przedsiębiorców, nie tylko tych nowych, ale również od osób, które od lat prowadzą swoje biznesy.

Legalne wyłudzenia

Niestety wiele metod stosowanych przez oszustów nie jest niezgodna z prawem. W większości wysyłanych do przedsiębiorców pism, czy to drogą elektroniczną czy pocztą tradycyjną, informują oni o fakultatywnej opłacie za wpis. Zapis ten jest często dodany mniejszą czcionką, na końcu maila czy listu. Fakt, że widnieje sprawia jednak, że wpis do stworzonego przez oszustów rejestru nabiera nieobowiązkowego charakteru. Prawo zezwala natomiast na tworzenie dobrowolnych spisów i katalogów o charakterze informacyjnym i promocyjnym, nawet jeśli są one odpłatne.

W niektórych sytuacjach wyłudzacze idą jednak o jeden krok za daleko. Dzieje się tak, gdy, chcąc dodać swoim pismom wiarygodności, podrabiają nazwy i emblematy instytucji, urzędów i sądów. To jest już naruszenie prawa i pozwala na podjęcie wobec oszustów kroków prawnych.

 

Tadeusz Bisewski

Ekspert z Mala-Firma.pl – wszystko o zakładaniu firmy

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów