Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Jak skutecznie zaplanować domowy budżet?

Zbliża się koniec miesiąca, a Ty znowu planujesz odmrażać gotowe jedzenie do dnia wypłaty? Wizja nadprogramowych wydatków Cię przeraża? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak efektywnie zaplanować domowy budżet! 

Domowy budżet krok pierwszy - podstawowe wydatki

Ustalenie planu budżetu domowego zaczynamy od spisania wszystkich kosztów, jakie musimy ponieść. Na początek przyjrzyjmy się jedynie następnemu miesiącowi. Co nam będzie do tego potrzebne? Rachunki, paragony (np. za większe zakupy spożywcze), a także kartka i długopis. Na środku umieszczamy kwotę netto naszych zarobków (uwzględniając dodatki np. w postaci premii).

Pierwsza część będzie dotyczyć wydatków, które są stałe, czyli: opłata za wodę, prąd, gaz, czynsz do spółdzielni, internet, telewizję, raty kredytu, ubezpieczenia, wydatek na paliwo i przejazdy komunikacją miejską - wszystkie kwoty zapisujemy obok i pod spodem sumujemy.  Kolejna partia wydatków to te, które przeznaczamy na konsumpcję - zakupy spożywcze, życie kulturalne (wyjścia do kina, teatru) - ponownie - oddzielamy i sumujemy.

Porównujemy planowane wydatki z kwotą wynagrodzenia. Jesteś na plusie? To dobrze, możemy przejść do kroku drugiego. Jesteś na minusie? Przeanalizuj raz jeszcze powstałe wydatki i zastanów się, które z nich możesz ograniczyć. Pamiętaj, że podstawowe wydatki mogą wynosić do 60% wysokości comiesięcznego wynagrodzenia.

Domowy budżet krok drugi - jednorazowe wydatki

Co nie zostało uwzględnione powyżej? Jednorazowe wydatki. Mogą one dotyczyć wydatków na:

  • prezenty (urodziny, święta),

  • przegląd techniczny auta,

  • wyjazd na urlop,

  • remont mieszkania,

  • ubrania.

Jeżeli planujemy takie wydatki, również umieszczamy na naszej liście. Podkreślamy, podliczamy i porównujemy: czy coś nam jeszcze zostało? Jeśli tak, spróbujmy zaoszczędzić powstałą kwotę i przelać ją na osobny rachunek oszczędnościowy.

Domowy budżet krok trzeci - plan roczny

Kiedy zdamy sobie sprawę, ile tak naprawdę wydajemy w ciągu miesiąca, możemy przejść do budowania planu budżetu domowego na cały rok. Biorąc pod lupę pierwszy miesiąc, spróbujmy oszacować wydatki w poszczególnych miesiącach do końca roku. Po każdym 30-dniowym okresie należy jasno określić kwotę jednorazowych wydatków - tak, aby mieć pewność, że oszczędzone pieniądze w skali roku pozwolą nam na pokrycie większych opłat np. związanych z ubezpieczeniem auta na początku stycznia.

Poniżej przedstawiamy wzór miesięcznego planu budżetowego, który można w prosty sposób przekształcić w plan roczny przez uzupełnienie kolejnych miesięcy do przodu i przeznaczenie osobnej strony podsumowującej każdy miesiąc pod kątem jednorazowych wydatków i ewentualnej zaoszczędzonej sumy pieniędzy.

Poniżej przedstawiamy wzór miesięcznego planu budżetowego, który można w prosty sposób przekształcić w plan roczny przez uzupełnienie kolejnych miesięcy do przodu i przeznaczenie osobnej strony podsumowującej każdy miesiąc pod kątem jednorazowych wydatków i ewentualnej zaoszczędzonej sumy pieniędzy.

Budżet domowy


Miesiąc:.......................

Wysokość zarobków w kwocie netto (na rękę)........................................................

Podstawowe wydatki

Kwota

   
   
   
   
   
 

Suma :.........................

Jednorazowe wydatki

Kwota

   
   
   
 

Suma: …………………..

Wysokość wynagrodzenia - (Podstawowe + jednorazowe wydatki) = kwota do zaoszczędzenia


……………………………………………..Suma oszczędności:....................