Dobra prezentacja multimedialna podczas biznesowego spotkania to połowa sukcesu. Jeśli zaciekawimy odbiorcę jej wyglądem, dodając do tego kilka interesujących słów i ciekawostek, nasz biznesowy cel będzie miał szansę zostać zrealizowany. O co zadbać, by prezentacja nam pomogła, a nie zaszkodziła?
Prezentacjamultimedialna powinna być zawsze uzupełnieniem naszego wystąpienia, nigdy jego główną częścią. Podczas prezentowania zagadnień ze slajdów powinniśmy korzystać z nich jak ze swoich notatek, zdecydowaną większość rzeczy dopowiadając. Ciekawa prezentacja powinna być uzupełnieniem naszej opowieści. Jak stworzyć ją w odpowiedni sposób?
Ciekawa prezentacja multimedialna to przede wszystkim treść?
W przypadku prezentacji multimedialnej im mniej treści tym lepiej. Kwestie, o których chcesz opowiedzieć swoim słuchaczom, zapisz hasłowo, a resztę po prostu dopowiedz. Nic nie męczy bardziej niż czytanie kilkunastu linijek zwykłego tekstu w prezentacji, kiedy siedzi się w ostatnich rzędach sali przy jednoczesnym słuchaniu osoby prezentującej. Pamiętajmy także, by jeden slajd dotyczył jednego problemu. Nie mieszajmy zupełnie niezwiązanych ze sobą informacji.
Wygląd prezentacji, również ma znaczenie
Slajdy powinny być ciekawe. Odpowiednia kolorystyka, nietypowe szablony, dodatkowe ilustracje, cytaty lub filmy dodatkowo wzmocnią ich wyraz. Kolory slajdów starajmy się dobierać tak, aby treść była widoczna nawet przy jasnym świetle. Dobry kontrast nawet przy słabym rzutniku pozwoli nam przeprowadzić prezentację multimedialną bez większych problemów. Polecamy wybór prostej i odpowiednio dużej czcionki bezszeryfowej, która ułatwi odbiór całego przekazu.
Obrazki to podstawa
Zdjęcia i grafiki w prezentacji multimedialnej powinny być wyraźne i dobrej jakości. Nieraz lepszym rozwiązaniem jest opublikowanie samego tekstu niż zamieszanie na nim słabej jakości obrazka. Grafiki i wykresy powinny być atutem prezentacji i robić wrażenie na odbiorcach. Warto zadbać też o to, aby grafiki, których użyjemy, nie miały znaków wodnych oraz napisów, które nie będą związane bezpośrednio z tematem.
W poważnej prezentacji nie należy przesadzać z efektami
Unikajmy używania animacji, na które pozwalają programy do tworzenia prezentacji, takie jak na przykład PowerPoint. Takie efekty mogą pomóc w zdobyciu dobrej oceny na lekcji informatyki w szkole, ale do poważnej prezentacji multimedialnej zupełnie nie pasują. Znacznie wydłużają prezentację, rozpraszają publiczność i są irytujące. Nie na tym nam prawdopodobnie zależy.
Spójna koncepcja
Dobra prezentacja multimedialna powinna od początku do końca mieć spójny wygląd i kolorystykę. Wygląd każdego slajdu powinien nawiązywać do poprzedniego, a wszystkie przekazane informacje - tworzyć spójną całość. Prezentacja powinna mieć swoją stronę tytułową, podział na rozdziały dotyczące osobnych tematów (jeśli takie istnieją), podsumowanie i zakończenie.
Dlaczego każda prezentacja multimedialna powinna mieć agendę?
Jeśli chodzi o techniczne aspekty dobrej prezentacji, warto wspomnieć o agendzie. Spis treści naszego wystąpienia powinien znaleźć się już na początku. W tym miejscu powinniśmy wskazać też, o czym i w jakiej kolejności będziemy mówić oraz kiedy nastąpi przerwa i jak długa będzie cała prezentacja.
Prezentacja multimedialna nie może być za długa
Smutną prawdą jest to, że po kilkunastu slajdach nawet najciekawszej prezentacji większość widzów jest znużona. Warto więc robić kilkuminutowe przerwy lub informować o czasie, który pozostał do zakończenia wystąpienia. Każda strona slajdu powinna być oznaczona numerem. Dobrą praktyką jest także wskazywanie, ile slajdów pozostało jeszcze do końca prezentacji. Umożliwi to naszemu audytorium lepiej zorientować się w prezentacji i ocenić, ile może jeszcze ona potrwać.
Stworzenie dobrej prezentacji może być ciężką i monotonną pracą, jeśli nie będziemy mieć na nią konkretnej wizji. Przed przystąpieniem do pracy warto ją zatem zaplanować i odnaleźć treści, które chcemy w niej zawrzeć. Po zaplanowaniu odpowiednich działów i treści powinniśmy przejść do rozwiązań graficznych. Zastosowanie się do przedstawionych rad powinno znacznie ułatwić nam całą pracę