0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jaki program antywirusowy wybrać?

Wielkość tekstu:

Komputer to urządzenie, w którym gromadzimy wszystkie ważne dla nas pliki i dokumenty. Wierzymy, że mając je na dysku, są one w 100% bezpieczne i nie istnieje żadne zagrożenie, które mogłoby doprowadzić do ich utraty. Komputer jest tylko jednak sprzęt, który może się zepsuć. Niebezpieczeństwa czekają na nas również ze strony internetu. Wirusy, których w sieci są miliony, mogą zaatakować nasze urządzenie i w ten sposób narobić nam dużo kłopotów. Bardziej niepokojące jest jednak to, że nie tylko możemy utracić wszystkie dane, ale przede wszystkim ktoś może wejść w ich posiadanie i wtedy sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Właśnie po to każdemu użytkownikowi potrzebny jest program antywirusowy.

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed wirusami, należy wybrać odpowiedni program antywirusowy. Przeciętny Kowalski nie zawsze wie, który z dostępnych programów jest najlepszy i pozwoli mu bezpiecznie korzystać ze swojego komputera. Co roku na rynek wchodzą nowe antywirusy, które są mniej lub bardziej godne uwagi. Dostępne są również programy darmowe, które można pobrać z internetu lub płatne wersje, dostępne w sieci lub w sklepach komputerowych. Trzeba jednak wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę w momencie, kiedy mamy do wyboru tak duży wachlarz programów antywirusowych. Każdy wydaje się być dobry i skuteczny, ale programy nie są pozbawione wad. Dowiadujemy się o tym dopiero wtedy, gdy zaczynamy korzystać z oprogramowania lub nasz komputer zostanie zaatakowany przez wirusa. Jak uniknąć takich sytuacji i wybrać ten program, który zamiast przysporzyć nam dodatkowych problemów, ochroni nasze dane?

Program antywirusowy doskonały

Na stronach internetowych nie brakuje koni trojańskich, robaków i innych wirusów, które tylko czekają na odpowiedni moment, aby zaatakować. Program antywirusowy może je wykryć, poddać kwarantannie lub całkowicie usunąć. To, co powinien mieć każdy antywirus, to przede wszystkim:

  • Skaner: główny moduł programu. To on jest odpowiedzialny za przeszukiwanie plików w celu znalezienia groźnych wirusów. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, czy wybrany przez nas antywirus wyszukuje tylko te robaki, które znajdują się w bazie danych programu, wykorzystując do tego metody heurystyczne, czy może wykrywa również nowe wirusy. W pierwszym przypadku antywirus nie będzie zdolny do identyfikacji nieznanych mu złośliwych oprogramowań. Nawet częsta aktualizacja może nie być wystarczająco skuteczna, dlatego ważne jest, aby wyposażyć się w taki program, który będzie potrafił wykryć wszystkie wirusy, zagrażające naszym plikom.

  • Monitoring: zwiększa on ochronę komputera przed wirusami. Antywirus sprawdza na bieżąco wszystkie operacje oraz alarmuje nas o niebezpieczeństwach, jakie nam zagrażają. Monitoring powinien zostać uruchomiony wraz ze startem samego systemu - tylko wtedy można liczyć na jego skuteczność. Jedyną wadą jest to, że jego działanie wpływa na szybkość pracy komputera znacznie go spowalniając.

  • Skaner online: każdy dobry program antywirusowy jest w niego wyposażony. Ustawienie skanowania komputera odbywa się poprzez wejście na stronę programu i jego uruchomienie. Nie wymaga to instalacji, ale trzeba mieć stały dostęp do Internetu. Współpraca programu ze skanerem online wzmacnia bezpieczeństwo naszego komputera.

  • Oprogramowanie zabezpieczające: jest ono odpowiedzialne za wykrywanie wirusów w sieci, ewentualnych wyłudzeń danych, blokowanie śmieciowych informacji (powszechnie znanych jako spam) oraz demaskowanie programów szpiegowskich.

Bez powyższych funkcjonalności używany przez nas program jest bezużyteczny. Dodatkowe możliwości oprogramowania mogą jedynie wspomóc funkcje podstawowe i wpłynąć na lepsze działanie antywirusa. Czy istnieje idealne zabezpieczenie przed groźnymi wirusami? Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno jak rynek programów antywirusowych rozwija się z roku na rok, tak samo hakerzy nie próżnują. Doskonale zdają sobie sprawę, że eksperci starają się tworzyć coraz to lepsze programy, dlatego również oni wzmacniają swoją skuteczność.

Program antywirusowy - ranking 2014

Co roku przeprowadzany jest test, który ma na celu wyłonienie lidera programów antywirusowych. Brane są pod uwagę przede wszystkim takie parametry, jak poziom wykrywalności wirusów, prostota obsługi oraz wydajność. Jeżeli szukamy dobrego programu, warto jest zasięgnąć informacji, jak wyglądają rankingi i które antywirusy plasują się najwyżej. W dzisiejszych czasach bezpłatne programy antywirusowe rywalizują z płatnymi.

Liderem w roku 2014 został Norton i jego Antivirus, Internet Security i Norton 360. O jego zwycięstwie zdecydowały wysokie wyniki we wszystkich kategoriach, w których były testowane wszystkie programy. Jest on przede wszystkim łatwy w obsłudze i posiada wiele przydatnych funkcji. Na drugim miejscu uplasował się ESET, a na trzecim Kaspersky. Zbyt duże obciążenie systemu spowodowało, że dorównujący pod wieloma aspektami Kaspersky znalazł się na najniższym stopniu podium.

Ranking najdokładniejszych antywirusów wygląda nieco inaczej. Dla użytkowników najważniejsza jest ochrona, a sam wygląd i wydajność programu odgrywa już mniej istotną rolę. Pierwsze miejsce przypadło G Data, drugie zajął BitDefender, a trzecie BullGuard. Wyniki wszystkich programów są jednak do siebie zbliżone. Nawet Microsoft, który znalazł się na ostatnim miejscu, nie odbiega znacznie od czołówki.

Biorąc pod uwagę jedynie wydajność systemu, znów można zauważyć różnice w rankingach. Top3 to ESET, Norton i Baidu. Czołówka z rankingu najdokładniejszych programów plasuje się tym razem na ostatnich miejscach.

Każdy z systemów posiada inne funkcje i wyróżnia się w innej kategorii. Bez wątpienia najwszechstronniejszym programem jest Avast, zaś ten, który wydaje się najbardziej obiecujący w przyszłości to chiński Baidu.

G Data - najdokładniejszy program antywirusowy

W rankingu najdokładniejszych antywirusów to właśnie G Data zdobył pierwsze miejsce na podium. Doskonale wykrywa wirusy i tym samym bardzo dobrze chroni nasze pliki przed zagrożeniami. Wykrywa także robaki, rootkity, spyware, trojany i backdoory. Ma wbudowane dwa niezależne skanery, inteligentny moduł wykrywania nowych zagrożeń oraz filtr antyphisingowy. Oprócz tego posiada przejrzysty interfejs oraz tryb monitorowania uruchamiania aplikacji. Warto wspomnieć również o takich funkcjach, jak proaktywna ochrona bankowości i skanowanie w trybie bezczynności.

Powyższe wskazówki wyboru odpowiedniego programu antywirusowego oraz wyniki przeprowadzonych testów mają na celu pomóc Ci dokonać wyboru skutecznego oprogramowania, które będzie dopasowane do specyfiki Twojej pracy na komputerze. Trzeba również pamiętać o tym, że w inny sposób korzystamy z komputera i internetu w pracy, a inaczej w celach prywatnych. To również powinno mieć wpływ na to, który z antywirusów znajdzie się w naszym systemie. W niektórych przypadkach nie warto inwestować w drogie programy, jeśli w zasięgu ręki mamy skuteczne darmowe oprogramowanie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów