0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Planowanie własnej kariery zawodowej: Kariera a rynek pracy (cz.3)

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Copywriter? Fleet manager? Area window dresser? To tylko niektóre ze stanowisk pracy, na które możemy zaaplikować w dzisiejszych czasach, a o których jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy pojęcia. Rynek pracy zmienia się z miesiąca na miesiąc i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał w przyszłości.

Rynek pracy jest jednym z najbardziej dynamicznych i nieprzewidywalnych sektorów biznesowych na świecie. Kiedyś pracodawcy poszukiwali szwaczek, kaletników, spawaczy, kucharzy czy chociażby pracowników biurowych. Dzisiaj? Na topie są na przykład takie stanowiska jak Sales Executive, IT Developer, Implementation Specialist czy New Bussines Manager. O czym to świadczy? Jakie tendencje przejawia rynek pracy? Sprawdź!

Rynek pracy - tendencje rozwoju

Jakie zawody będą popularne za kilkanaście lat? Jakie kwalifikacje będą przydatne? Jaką decyzję ma podjąć dziś osoba, która szuka pomysłu na siebie i nie wie, jakie studia wybrać? Kilka lat temu przewidywało się, słusznie zresztą, że zawodami przyszłości będą przede wszystkim wszystkie te związane z branżą IT. Istotnie, obecnie wszystkie szeroko rozumiane stanowiska informatyczne należą do grona najlepiej płatnych. W IT to firmy rywalizują między sobą o dobrych informatyków, a nie informatycy o miejsca pracy. Czy tak będzie także w przyszłości? Trudno powiedzieć. Rynek pracy jest tak dynamiczny, że z miesiąca na miesiąc tendencje mogą się zmienić. Aby odpowiedzieć na tak trudne pytanie, trzeba uważnie obserwować światową gospodarkę, znać kierunki rozwoju branż i reagować na wszystkie, często bardzo szybkie, zmiany.

Rynek pracy - publiczne i niepublicznego instytucje wspierania zawodowego

Zarówno publiczne, jak i prywatne instytucje rynku pracy mają za zadanie łagodzić skutki bezrobocia oraz dążyć do aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Oprócz tego powinny dążyć do rozwoju zasobów ludzkich i osiągania wysokiej jakości pracy oraz zwiększania jej mobilności.

Do niedawna pracę najłatwiej było znaleźć, zostawiając podanie i CV w określonych miejscach osobiście lub szukając zatrudnienia z polecenia. W niektórych przypadkach po skończeniu szkoły zawodowej uczniowie byli bezpośrednio kierowani prosto do określonego zakładu pracy. Jak jest teraz?

W dobie internetu wszystko wydaje się dużo prostsze. Pracy przed ekranem swojego komputera można szukać na całym świecie. A do tego nie jesteśmy sami, coraz skuteczniej funkcjonują także wszelkie instytucje pośrednictwa pracy. Oprócz publicznych służb zatrudnienia (takich jak wojewódzki czy powiatowy urząd pracy) do głosu dochodzą także mniej znane ochotnicze hufce pracy (działają głównie na rzecz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym) czy prywatne agencje zatrudnienia. Te ostatnie w profesjonalny sposób świadczą nie tylko usługi w zakresie samego pośrednictwa pracy, ale także poradnictwa zawodowego i doradztwa personalnego.

Nie należy także zapominać, że cały czas istnieją jeszcze specjalne instytucje dialogu społecznego, takie jak związki zawodowe czy organizacje pozarządowe współpracujące z publicznymi instytucjami.

Zawody przyszłości - elastyczność i otwartość na zmiany

Najnowsze badania dowodzą, że w ciągu najbliższych lat w dalszym ciągu cenione będą zawody techniczne, związane z rynkiem informatycznym, bankowym i telekomunikacyjnym. Do łask mogą powrócić także takie zawody, jak spawacz czy operator maszyn, których przedstawicieli jest obecnie coraz mniej. Bardzo ważna będzie także znajomość języków.

Od jakiegoś czasu ekspansję na Polskę przeprowadzają międzynarodowe korporacje i ta tendencja w ciągu najbliższych lat raczej się nie zmieni. Ważna przy szukaniu pracy będzie też elastyczność i umiejętność dopasowywania się do zmieniających się okoliczności - czy to związana z koniecznością zmiany miasta, a nawet kraju, w którym będziemy pracować, czy chociażby zaakceptowania różnych form zatrudnienia. Duże korporacje oczekują, że ich pracownicy będą gotowi na delegacje lub nawet zmianę miejsca zamieszkania. Często oferują także kontrakty zagraniczne lub proponują samozatrudnienie zamiast najpopularniejszej do niedawna umowy o pracę. Wymaga to od nas dostosowania się do rynku i zaakceptowania tych zmian, w przeciwnym razie wiele dobrze rokujących stanowisk może nas po prostu ominąć.

Otwartość na zmiany jest na obecnym rynku pracy jedną z ważniejszych wartości. Jeśli chcemy z powodzeniem realizować wyznaczoną wcześniej ścieżkę kariery, musimy być przygotowani i otwarci na relokacje i związane z nią zmiany. Liczy się też refleks i spontaniczność. Już jedna podjęta w odpowiednim czasie decyzja może pozwolić zrobić nam milowy krok na drodze zawodowej. Nie warto przegapić takiej szansy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów