0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kwota wolna dla liniowców – propozycja zmian

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian podatkowych do rządowego programu „Polski Ład”. Wśród proponowanych korekt znalazła się kwota wolna dla liniowców. Czego mają dotyczyć pozostałe zmiany? Wyjaśniamy w artykule!

Kwota wolna dla liniowców – zmiany dla przedsiębiorców

Kwota wolna od podatku to taka wysokość dochodu, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości osiągniętego przez podatnika dochodu. Dopiero nadwyżka od tej wartości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Co ważne, nie wszyscy podatnicy mogą skorzystać z kwoty wolnej – przysługuje ona bowiem wyłącznie tym, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Z preferencji podatkowej nie mogą więc skorzystać podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym, ryczałtowcy oraz przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową.

Jak zaproponował rzecznik MŚP, podatnicy płacący podatek liniowo 19% mogliby skorzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku – jak ma to miejsce w przypadku podatku rozliczanego na zasadach ogólnych.

zgodnie z propozycją rzecznika MŚP kwota wolna dla liniowców miałaby wynosić 30 tys. zł.

Polski Ład a maksymalna kwota składki zdrowotnej

W ogłoszonym projekcie „Polski Ład” składka zdrowotna ma stanowić 9% dochodu i nie będzie mogła być odliczana od podatku. Wśród propozycji złożonych przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorców znalazła się zatem kwestia wprowadzenia limitu składki zdrowotnej.

Według projektu „Polski Ład” składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku i ma wynosić 9% dochodu.
Jak postuluje rzecznik MŚP, należałoby wprowadzić granicę, od której składka ta nie będzie podwyższana. Rozwiązanie to jest podobne do stosowanego obecnie limitu 30-krotności przy składkach na ubezpieczeniach społecznych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów