0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wzrost kwoty wolnej od podatku - projekt już w Sejmie!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rząd szykuje kolejne zmiany w zakresie rozliczeń podatkowych! Do Sejmu właśnie trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada wzrost kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł. Co to oznacza dla podatników? Odpowiadamy w artykule!

Wzrost kwoty wolnej od podatku od 2024 roku - planowane zmiany

Projektowana ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada wzrost kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł, co oznacza wzrost aż o 30 000 zł w stosunku do ubiegłego roku. Wraz ze wzrostem kwoty wolnej od podatku zostanie również zmodyfikowana kwota zmniejszająca podatek z obecnych 3 600 zł na 7 200 zł.

Powyższy projekt jest odpowiedzią na niezwykle wysoką inflację, która przekłada się na drastyczny wzrost cen towarów. W uzasadnieniu do projektu omawianej ustawy, projektodawcy przewidują, że ,,wejście w życie projektowanej regulacji będzie miało pozytywne skutki społeczne i gospodarcze. Ustanowienie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 000,00 zł w sposób wymierny wspomoże budżety domowe polskich obywateli, napędzając jednoczenie gospodarkę, która obecnie boryka się z wieloma problemami na skutek inflacji.”

Planowany termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to 1 stycznia 2024 r.

Wzrost kwoty wolnej od podatku - korzyści dla podatników

Kwota wolna od podatku dotyczy jedynie podatników osiągających dochody opodatkowane według skali podatkowej, dlatego wzrost kwoty wolnej od podatku oznacza głównie korzyści podatkowe dla tej grupy.

Jeżeli projektowane zmiany wejdą w życie, to osoby otrzymujące wynagrodzenie z tytułu umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych w granicach 6 000 zł brutto miesięcznie nie zapłacą podatku w ogóle. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej zaczną płacić podatek dopiero w momencie przekroczenia dochodu w wysokości 60 000 zł.

Wzrost kwoty wolnej od podatku może okazać się również korzystny dla małżonków dokonujących wspólnego rozliczenia, którzy będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku w łącznej wysokości 120 000 zł. W sytuacji, gdy jeden z małżonków nie pracuje albo osiąga niższe dochody, podwyższenie kwoty wolnej od podatku daje szansę na znaczne obniżenie podatku i uzyskanie zwrotu nadpłaty.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów