0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

7 lutego 2024 roku Sejm rozpoczął prace nad ustawą, która zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł. Czy wzrost kwoty wolnej od podatku jest już pewny?

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy!

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że do tej kwoty nie jest pobierany podatek dochodowy. Zapowiedzi polityków mówią o podniesieniu kwoty wolnej do 60 000 zł.

Podniesienie kwoty wolnej oznacza, że pracownicy będą mieli więcej pieniędzy na rękę. Dla przykładu:

  1. osoba zarabiająca 4000 zł brutto miesięcznie otrzyma około 90 zł więcej netto,
  2. osoba zarabiająca 5000 brutto otrzyma około 190 zł więcej netto,
  3. osoba zarabiająca 7000 brutto otrzyma około 300 zł więcej netto,
  4. osoba zarabiająca 10 000 brutto otrzyma około 300 zł więcej netto.

Osoby osiągające dochód w wysokości do 5 000 zł nie zapłacą podatku w ogóle.

Zmiana kwoty wolnej od podatku - co to oznacza dla Polaków?

Kwota wolna od podatku może zostać podniesiona do 60 000 zł! To dobra wiadomość dla wielu Polaków, którzy zapłacą mniejszy podatek lub w ogóle go nie zapłacą.

Aby zmiana weszła w życie, potrzebna jest ustawa. Sejm właśnie rozpoczął prace nad nią. Oprócz podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł nie planuje się na razie żadnych innych zmian w polskim systemie podatkowym. Oznacza to, że stawki i progi podatkowe pozostaną takie same jak w 2023 roku.

Oprócz zatrudnionych o pracę zmianę mogą odczuć przedsiębiorcy. Kwota wolna od podatku to ulga podatkowa, która zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest ona dostępna tylko dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37).

Podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach innych niż skala podatkowa, powinni skalkulować, czy w związku z podniesieniem kwoty wolnej do 60 000 zł opłaca im się przejść na skalę podatkową. Dokładne wyliczenia można wykonać za pomocą kalkulatorów dostępnych online lub skonsultować się z doradcą podatkowym.

Kiedy nastąpi wzrost kwoty wolnej od podatku - 3 warianty zmiany

Chociaż początkowo zakładano, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku, obecnie wszystko jednak wskazuje na to, że zmiany wejdą w życie nie wcześniej niż w 2026 roku.

Rząd analizuje podniesienie kwoty wolnej od podatku, ale priorytetem jest stabilność finansów. Decyzja w tej sprawie będzie podjęta dopiero po przeprowadzeniu audytu finansów publicznych. Rząd musi mieć pewność, że zmiana nie zachwieje stabilnością budżetu państwa i samorządów. Być może kwota wolna nie będzie miała charakteru ryczałtowego i będzie zależna od zarobków. Drugi wariant zakłada stopniowe podwyższanie kwoty wolnej do 60 000 zł w ciągu określonego czasu, np. czterech lat. Rozwiązanie to może łagodzić negatywny wpływ na budżet państwa, rozkładając go na dłuższy okres. Trzeci wariant polega na wprowadzeniu kwoty wolnej 60 000 zł, ale wiąże się to z jednoczesnym usunięciem pewnych ulg podatkowych. Ma to na celu zrekompensowanie mniejszych wpływów z podatku PIT.

Ostateczna decyzja o wyborze wariantu będzie zależała od wielu czynników, m.in. od priorytetów rządu, sytuacji ekonomicznej i oczekiwań społeczeństwa.

 

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów