0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nie ma kary za wpisanie oznaczeń MPP i SW

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rząd opublikował rozporządzenie zmieniające zasady ujmowania danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiany w JPK_V7 weszły w życie 1 lipca 2021 roku. Jednymi z nich było wyłączenie stosowania oznaczenia „MPP” oraz zastąpienie oznaczeń „SW” i „EE” jednym wspólnym oznaczeniem „WSTO_EE”. Jakie będą kary za wpisanie oznaczeń MPP i SW”, jeśli podatnik nie zdąży dostosować swojego programu finansowo-księgowego?

Zmiany w JPK_V7

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług ma na celu ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych oraz wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych. Warto zaznaczyć, że resort finansów nie dostosował jeszcze dotychczasowych struktur do nowelizacji, a nowy JPK_V7 będzie obowiązywać dopiero od przyszłego roku. Do rozliczeń podatku VAT za okres lipiec – grudzień 2021 roku obowiązują aktualne przepisy, z wyjątkiem braku stosowania oznaczeń „MPP”, „SW” i przepisów, które nie są zależne od wyglądu pliku JPK (np. ujmowanie jednym wpisem faktur uproszczonych poniżej 450 zł).

Więcej o zmianach w JPK_V7 od 1 lipca 2021 roku piszemy w artykule: Zmiany w JPK_V7 od 1 lipca 2021 r.

Nie ma kary za wpisanie oznaczeń MPP i SW

W związku z wprowadzonymi zmianami w pliku JPK_V7 wielu podatników zastanawia się, czy będą ponosić kary za wpisanie oznaczeń MPP i SW. Zmiany w plikach JPK_V7M i JPK_V7K należy uwzględnić w rozliczeniach od lipca 2021 roku składanych do 25 sierpnia bieżącego roku. Co się stanie, jeśli przedsiębiorcy nie zdążą dostosować swoich systemów?

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że uzupełnienie pól „SW” i „MPP” w JPK_V7M i JPK_V7K nie jest traktowane jako błąd, w związku z czym „nie będzie tym samym potrzeby korekty takich zapisów, powiązanej z sankcjami w postaci kary pieniężnej za błąd w ewidencji lub postępowania karnego skarbowego”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów