0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zmienią się zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu okazało się, że wiele osób mających kilka źródeł dochodu otrzymało niższe wynagrodzenie. Na dzisiejszej konferencji premier zapowiedział korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach na podatek pobranych od pensji pracowników. Co się zmieni?

Nowe zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach

Premier zapowiedział, że osoby mające kilka różnych źródeł dochodu równocześnie, np. kilka umów o pracę, umowę o pracę i dwie umowy zlecenia bądź łączące pracę z emeryturą, będą mogły upoważnić nawet trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT. Zmiejszenie będzie możliwe o kwotę wynosząca 3600 zł.

W przypadku:

  • jednej umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł,
  • dwóch umów – po 150 zł,
  • trzech umów – po 100 zł.

Spowoduje to, że wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.

Propozycja innych zmian

Ma zostać uchylony także podwójny obowiązek ustalania zaliczek za 2022 rok. To oznacza, że będzie obowiązywał jednolity system ich obliczania.

Dodatkowo zwiększona zostanie rola płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników, jednak nie podano, w jakim dokładnie zakresie. Natomiast w zamian ma zostać podwyższone wynagrodzenie płatnika.

Od kiedy zmiany?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie już od 1 lipca 2022 roku. Szerokie konsultacje będą prowadzone od 24 marca do 2 kwietnia 2022 roku m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych, przedstawicielami przedsiębiorców, w tym np. Rzecznikiem MŚP.

Z pewnością wiele osób będzie czekało na bardziej konkretne informacje w zakresie zmian podatkowych. W szczególności dotyczy to podatników, którzy obecnie tracą na nowych przepisach, bowiem wejście w życie nowych przepisów ma polepszyć ich sytuację finansową.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów