0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycjami zmian w Polskim Ładzie. Obejmują one m.in. kwotę wolną od podatku dla podatku liniowego oraz maksymalną stawkę składki zdrowotnej. Sprawdź, jakie są propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie!

Propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie a kwota wolna od podatku

Jedną z propozycji Rzecznika MŚP jest kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym. Pierwotne zapowiedzi projektu przewidują takie zwolnienie, ale jedynie dla podatników na zasadach ogólnych. Co więcej, rząd zapowiada zwiększenie składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku. W wyniku takich modyfikacji forma opodatkowania, jaką jest podatek liniowy, stałaby się nieatrakcyjna, szczególnie dla podatników zarabiających poniżej 200 tys. zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Polski Ład a podatek liniowy – czy nadal się opłaca?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wyjaśnia: „W obecnym kształcie Polskiego Ładu wszyscy przedsiębiorcy, rozliczający się w taki sposób, stracą. Także ci, którzy osiągają stosunkowo niewielkie dochody. Choć formalnie ten sposób opodatkowania w PIT nie zniknie, to stanie się nieatrakcyjny. Środowisko przedsiębiorców uznaje jednolite opodatkowanie wszystkich dochodów za jedno z najcenniejszych zdobyczy legislacyjnych 30-lecia gospodarki rynkowej, dlatego bardzo mi zależy na jego utrzymaniu”.

Propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie w sprawie wprowadzenia maksymalnej składki zdrowotnej

Kolejną propozycją Abramowicza jest wprowadzenie maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Polski Ład ma zwiększyć wysokość składki z 7,75% na 9%. Rzecznik MŚP postuluje o wprowadzenie rozwiązania takiego jak limit 30-krotności przy ubezpieczeniach społecznych. Prognozuje także, że dzięki temu osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłaciłby składkę nie większą niż 1176,08 zł. 

Zastąpienie podatku dochodowego CIT podatkiem przychodowym

Propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie dotyczą również zastąpienia podatku dochodowego CIT podatkiem przychodowym z równoczesnym obniżeniem stawki opodatkowania do wartości od 0,5% do 1,5%. Wzrost przychodów z CIT miałby wynieść około 40 mld zł! Na stronie biura rzecznika małych i średnich przedsiębiorców uzasadnia się propozycję wyrównaniem szans „między polskimi przedsiębiorcami a wielkimi korporacjami międzynarodowymi, które w większości nie płacą tego podatku w Polsce”. Dzięki eliminacji kosztów uzyskania przychodu firmy zakończyłyby „grę operacyjną z urzędami skarbowymi”.

Propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie odnośnie korporacji zagranicznych uzyskujących dochody na terenie Polski

Rzecznik MŚP przedstawił także rozwiązanie w sprawie spółek osiągających przychód w Polsce, ale niemających w niej rezydencji. Takowe firmy miałyby powołać specjalnego przedstawiciela podatkowego oraz dokonywać wszystkich transakcji na rachunku bankowym w Polsce. Propozycje Rzecznika MŚP w Polskim Ładzie prognozują wpływy na poziomie min. 3-5 mld zł rocznie przy utrzymaniu granicy przychodu na poziomie 0,5 – 1,5%. Debata na temat opodatkowania koncernów międzynarodowych trwa od lat. Zastosowanie podatku przychodowego dla takich spółek ułatwiłoby ustalenie podstawy opodatkowania i nałożyłoby obowiązek zapłacenia tego podatku w Polsce.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz postuluje: „Przedstawiamy podatkowe zmiany w Polskim Ładzie, które wypracowaliśmy ze środowiskiem przedsiębiorców i ekonomistów tak, aby nie zaburzyć części dobrych propozycji rządowych. Ale kosztów tych propozycji nie mogą ponosić przedsiębiorcy”.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów