0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Mniejsze wynagrodzenia dla matek

Wielkość tekstu:

Rola matki jako zajmującej się wyłącznie wychowaniem dzieci i utrzymaniem domu dawno uległa przemianie. Teraz kobiety, które decydują się na macierzyństwo nie rezygnują z wcześniejszych planów dotyczących kariery zawodowej. Jednak mimo poprawiającej się polityki prorodzinnej, poziom wynagrodzenia dla matek sięga tylko 77% wynagrodzenia mężczyzn, co wynika z raportu ILO - Międzynarodowej Organizacji Pracy. Co wpływa na taką sytuacje? Czy można to zmienić?

Wynagrodzenia zależne od płci

Badania pokazują, że zarobki kobiet są niższe od płac mężczyzn, ale różnice te zacierają się w momencie, gdy bierze się pod uwagę wynagrodzenia na wyższych stanowiskach. Natomiast w zawodach takich jak: specjalista działu kadr, księgowa, specjalista ds. marketingu i ogólnie w obszarze administracji biurowej to kobiety są bardziej doceniane. Co dziesiąta kobieta pracuje za to jako specjalistka IT, mimo i tak niewielkiego udziału w tej branży, płeć piękna i tak zarabia mniej od mężczyzn według portalu Pracuj.pl. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń opublikowane przez firmę Sedlak&Sedlak pokazuje, że rok temu zarobki mężczyzn wynosiły około 4,5 tys. zł a kobiet 3.6 tys i mimo tendencji do zrównywania się płac, proces ten postępuje bardzo powoli.

Różne wynagrodzenia w zależności od płci dotyczy również całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski przewiduje, że zrównanie zarobków kobiet i mężczyzn, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, nastąpi w 2084 roku. Według działań zaplanowanych w ramach Strategii 2020  75% osób w wieku 20-64 lat powinno mieć pracę. Ponadto na terenie Unii Europejskiej dysproporcję pokazują również statystyki dotyczące wysokości emerytur. Kobiety mają o 39% niższą emeryturę od mężczyzn a więcej niż ⅓ jej nie otrzymuje. Samotni rodzice to również w 91% kobiety.

Wynagrodzenia dla matek - raport ILO i OECD

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy pokazuje, że nawet w krajach o lepszej sytuacji gospodarczej niż w Polce - Wielkiej Brytanii i Niemczech - matki są gorzej wynagradzane niż kobiety bezdzietne.  Natomiast eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wypowiadają się, że kobiety, które wracają do pracy - płacą wysoką cenę za bycie matką.

Oprócz dyskryminacji i niechęci pracodawców do zatrudniania kobiet, które potrzebują czasu na zajmowanie się dzieckiem, warto zwrócić uwagę na fakt, że matki częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin, co przekłada się na wysokość ich zarobków i możliwości awansu.

Czy istnieje zatem wyjście z takiej sytuacji? Okazuje się, że tak - eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju proponują w celu polepszenia sytuacji zarobkowych pracujących matek - zastosowanie prorodzinnych zmian w systemie podatkowym. Kobiety ze względu na opiekę nad dziećmi wybierają pracę w niepełnym wymiarze godzin - aby temu zaradzić można wprowadzić w swoim przedsiębiorstwie elastyczny czas pracy lub pracę zdalną (o ile taka jest możliwa).

Różnice w zarobkach ze względu na płeć widać także wśród osób prowadzących własną działalność - kobiety, które prowadzą ok. 30 proc. firm w krajach OECD, zarabiają średnio 30–40%. mniej niż będący właścicielami przedsiębiorstw mężczyźni. Zdaniem ekspertów OECD tę różnicę pomogłyby wyrównać ułatwienia w dostępie do finansowania kobiecych biznesów, by wesprzeć ich rozwój.

Mimo polepszającej się sytuacji matek na rynku pracy, wprowadzane zmiany i ułatwienia wciąż nie są zadawalające. Elastyczny czas pracy to dalej rzadko spotykane rozwiązanie, a możliwość pracy w domu równie nie często jest akceptowane przez pracodawców.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów