0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zamki Szlaku Orlich Gniazd - doskonały pomysł na wakacyjną wycieczkę

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Między Krakowem a Częstochową leży Szlak Orlich Gniazd. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników historii, natury i architektury. Na trasie znajdują się zamki Szlaku Orlich Gniazd, które z pewnością warto zobaczyć. Czego nie przegapić podczas wakacyjnej wycieczki? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Szlak Orlich Gniazd

Zanim podpowiemy, które z zamków zdecydowanie warto odwiedzić, warto wspomnieć, czym właściwie jest Szlak Orlich Gniazd, na którego trasie się one znajdują.

W 1927 roku Stanisław Leszczyński w czasopiśmie “Ziemia” zaproponował utworzenie szlaku między Krakowem a Częstochową. Już 3 lata później wyznaczono czerwony szlak z Krakowa przez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tęczyński, który to następnie wracał właśnie do Krakowa. Niestety nie dbano o niego, nikt nie zajmował się jego odnawianiem, więc nieuniknione stało się, że w końcu zapomniano o nim, choć z całą pewnością był on niezwykle malowniczy.

Krajoznawcy jednak nie chcieli, aby tereny te zostały pominięte i zapomniane, dlatego też w 1948 roku powrócono do tego pomysłu. Kazimierz Sosnowski, krajoznawca, ponownie spróbował wyznaczyć trasę szlaku. Pozyskał na ten cel fundusze z Ministerstwa Komunikacji, w związku z czym już w 1950 roku wyznaczono ostatecznie pieszy szlak. Jego długość liczyła sobie 163,9 kilometra, a trasa biegła od Krakowa do Częstochowy. Nie był to jednak jej ostateczny kształt.

Trasę modyfikowano wiele razy, choć tak naprawdę to, co ustalono pierwotnie, nie było bardzo widocznie zmieniane. Chodziło przede wszystkim o to, by trasa ta stała się jak najbardziej atrakcyjna dla turystów. Tym sposobem powstawał Szlak Orlich Gniazd.

Szlak Orlich Gniazd swoją nazwę zawdzięcza wielu zamkom i ruinom zamków, które znajdują się na jego trasie. Były one w znacznej mierze wznoszone na szczytach wzniesień, a naokoło nich znajdowały się skały wapienne, które były trudno dostępne. To dlatego zamki te nazwano Orlimi Gniazdami.

Warto jednak wspomnieć, że zamki Szlaku Orlich Gniazd nie są jedynym, co warto zobaczyć podczas wędrowania tą drogą Jest to trasa niezwykle ciekawa pod względem natury, ale także na przykład budowli sakralnych czy niezwykłych wytworów przyrody (wspomnieć warto chociażby o Maczudze Herkulesa, która z pewnością jest znana niemal wszystkim).

Fakt, że szlak jest pieszy, a liczy sobie ponad 160 kilometrów, może odstraszać. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko miłośnicy pieszych wycieczek znajdą na trasie coś dla siebie. Jest ona stale modernizowana i dzięki temu można również przebyć ją bez problemu na rowerze. Na szlaku można ponadto wspinać się czy jeździć na nartach - każdy znajdzie aktywność idealną dla siebie.

Na trasie znajdują się także liczne miejsca, w których można przenocować, zatrzymać się i odpocząć. Warto również zaznaczyć, że w 2012 roku Szlak Orlich Gniazd otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, co oznacza, że jest najlepszym produktem turystycznym naszego kraju.

Zamki Szlaku Orlich Gniazd - co warto zobaczyć?

Wiemy już, czym jest Szlak Orlich Gniazd i z pewnością wielu już sam opis tej trasy przekonał, by odwiedzić to miejsce. Na jakie zamki Szlaku Orlich Gniazd warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy! 

Zamek w Mirowie

Z pewnością ciekawym zamkiem jest Zamek w Mirowie, który jednocześnie stanowi jedną z najstarszych tego typu budowli na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Warto wspomnieć o tym, że usytuowany jest w bardzo malowniczej okolicy, wokół znajduje się zachwycająca przyroda oraz Skały Mirowskie.

Jako że zamek został wybudowany na samym czubku wzgórza, na wapiennej skale, do niego został dopasowany jego wygląd. Mimo że do dzisiaj pozostała tylko górna część budowli, nadal jest niezwykle ciekawa pod względem architektonicznym i robi duże wrażenie.

Zamek w Pieskowej Skale

W Ojcowskim Parku Narodowym, nad przepaścią, która jest bardzo skalista, znajduje się piękny zamek, który okala bardzo zadbany, zachwycający ogród. Niedaleko zamku znajduje się wspomniana już Maczuga Herkulesa. Budowla została wybudowana w stylu gotyckim, jednak w XVI wieku miała miejsce przebudowa, a styl zmienił się na renesansowy. Zamek odrestaurowano po drugiej wojnie światowej. Zachwyca swoją architektura na tyle, że chętnie wykorzystują go w swojej pracy filmowcy.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Ogrodzieńcu jest największą budowlą Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, dlatego też z całą pewnością nie można go pominąć. Obok ruin znajduje się wiele form skalnych, które dodają magii temu miejscu.

Warto również dodać, że miejsce to jest gratką nie tylko dla wielbicieli historii, lecz także zjawisk paranormalnych! O zamku krąży wiele legend, jedna z nich mówi, że wśród ruin błąka się duch wielkiego czarnego psa o ognistych oczach, za którym ciągną się łańcuchy. Zamek i jego okolice mają mieć tak silną moc, że nawet zwierzęta zaczynają się zachowywać nietypowo w jego okolicy. Z pewnością dodaje to miejscu tajemniczości i sprawia, że organizowane zwiedzanie nocne jest bardzo popularne.

Zamek w Bobolicach

Wspominaliśmy już o zamku w Mirowie. W niedalekiej odległości (1,5 km) znajduje się z kolei zamek w Bobolicach. Istnieją nawet legendy, które mówią o tym, że między warowniami znajduje się tunel podziemny. Zamek w Bobolicach jest bardzo ciekawy, mimo że został prawdopodobnie zniszczony już podczas wojen szwedzkich.

Szlak Orlich Gniazd to doskonały pomysł na wakacyjne zwiedzanie. Zdecydowanie warto namówić swoich bliskich i poznać jego zabytki!

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów