Poradnik Przedsiębiorcy

Obiad z kontrahentem a koszty uzyskania przychodów

Prowadząc ostatnio negocjacje z kontrahentem zdecydowałem się na wyjście do restauracji. Czy wydatki na taki służbowy obiad mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Łukasz, Wrocław

 

Wydatki na służbowe wyjścia do restauracji są uznawane przez organy skarbowe za koszty reprezentacji. Natomiast zgodnie z przepisami koszt reprezentacji nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT:

"Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych."