Poradnik Przedsiębiorcy

Pokolenia na rynku pracy - podsumowanie

Współcześnie możemy zauważyć ciekawą sytuację, spotykają się bowiem ze sobą cztery pokolenia na rynku pracy. Każde z nich różni się ideałami, poglądami, podejściem do wykonywanych obowiązków, do siebie i innych ludzi. Zdarza się, że w tej samej firmie współpracują ze sobą przedstawiciele każdej z wymienionych generacji. Czy to się może udać? Jak wyglądają podobieństwa i różnice między pokoleniami? Czy warto znać charakterystykę pokolenia ludzi, z jakimi przychodzi nam pracować? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania!

Czy warto mieszać pokolenia na rynku pracy?

Czy kiedy prowadzimy firmę i poszukujemy pracowników, powinniśmy się zamknąć na grupę tylko z jednego pokolenia? Niekoniecznie! Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jakiej branży działamy, jednak tak naprawdę przedstawiciele każdej z generacji mogą się w niej odnaleźć. W każdym razie mieszanie pokoleń absolutnie nie jest złym pomysłem, bo co prawda wiele ich dzieli - od poglądów po sposób pracy - jednak dzięki temu każda z tych osób może wnieść do pracy coś zupełnie innego, dzięki czemu zespół będzie się doskonale uzupełniać.

Pokolenia na rynku pracy to temat wielokrotnie analizowany, jednak najważniejsza jest obserwacja swojej firmy i pracowników, sprawdzania, czy model, który założyliśmy, działa, jak ludzie ze sobą współpracują - to pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat prawidłowości zatrudnienia osób z odmiennych generacji. Warto wspomnieć również o tym, że pokolenia Y i Z są do siebie pod wieloma względami bardzo podobne, więc tego rodzaju wymieszanie pracowników może być prawie niezauważalne, a wszyscy mogą świetnie się dogadywać i sprawiać, że zadania będą wykonywane naprawdę sprawnie!

Pokolenia pracowników - podobieństwa i różnice

pokolenia na rynku pracy