0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przesunięcie terminu wdrożenia JPK VAT z deklaracją na 1 lipca 2020 dla wszystkich!

Wielkość tekstu:

Rząd pracuje nad wdrożeniem pakietu osłonowego dla firm w którym między innymi znajduje się Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł. Są to środki które wg. rządu mają posłużyć jako “lekarstwo” w związku z epidemią koronawirusa. Oprócz dodatkowych środków finansowych planowane jest przesunięcie terminu wdrożenia JPK VAT z deklaracją aby nie nakładać na przedsiębiorców nowych obowiązków w tym ciężkim dla wszystkich czasie.

Przesunięcie terminu wdrożenia JPK VAT z deklaracją - dla kogo?

Pierwotnie, podatnicy VAT zostali podzieleni na dwie grupy: dużych przedsiębiorców oraz pozostałych czyli średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. Pierwsza grupa zobowiązana była do wysyłki nowego JPK VAT od rozliczenia za kwiecień 2020. Pozostałych podatników obowiązek ten miał dotyczyć dopiero od rozliczenia za lipiec 2020.

Jednym z kluczowych punktów tarczy antykryzysowej zaproponowanej przez Ministerstwo Rozwoju jest przesunięcie wejścia w życie nowego JPK na 1 lipca 2020 roku dla wszystkich czynnych podatników VAT. 

Co w praktyce oznacza przesunięcie terminu wdrożenia JPK VAT z deklaracją dla firm?

W czasie pogorszenia sytuacji finansowej wielu firm na skutek pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie, przedsiębiorcy powinni pamiętać o kilku aspektach: 

  • obowiązek wysyłki nowego JPK obejmie wszystkich podatników dopiero od lipca 2020 roku,

  • przesunięcie terminu wdrożenia JPK VAT z deklaracją daje przedsiębiorcom niezbędny czas potrzebny na dostosowanie swoich systemów księgowych do nowych wymogów związanych z nowym JPK VAT - w tym celu zostało już udostępnione środowisko testowe dla podatników, 

  • deklaracje VAT mają zostać zlikwidowane dopiero od lipca 2020 roku - do tego czasu podatnicy składają deklaracje VAT oraz pliki JPK_VAT zgodnie z dotychczasowymi schematami czyli “na starych zasadach”,

Przesunięcie terminu wdrożenia JPK VAT z deklaracją na 1 lipca 2020 roku dla wszystkich podatników jest obecnie w fazie projektu. Jednak po wypowiedzi premiera, przedsiębiorcy mogą mieć duże nadzieje, że proponowane przez rząd rozwiązania wejdą w życie:

"Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi” – zaznacza premier Mateusz Morawiecki.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów