W związku z obecną epidemią koronawirusa, wiele działalności gospodarczych może mieć problem między innymi z dotrzymaniem obowiązujących terminów podatkowych, zapłatą zobowiązań jak również uzyskaniem jakiegokolwiek przychodu. Dlatego też rząd przygotował ustawę pomocową nazywaną Tarczą Antykryzysową, która umożliwia między innymi rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku.
Tarcza Antykryzysowa - z czym się wiąże?
Ze względu na to, że szczególnie ważna jest płynność finansowa oraz bezpieczeństwo pracowników, rząd wyznaczył pięć filarów na które składa się Tarcza Antykryzysowa. Mowa tu o:
- bezpieczeństwie pracowników
- finansowaniu przedsiębiorstw
- ochronie zdrowie
- wzmocnieniu systemu finansowego
- programie inwestycji publicznych.
Wprowadzany plan ma być ratunkiem dla firm, który powinien zapobiec bankructwom, likwidacji firm, utracie miejsc pracy i zmniejszeniu obrotów jednostki. Ustawa odnosi się nie tylko do pracowników oraz mikro i małych przedsiębiorstw, ale również do tych średnich i dużych firm. Jako jedne z wielu działań można wyróżnić możliwość skorzystania z pożyczek do wysokości 5 000 zł, dopłaty BGK do odsetek od kredytów, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników działalności w podstoju, odroczenie termin danin publicznych (PIT, CIT, VAT), rozliczenie całkowitej straty z 2020 roku w kolejnym roku itp.
Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku - element ustawy pomocowej
Część branż jest szczególnie narażona na kryzys spowodowany obecną epidemią koronawirusa. Mowa tu między innymi o transporcie i turystyce. Jeżeli w firmach tego typu w 2020 roku nastąpi spadek przychodów o 50% w stosunku do 2019 r., mają one możliwość obniżenia dochodu do opodatkowania o wysokość straty w 2020 r. poprzez korektę podatku dochodowego za 2019 r. Jednak rozliczenie te należy dokonać zgodnie z obowiązującym limitem 5 mln zł.
Działania spowodowane wirusem nie tylko wspierają pracowników i przedsiębiorców, ale zdaniem rządu mają również przyczynić się do zapobiegania zahamowania gospodarki kraju.