Zgodnie z wprowadzonym Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług niektórzy podatnicy mają obowiązek wdrożenia nowej struktury JPK_VAT. Natomiast w związku z panującą epidemią COVID-19 Ministerstwo Finansów na mocy tarczy antykryzysowej przesunęło termin wdrożenia nowego pliku JPK_VAT zwanego JPK_V7 dla wszystkich przedsiębiorców. Czym jest i co zawiera nowa struktura JPK_VAT 2020? Odpowiedź w artykule!
Nowa struktura JPK_VAT 2020 – kto ma obowiązek wdrożenia?
Od 1 października 2020 roku zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, mają obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT, który obejmuje dwie części:
- deklaracyjną,
- ewidencyjną
Wprowadzona nowa struktura JPK_VAT 2020 ma celu uproszczenie raportowania prowadzonych ewidencji dotyczących podatku VAT, ponieważ od 1 października przedsiębiorcy przesyłają jeden plik JPK_VAT, dzięki czemu:
- nie składają odrębnie dublujących się informacji;
- zmniejszy się liczba dokumentów przetwarzanych w systemach informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS);
- każde rozliczenie VAT jest automatycznie weryfikowane w zakresie prawidłowości wykazanych kwot podatku należnego i naliczonego, bez angażowania podatnika.
Jakie struktury posiada nowy JPK_VAT?
Według wprowadzonych zmian dotychczasowe deklaracje VAT-7 oraz VAT-7k zostały zastąpione jednym dokumentem elektronicznym JPK_VAT, który zawiera część ewidencyjną oraz deklaracyjną.
Zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług obowiązują dwa rodzaje rozliczenia:
- miesięczne – JPK_V7M,
- kwartalne – JPK_V7K.
Nowy plik JPK_VAT należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne lub kwartalne do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy.
Nowa struktura JPK_VAT 2020 może zostać podpisana profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi, a poprawne złożenie nowego pliku JPK_VAT jest potwierdzane Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru – UPO.
Co zawiera nowa struktura JPK_VAT 2020?
Nowa struktura JPK_VAT 2020 zawiera:
- informację o zakupach i sprzedaży, która wynika z prowadzonej ewidencji VAT za wybrany okres;
- pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K oraz
- dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Ponadto nowy plik JPK_VAT, który został wprowadzony 1 października 2020 roku, zastępuje oraz łączy w jeden zbiorczy plik m.in.:
- VAT-ZD – zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego;
- plik JPK_VAT będący potwierdzeniem danych z ewidencji VAT podatnika;
- VAT-7 lub VAT-7K;
- VAT-ZT – wniosek o przyspieszenie zwrotu podatku VAT
- oraz inne formularze dołączane do deklaracji VAT-7/VAT-7K, które dotychczas dołączane były jako osobne dokumenty.
- przy sprzedaży towarów:
- GTU_01 – napojów alkoholowych;
- GTU_02 – benzyn lotniczych, benzyn silnikowych, gazu płynnego, olejów napędowych;
- GTU_03 – oleju opałowego;
- GTU_04 – wyrobów tytoniowych;
- GTU_05 – odpadów;
- GTU_06 – urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich;
- GTU_07 – pojazdów oraz części samochodowych;
- GTU_08 – metali szlachetnych oraz nieszlachetnych;
- GTU_09 – leków oraz wyrobów medycznych;
- GTU_10 – budynków, budowli i gruntów; - przy świadczeniu usług:
- GTU_11 – w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych;
- GTU_12 – o charakterze niematerialnym (np. doradcze, księgowe);
- GTU_13 – transportowych i gospodarki magazynowej.
Nowe oznaczenia towarów i usług, tzw. GTU, sprzedawca ma możliwość wykazania na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ujęcie oznaczenia GTU w momencie wystawienia faktury sprzedaży, jednak zgodnie z art. 106e ustawy o VAT takie oznaczenie nie jest elementem obowiązkowym, które musi znaleźć się na fakturze sprzedaży. Natomiast drugim sposobem jest wykazanie GTU w momencie generowania nowego pliku JPK_VAT, ze względu na to, że sprzedawca nie ma obowiązku przekazania grupy towarowej nabywcy.
- JPK_V7M od kiedy zmiany w raportowaniu obejmą podatników?
- Kody grup towarowych w JPK V7M i JPK V7K
- Nowy JPK 2020 r. – co się zmieni i jak się przygotować?
Jakie informacje zawiera nowa struktura JPK VAT 2020?
Jak zostało wspomniane wyżej, nowa struktura JPK_VAT 2020 podzielona jest na dwie części:
- Cześć deklaracyjną, w której zawierane są informacje dotychczas ujmowane w deklaracji VAT-7 oraz VAT-7k, czyli m.in. dane podatnika oraz okresy, za jaki składany jest plik JPK.
Nowa struktura JPK VAT 2020 w części deklaracyjnej zawiera również informacje potrzebne do wyliczenia podatku należnego i naliczonego oraz do wysokości podatku VAT, która podlega wpłacie do urzędu skarbowego bądź do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W części tej możliwe jest również wykazanie kwoty podatku VAT podlegającej zwrotowi wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu.
- Część ewidencyjną, w której zawierane są szczegółowe informacje dotyczące wysokości podstawy opodatkowania, wartości sprzedaży bez podatku oraz wysokość podatku należnego, w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, która wynika z prowadzonej ewidencji sprzedaży. W części tej należy również wykazać nowo wprowadzone grupy towarów i usług zgodnie z wprowadzonymi oznaczeniami oraz wprowadzone dodatkowe oznaczenia niektórych rodzajów dokumentów.
Podsumowując, nowa struktura JPK VAT 2020 w postaci JPK_V7 została wprowadzona w celu uproszczenia raportowania ewidencji dotyczących podatku VAT. Należy jednak mieć na uwadze, że zmiany, o których mowa w artykule, nakładają więcej obowiązków związanych z ewidencją podatku VAT, dlatego też ułatwieniem prowadzenia prawidłowej ewidencji VAT jest wybór odpowiedniego systemu księgowego.