Ostatnie artykuły autora:

Ordynacja podatkowa

Darowizna w najbliższej rodzinie - czy należy ją opodatkować?

Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź, czy darowizna w rodzinie jest zwolniona od tego podatku oraz ile wynoszą kwoty wolne!

14 maja 2022

Księgowość firm

Podatek od nieruchomości w KPiR - prawidłowe rozliczenie

Posiadanie własnej nieruchomości wiążę się z opłatą podatku od nieruchomości. Jego wysokość wykazywana jest na decyzji wydawanej przez organ podatkowy. Zdarza się, że podatek ten może stanowić koszt. Sprawdź, jak rozliczyć podatek od nieruchomości w KPiR!

13 kwietnia 2022

Zdaniem eksperta

Rachunek za wynajem lokalu od osoby prywatnej jako koszt podatkowy

Czy rachunek za wynajem lokalu może zostać wystawiony przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej?

7 kwietnia 2022

Samochód w firmie

Samochód ciężarowy - definicja w VAT i podatku dochodowym

Samochód ciężarowy nie jest wprost zdefiniowany w ustawach o podatkach dochodowych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług. Wymienione ustawy definiują wyłącznie samochód osobowy. Dowiedz się, jakie cechy powinien mieć pojazd uznawany za ciężarowy!

25 marca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Kilka działalności gospodarczych a składki ZUS

Wielu przedsiębiorców prowadzi kilka działalności gospodarczych równocześnie. Jak w takiej sytuacji wygląda rozliczenie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych? Czy wszystkie składki należy opłacać podwójnie? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i sprawdź!

9 marca 2022

Samochód w firmie

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT oraz PIT

Prowadząc działalność gospodarczą zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż samochodu firmowego. Jak zgodnie z przepisami należy ją przeprowadzić i rozliczyć na gruncie VAT oraz PIT i czy należy stosować GTU? Sprawdź!

8 marca 2022

Podatki dochodowe

Prowadzisz działalność i pracujesz na etacie? Sprawdź, który PIT wypełnić!

Jesteś zatrudniony na etacie i równocześnie prowadzisz własną działalność gospodarczą? Sprawdź, który PIT wypełnić w zależności od wybranej formy opodatkowania działalności gospodarczej oraz dowiedz się, jakie są terminy składania deklaracji rocznych.

8 marca 2022

Samochód w firmie

Leasing operacyjny a leasing finansowy - podstawowe różnice

Zastanawiasz się nad wzięciem samochodu lub maszyny w leasing? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie rodzaje leasingu oferowane są obecnie na rynku. Wybór będzie zależeć od potrzeb podatnika. Leasing operacyjny a leasing finansowy – podstawowe różnice!

23 lutego 2022

Podatek VAT

Podatek należny a naliczony - poznaj różnicę

Czynni podatnicy podatku VAT zobowiązani są do składania plików JPK_V7 i wpłacania podatku VAT do urzędu skarbowego. Podatek ten oblicza się, pomniejszając kwotę podatku należnego o naliczony. Podatek należny a naliczony - dowiedz się, czym się różnią!

17 lutego 2022

Księgowość firm

Wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką a koszty podatkowe

Prowadząc działalność przedsiębiorcy wykorzystują różne formy płatności w celu opłacenia zawieranych transakcji. Czy wiesz, że wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką nie są uznawane za koszt podatkowy pomimo ich związku z działalnością? Sprawdź!

4 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów