0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Metody nauki języka obcego - poznaj najskuteczniejsze z nich!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Osoby, które biegle władają wieloma językami, wzbudzają niekłamany podziw. Nierzadko zazdrościmy i czujemy się zmotywowani do tego, by także spróbować. W pewnym momencie jednak zapał słabnie, nam wydaje się, że nie mamy czasu i wszystko kończy się jak zwykle. W dzisiejszych czasach istnieją różne metody nauki języka obcego, dzięki dostępowi do Internetu mamy możliwość korzystania z wielu ułatwień i aplikacji, a nauka może stać się zabawą i przyjemnością. Niezależnie od tego, czy uczymy się dla siebie, czy dlatego, że po prostu musimy, warto podjąć próby i zrobić co w naszej mocy, żeby opanować język obcy. Wydaje ci się, że nie masz czasu na kursy? Sam rób sobie lekcje! Z czego korzystać, jak to zrobić i jakie metody nauki języka obcego wybrać? Podpowiadamy!

Jak zacząć? Wybór metody nauczania i planowanie

  • Wbrew pozorom 2 godziny intensywnej nauki raz w tygodniu będą mniej skuteczne niż 15-20 minut codziennego, systematycznego przyswajania wiedzy. Właśnie o to przede wszystkim chodzi – o systematyczność. Jest kluczem do sukcesu i tylko dzięki niej wykorzystując skuteczne metody nauki osiągniemy dokładnie to, co zamierzamy.

  • Załóż specjalny notatnik, poświęcony nauce języków obcych. Dzięki temu planowanie i przygotowanie będzie prostsze.

  • Na samym początku zastanów się i zapisz, jakich języków tak naprawdę chcesz się nauczyć oraz w jakiej skali. Z pewnością początkowo mamy sto pomysłów na minutę i chcemy zacząć od kilku języków jednocześnie, dlatego spisanie i uporządkowanie wszystko nam rozjaśni. Jeżeli zaczynamy, spróbujmy od jednego języka, zobaczmy jak nam idzie i stopniowo dodawajmy kolejne.

  • Przygotuj wszystkie metody nauki języka obcego, jakie cię interesują. Wypisz przydatne strony, podręczniki, sposoby – właściwie każdą rzecz, która przyjdzie ci do głowy – po czym wybierz te, które najbardziej cię interesują. Pamiętaj o tym, aby zmieniać metody nauki, jeżeli cały czas skupimy się na jednej, szybko możemy się zniechęcić i znudzić.

  • Zaplanuj swoją naukę. Sporządź na początek przynajmniej dwutygodniową rozpiskę. Zaznacz, z której metody nauki języka obcego skorzystasz i przez jaki czas.

  • Postaraj się otoczyć językiem. Zmień język swojego telefonu, oglądaj zagraniczną telewizję, słuchaj zagranicznego radia, czytaj zagraniczną prasę. Niech twoich ulubionych youtuberów zastąpią osoby z innych krajów, a większość blogów w czytniku będzie pisana w języku, którego chcesz się nauczyć.

  • Pochwal się znajomym. Choć brzmi to nieco dziwnie, nic tak nie zmotywuje, jak fakt, że powiedzieliśmy już wszystkim bliskim, że uczymy się języka obcego. W takim przypadku trudniej się poddać.

  • W komunikacji miejskiej słuchaj podcastów w języku, który cię interesuje.

  • Rozmawiaj ze znajomym w danym języku. Jeżeli wiesz, że uczy się tego samego języka – przestań rozmawiać z nim po polsku. Kiedy się spotykacie, automatycznie przechodźcie na język, który chcecie poznać.

Przydatne programy i ciekawe metody nauki języka obcego

  • LYRICS TRAINING – czyli zabawa z piosenkami. Ze świecą szukać kogoś, kto nie lubi słuchać muzyki. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Ta metoda nauki polega na uzupełnianiu luk w tekstach obcojęzycznych piosenek. Możemy wybrać nie tylko utwór i język, lecz także poziom trudności. Przede wszystkim takie zabawy wciągają i z pewnością nie można się nudzić w czasie ich trwania. Warto to wypróbować.

  • DUOLINGO – to jedna z najbardziej znanych darmowych aplikacji do nauki języka. Jest to coś w rodzaju quizu, w którym uczymy się słówek, wyrażeń czy też gramatyki. Dodatkowo mamy możliwość konkurowania ze swoimi znajomymi w rankingach. Sympatyczna wizualnie pozwala na ciekawy i przyjemny kontakt z językiem.

  • iTALKI, INTERPALS itp. – strony, na których spotykają się ludzie z całego świata, chcący uczyć się (lub nauczać) języków obcych. Możemy odnaleźć na nich kogoś, z kim będziemy rozmawiać w dowolnym języku, nie tylko nauczycieli, lecz także zwykłych użytkowników. Warto dokładnie zapoznawać się z regulaminem, ponieważ niektóre funkcje bywają płatne.

  • YOUTUBE – lubisz oglądać filmiki na YouTubie? Świetnie! Zasubskrybuj twórców z kraju, który cię interesuje, poszukaj programów, które pomogą ci w nauce języka. 

  • PROJEKT GUTENBERG – na stronie projektu odnajdziesz bardzo dużo e-booków w wielu językach obcych. Dzięki temu możesz bezpłatnie i legalnie pobierać i czytać obcojęzyczną literaturę.

  • Dodatek GOOGLE TRANSLATOR do przeglądarek – dzięki temu będziesz mógł szybko i bezpośrednio w tekście sprawdzić słówko, którego nie rozumiesz.

  • FISZKI – masz partię słówek, które musisz/chcesz zapamiętać? Zaopatrz się w małe karteczki. Na jednej stronie zapisz słowo po polsku, na drugiej natomiast umieść jego brzmienie w języku, którego się uczysz. Rozłóż fiszki i ćwicz język w każdej wolnej chwili.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów