0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wizytówka – czy jest nam dzisiaj potrzebna?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Stworzenie i wydrukowanie wizytówek w dzisiejszych czasach nie jest dużym wydatkiem i każdy z nas najpewniej może sobie na to pozwolić. Jednak czy współcześnie jest to jeszcze konieczne? Kiedy możemy wysłać komuś wiadomość, dodać do kontaktów, obserwować w mediach społecznościowych, wysłać e-mail, wizytówka jest jeszcze niezbędnym elementem? A jeśli tak, to czy jest potrzebna tylko przedsiębiorcom? Co z pracownikami? Czy dla nich także może być pomocna i w jakich sytuacjach? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Wizytówka kiedyś i dziś

Kiedyś posiadanie wizytówki było niezbędne i posiadał je właściwie każdy przedsiębiorca. Wymieniano się nimi tak, jak dzisiaj wymienia się nazwami profilów w mediach społecznościowych. Dzisiaj wizytówki otrzymujemy już znacznie rzadziej. Nic w tym dziwnego, technologia jest na coraz wyższym poziomie i istnieją inne sposoby na dzielenie się kontaktami.

To jednak nie znaczy, że wizytówka przestała istnieć i nikomu nie jest dzisiaj potrzebna. Co więcej, może sprawić, że się wyróżnimy. Dlatego też nie można powiedzieć, że jest przeżytkiem i spisać ją na straty.

Dlaczego warto mieć przy sobie swoją wizytówkę? Chociażby z jednego powodu. Kiedy spotykamy się z klientem czy przedstawicielem innej firmy i on przekazuje nam swoją wizytówkę, powinniśmy zrobić to samo. Świadczy to o naszym profesjonalizmie, jeśli więc jej nie posiadamy – możemy wypaść w oczach rozmówcy, potocznie mówiąc, dość blado.

Czy wizytówki są drogie?

Może nam się wydawać, że wizytówka to tylko dodatkowy wydatek, na którego nie każdego stać. Jednak w dzisiejszych czasach ich wydrukowanie nie jest już wcale tak drogie, jak kiedyś – oczywiście jeśli nie zdecydujemy się na kosztowne formy. Oczywiście musimy zapłacić grafikowi za projekt, jednak nie powinno to znacznie obciążyć naszego portfela.

Nawet jeżeli nie mamy dodatkowych funduszy, pomóc nam mogą darmowe programy, które pomogą nam w zaprojektowaniu wizytówki, np. Canva. Dzięki temu będziemy mogli znacznie obniżyć koszty.

Wizytówka nie jest więc czymś, na co poświęcić musimy duże nakłady finansowe, a jeśli chcemy uchodzić za profesjonalistów, warto w to zainwestować.

Wizytówka tylko dla przedsiębiorcy?

Konieczność tworzenia wizytówek w przypadku przedsiębiorców wydaje się oczywista – w końcu zależy im na kontakcie z klientami i chcą go jak najbardziej ułatwić. Co jednak z pracownikami? Czy oni także powinni mieć wizytówki?

Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Najprawdopodobniej nikt nie będzie wymagał od pracownika posiadania wizytówek. Jednak nie oznacza to, że mogą być mu one całkowicie nieprzydatne. Jeśli pracuje on z klientem, chodzi na spotkania, jego praca jest terenowa – z całą pewnością warto mieć przy sobie wizytówki, które w każdym momencie może wręczyć zainteresowanym.

Kiedy wizytówka nie jest konieczna?

Choć tak jak wspomnieliśmy, wizytówka często świadczy o naszym profesjonaliście i na przykład, kiedy ktoś oferuje nam swoją, powinniśmy się odwdzięczyć, nie każdy pracownik i przedsiębiorca musi ją posiadać.

Jeżeli na co dzień pracujemy w domu, z klientami kontaktujemy się jedynie mailowo czy telefonicznie, nie chodzimy na żadne spotkania twarzą w twarz, oczywiście wizytówka będzie głównie zbędnym wydatkiem, chyba że zdecydujemy się ją dołączać do firmowej korespondencji. Jednak w takiej sytuacji rolę wizytówki może pełnić na przykład strona internetowa przedsiębiorstwa – warto zadbać, by posiadała wszystkie niezbędne informacje, które mogą zainteresować obecnych i potencjalnych klientów..

Wizytówka także raczej nie przyda się pracownikowi, który na co dzień siedzi w biurze, nie ma pracy terenowej i nie spotyka się z klientami.

Dane na wizytówce

Jak powinna wyglądać wizytówka? Jakie dane na niej umieścić? W przypadku przedsiębiorców będzie to oczywiście nazwa firmy, jej dane kontaktowe i adresowe. Niektóre firmy umieszczają także NIP. Pracownik z kolei powinien umieścić swoje imię i nazwisko, stanowisko i dane firmy, w której pracuje.

W dzisiejszych czasach na wizytówkach umieszczany jest także kod QR, który przekierowuje do strony internetowej firmy czy specjalisty. Oczywiście nie jest to konieczność, ale na pewno może się przydać.

Wizytówka na rekrutacji?

Czy warto wręczyć swoją wizytówkę rekruterowi? I tak, i nie. Jak już wspominaliśmy, kiedyś ktoś wręcza nam swoją wizytówkę, profesjonalizm nakazuje, żeby odwdzięczyć się tym samym. Jednak chodzi tutaj głównie o relacje firma – firma i z całą pewnością rekruter podczas rekrutacji nie będzie od ciebie wymagał, że będziesz je miał. Oczywiście może być przydatna w takim momencie, ale jak wiemy, rekruter posiada już nasze dane na dokumentach aplikacyjnych.

Wizytówka może być przydatna na przykład na targach pracy, jednak najpewniej przedstawiciele firmy chętniej obejrzą twoje CV. Dlatego też nie jest to konieczność i podczas szukania pracy można się bez niej obejść. Nie warto się zamartwiać, jeśli jej nie mamy, nikt nie będzie jej od nas oczekiwał.

Wizytówka, choć czasy się zmieniają, nadal świadczy o profesjonalizmie. Pomaga także w szybkim dzieleniu się kontaktem do nas. Dlatego też jeśli pracujemy z klientem z pewnością warto ją mieć – dopełni ona nasz wizerunek eksperta!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów