0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wniosek o dowód osobisty wkrótce złożysz tylko w urzędzie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wkrótce wniosek o dowód osobisty będzie można złożyć tylko w urzędzie. Od tej regulacji będą jednak pewne wyłączenia. Czym są spowodowane nadchodzące zmiany? Przeczytaj artykuł i poznaj nowe wymogi dotyczące dowodów osobistych!

Zmiany w prawie a wniosek o dowód osobisty

14 kwietnia br. sejm zatwierdził ustawę dotyczącą zmian w ustawie o dowodach osobistych, która po nowelizacji będzie zgodna z obowiązującymi przepisami w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Państwa Unii Europejskiej po wydanym rozporządzeniu są zobowiązane zamieścić w dowodach osobistych odciski palców obywateli wraz z ich odręcznym podpisem. Wprowadzone zmiany uniemożliwią składanie wniosków o dowód osobisty przez internet, bowiem pobranie odcisków palców od wnioskodawcy wymaga bezpośredniej wizyty w urzędzie.

Wyjątkiem będą dzieci do 12. roku życia, dla których składanie wniosku w formie online będzie w dalszym ciągu możliwe.

Wniosek o dowód osobisty tylko w urzędzie – od kiedy?

Przepisy zaczną obowiązywać od 2 sierpnia br. – nowe dokumenty tożsamości będą wydawane obywatelom, którym skończył się termin ważności dokumentu tożsamości, ale także osobom, które ukończą 18 lat. Obywatele posiadający aktualne dowody osobiste będą mogli korzystać z nich do momentu utraty ich ważności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów