0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Formularz ZAP-3 – wkrótce dostępny w e-Urzędzie Skarbowym

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

e-Urząd Skarbowy nieustannie poszerza zakres funkcji, z których podatnicy mogą korzystać bez konieczności bezpośredniej wizyty w placówce organu podatkowego. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w serwisie zostanie wkrótce udostępniony formularz ZAP-3. W jaki sposób podatnicy będą mogli uwierzytelnić dane aktualizowane za jego pomocą?

Do czego służy formularz ZAP-3?

Formularz ZAP-3 służy do zgłoszenia lub aktualizacji danych osób fizycznych, które:

  • posiadają numer PESEL;

  • nie prowadzą działalności gospodarczej;

  • nie są zarejestrowane do VAT;

  • nie są płatnikiem podatków;

  • nie są płatnikiem składek ZUS.

Za jego pośrednictwem można dokonać następujących zgłoszeń dotyczących:

  • właściwego adresu zamieszkania;

  • danych kontaktowych;

  • numeru konta bankowego na potrzeby zwrotu podatku lub nadpłat.

Elektroniczny formularz ZAP-3 – jak uwierzytelnić dane?

Formularz ZAP-3 w elektronicznej wersji zostanie wkrótce udostępniony w serwisie e-Urząd Skarbowy. Ustawodawca w projektowanym Rozporządzeniu Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z 19 kwietnia br. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu zgłoszeń oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone wskazuje, że podatnik po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego będzie miał możliwość samodzielnej aktualizacji danych na formularzu ZAP-3 bez konieczności bezpośredniej obecności w placówce organu podatkowego. Formularz ZAP-3, aby mógł zostać przesłany w wersji elektronicznej, powinien być podpisany podpisem elektronicznym opartym na zestawie określonych danych, które zidentyfikują podatnika w e-Urzędzie Skarbowym.

Aby było to możliwe, projektodawcy uzupełnią katalog podpisów elektronicznych, za pomocą których przesłany formularz ZAP-3 byłby uwierzytelniony.

Od kiedy formularz ZAP-3 będzie dostępny?

Formularz ZAP-3 pojawi się w wersji elektronicznej w serwisie e-Urząd Skarbowy po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów