Osoby pracujące w jednym dziale, mające ze sobą stały kontakt często się zaprzyjaźniają. Pracodawca powinien się cieszyć, jeśli pomiędzy współpracownikami panują dobre relacje interpersonalne - korzystna atmosfera pracy może skutecznie poprawić wydajność zatrudnionych osób. Jednak zbyt silna zażyłość może stanowić dla szefa czynnik utrudniający kierowanie ludźmi. Jak powinno wyglądać zarządzanie grupą znajomych? Jakie metody oddziaływania dobrać, aby skutecznie ukierunkowywać sposób zachowania podwładnych?
Grupa znajomych pracowników kontra szef - kto ma większą siłę?
Ludzie w grupie mają zdecydowanie większą siłę przebicia. Kilkuosobowemu zespołowi łatwiej jest oddziaływać na pracodawcę. Osoby zatrudnione, które wspólnie będą ubiegały się o podwyżkę, mogą zagrozić szefowi, że jeśli jej nie dostaną, odejdą. Zwolnienia grupowe przysporzą wielu kłopotów. Konieczne będzie przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego i znalezienie nowych kandydatów do pracy.
Szef jednak nigdy nie powinien ulegać żądaniom grupy znajomych. Jeśli raz zgodzi się pójść na ustępstwo, pracownicy odnotują ten fakt w pamięci i następnym razem spróbują znów przekonać pracodawcę do kolejnej podwyżki, nowych biurek, krzeseł czy dodatkowego urlopu.
Pracodawca nie powinien bać się reakcji grupy znajomych i plotkowania na jego temat. W pracy każdy musi wywiązywać się ze swoich obowiązków. Czasami można pośmiać się i porozmawiać na tematy niezwiązane z życiem zawodowym, jednak nie może to być głównym celem przebywania w miejscu pracy. Jeśli zajdzie taka konieczność, pracodawca powinien zwolnić te osoby należące do grupy znajomych pracowników, które nie są w stanie pracować efektywnie.
Zarządzanie grupą znajomych pracowników – zamiana członków zespołów
Jeśli dany pracodawca zarządza dość dużym działem, zawsze może wprowadzić zamianę poszczególnych członków zespołu. Dzięki temu grupa znajomych pracowników zostanie rozbita. Szef nie będzie obawiał się nacisków z jej strony, gdyż nie będzie już ona istniała. Koledzy zostaną rozdzieleni i będą mogli spotykać się wyłącznie po pracy bądź w czasie regulaminowych przerw. Dzięki czemu zarządzanie grupą znajomych stanie się o wiele prostsze i mniej uciążliwe.
Przeprowadzanie rozmów dyscyplinujących
Pracodawca może także przeprowadzić rozmowy dyscyplinujące z tymi pracownikami, należącymi do grupy znajomych. Jednak należy pamiętać, spotkania, podczas których zostanie udzielony feedback, odbywały się na osobności. Tylko wtedy szef będzie miał możliwość oddziaływania na daną osobę. Na grupę zdecydowanie trudniej jest wywrzeć wpływ.
Wprowadzenie wynagrodzenia zespołowego - narzędzie do zarządzania grupą znajomych
Jeśli pracownicy tak bardzo się lubią i stają wzajemnie w swojej obronie, może warto byłoby wprowadzić premię lub składnik wynagrodzenia, który uzależniony będzie od efektów pracy zespołowej. W ten sposób osoby zatrudnione zrozumieją, że ich wysiłek i starania przekładają się na możliwość uzyskania określonej nagrody. Wzajemnie będą się motywowały do wydajniejszej pracy.