0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rośliny w biurze - wpływ roślin na wydajność pracowników

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Masz rękę do kwiatów? Nie ograniczaj swojego hobby do domowego zacisza. Naukowcy udowodnili, że rośliny w biurze pozytywnie wpływają na pracowników. Odmień otoczenie pracy i zwiększ wydajność kadry!

Na chorobę - paprotka!

Pracownicy biurowi najczęściej skarżą się na bóle głowy, problemy z koncentracją, podrażnienie oczu. Dokuczają im także uczucie suchego gardła, przesuszająca się skóra (szczególnie na dłoniach). Do tego dochodzi kaszel, mdłości i ciągłe uczucie zmęczenia. Skargi te powtarzają się w różnych opracowaniach na temat pracy biurowej - nie może to być więc przypadek albo wina pracowników. Środowisko, w którym pracownicy spędzają większość swojego dnia, ma ogromny wpływ na ich zdrowie. W pomieszczeniach biurowych często jest za mało światła, cały dzień pracownik skazany jest na sztuczne doświetlanie. Klimatyzacja i kaloryfery wysuszają powietrze. Monitory komputerowe, drukarki, kopiarki wydzielają aceton i trójchloroetyl niekorzystnie wpływające na nasze samopoczucie.

Rośliny w biurze zwiększają wilgotność powietrza, działają nawilżająco. Większość z nich pochłania szkodliwe substancje - jak naturalny filtr oczyszczają powietrze. Ponadto szacuje się, że dzięki roślinom doniczkowym można zwiększyć produktywność pracowników od 10 do 15%. Jednocześnie o 12% zmniejsza się liczba popełnianych przez nich błędów. A to jeszcze nie wszystkie korzyści, jakie mogą przynieść rośliny w biurze!

Po co trzymać rośliny w biurze?

Rośliny w biurze podnoszą wydajność pracowników i pozytywnie wpływają na ich samopoczucie - dowodzą badania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA). W raporcie “The relative of green versus lean office space” opublikowanym w sierpniu tego roku naukowcy udowadniają wyższość zielonych biur nad sterylnymi pomieszczeniami. Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że puste biura pozbawione zdjęć, obrazów, osobistych pamiątek są “najbardziej toksyczną przestrzenią”, w jakiej można umieścić człowieka.

Badanie prowadzone było we współpracy trzech ośrodków akademickich: w Australii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Doktor Chris Knight wraz ze współpracownikami przez 10 lat analizował wpływ przestrzeni biurowej na wydajność pracowników. Pytany, z czego wynika moda na spartańskie, czyste biura odpowiada, że sam się nad tym długo zastanawiał. “Jeśli wsadzisz mrówkę do pustego słoika lub umieścisz goryla w pustej klatce, będą nieszczęśliwe i zagubione. Podobnie jest z człowiekiem”- dodał. 

Minimalistyczne, mało przytulane biura to dominujący trend we współczesnym designie. Tymczasem badania wskazują, że takie sterylne otoczenie wcale nie wpływa pozytywnie na naszą pracę i samopoczucie. Profesor Alex Haslam z The University of Queensland’s School of Psychology komentuje światowe zamiłowanie do biurowego minimalizmu w następujący sposób: “ Nasze badania zakwestionowały przekonanie, że mniej znaczy więcej. Czasami mniej to poprostu mniej”. Bez zbędnie dorabianej filozofii.

Wpływ roślin doniczkowych na zdrowie

Rośliny powodują wzrost poczucia bezpieczeństwa. Pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników, działają uspokajająco, koją nerwy, a jednocześnie mobilizują do działania.

Ponadto rośliny walczą z niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi; jonizują powietrze, usuwają substancje szkodliwe, nawilżają. A do tego działają jak naturalny alarm - sygnalizują negatywne zjawiska. Poprzez ich obserwację można stwierdzić, że powietrze w biurze jest np. za suche. Rośliny w biurze pomagają też na zmęczone pracą przed monitorem oczy. Dzięki kwiatom wnętrze staje się bardziej wytłumione, co pozytywnie wpływa na słuch.

Rośliny w biurze poprawią wizerunek firmy

Oczywiście jest wiele czynników wpływających na produktywność. Rośliny doniczkowe to tylko jedna z wielu możliwości. Niemniej przestrzeń, w której pracujemy, jest ważna. Ożywienie jej kilkoma żywymi kwiatami jest niedrogie, a efekty zmian mogą być imponujące. Pamiętaj, żeby do biura wybierać rośliny łatwe w uprawie i wytrzymałe. Zwróć uwagę na doniczki - muszą pasować do wnętrza. Wybierz proste i eleganckie, które nie będą odwracały uwagi od rośliny. Ustaw je tak, aby każdy pracownik widział roślinę, siedząc za biurkiem. Naukowcy zalecają nie mniej niż jedną roślinę doniczkową na jeden metr kwadratowy powierzchni biurowej. Dodatkowo można ustawić małą doniczkę w pobliżu monitora i innych sprzętów emitujących szkodliwe substancje.

I jeszcze jedno, rośliny w biurze ocieplają wnętrze, czynią je estetycznie ciekawszym. Pokazują, że zależy ci na dobrym wizerunku przedsiębiorstwa oraz świadczą o proekologicznej postawie. Co więcej, pracownicy, którzy pracują w biurach wypełnionymi roślinami lepiej oceniają swojego szefa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów