0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Różne pokolenia w miejscu pracy – poznaj plusy tej sytuacji!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aktualnie na rynku pracy możemy spotkać przedstawicieli aż czterech pokoleń! To niespotykana sytuacja i zdarza się, że pracodawcy nie wiedzą, jak na nią reagować – czy różne pokolenia w miejscu pracy to dobry pomysł? Jak dobierać zespół? Warto wiedzieć, że taka sytuacja może przynieść wiele plusów! Podpowiadamy, dlaczego różne pokolenia w miejscu pracy to dobry pomysł.

Różne pokolenia w miejscu pracy – czy to się uda?

Pracownicy są różni i trudno jednoznacznie określić, jak będzie im się ze sobą współpracowało. Często widać to dopiero po pewnym czasie i wówczas można próbować coś zmienić. Jednak mimo wszystko pracodawcy mogą zastanawiać się, czy różne pokolenia w miejscu pracy to dobry pomysł – w końcu kierują się innymi zasadami, cenią co innego, mają odmienne doświadczenia zawodowe i życiowe. Czy to nie skończy się katastrofą? Choć kwestia ta jest zastanawiająca i pewnych rzeczy przewidzieć nie możemy, warto mieć świadomość, że międzypokoleniowy zespół pracowników może mieć wiele plusów i naprawdę się sprawdzić. Dlaczego nie powinno się bać takiego połączenia?

Zalety międzypokoleniowego zespołu pracowników

Dzięki połączeniu pokoleń zyskać możemy naprawdę wiele. Powinniśmy wiedzieć, że dzięki temu zyskujemy zespół, który ma szerokie doświadczenie, duże kompetencje, a tym samym łatwiej poradzi sobie z różnymi pojawiającymi się problemami. Jakie zalety mają różne pokolenia w miejscu pracy?

Każdy wnosi inny wkład

Wielką wartością różnych pokoleń w miejscu pracy jest fakt, że ich przedstawiciele wnoszą do zespołu różny, uzupełniający się wkład: doświadczenia zawodowego, kompetencji, umiejętności dodatkowych, ale nie tylko – różne pokolenia w miejscu pracy to także odmienne cechy osobowości, kierowanie się różnymi wartościami, a tym samym czerpanie z wielu źródeł, które jednocześnie wykorzystywane mogą działać na korzyść całej organizacji. Przykładowo jedni potrafią wyciągać wnioski, inni je analizować i razem doskonale sobie poradzą.

Na każdy problem można spojrzeć z kilku perspektyw

Różne pokolenia w miejscu pracy to też różne spojrzenie na wszelkie problemy. Nie da się ukryć, że każda generacja zmaga się z innymi problemami i patrzy z odmiennej perspektywy. Dlatego też dzięki temu, jeśli na drodze pojawi się jakaś przeszkoda, każdy widzi ją we właściwy dla siebie spokój.

Rozwiązanie problemu bywa łatwiejsze

Z powyższego można już wysnuć wniosek, że dzięki temu odmiennemu spojrzeniu na problem, jego rozwiązanie może być znacznie łatwiejsze – skoro widzimy go z różnych perspektyw, każdy może przekazać swój punkt widzenia i w związku z tym szybciej ustalić prawidłowy sposób działania.

Pamiętajmy o tym, że każda osoba, która jest częścią grupy, dysponuje innymi kontaktami, wiedzą, doświadczeniami, w związku z tym w sytuacjach kryzysowych może ona z nich skorzystać, by szybciej uporać się z pożarem. Zazwyczaj im starsze pokolenie, tym więcej kontaktów zawodowych posiada, tym więcej źródeł informacji może wykorzystać, co nie znaczy, że młodsi pracownicy również nie dokładają tutaj swojej cegiełki.

Łatwiej zachować dyscyplinę

Jak wiadomo, starsze pokolenia wychodzą często z założenia, że przełożeni powinni być darzeni szacunkiem, a to co powiedzą, powinno być często wiążące. Jeśli w miejscu pracy stanowiska zajmują różne pokolenia, młodsze z nich często czerpią wzorce od bardziej doświadczonych kolegów. Dlatego też zwiększa się kultura firmy i dyscyplina całego zespołu.

Zespół prawie zawsze w komplecie

Jeśli pracownicy są w zbliżonym wieku, w pewnych momentach mogą się pojawić problemy kadrowe. Może zdarzyć się tak, że nagle wielu pracowników zacznie odchodzić na emeryturę lub kilku z nich zdecyduje się na dziecko i pójdzie na urlop macierzyński. Braki w zespole mogą być wtedy bardzo odczuwalne, potrzebni są nowi pracownicy lub osoby zatrudnione na zastępstwo, a wiąże się to z poświęceniem czasu oraz finansów. Różnorodność pokoleń może nas przed tym ochronić – nawet jeśli ktoś odejdzie na emeryturę czy skorzysta z urlopu i tak zespół będzie niemalże skompletowany.

Mnóstwo ciekawych pomysłów

Różne pokolenia w miejscu pracy sprawiają również, że pojawić się może wiele ciekawych pomysłów, nie tylko na temat bieżących problemów, lecz także rozwiązań ułatwiających pracę i przyszłe projekty. Dzięki temu można usprawnić pracę całej firmy.

Renoma pracodawcy

Młody, energiczny zespół szuka pracowników – takie ogłoszenie to nic innego jak dyskryminacja zawarta w ładnym zdaniu. Dlaczego? Ponieważ najpewniej starsze osoby przeczytają między wersami, że skoro zespół jest młody i energiczny, to właśnie takich pracowników szuka – i zazwyczaj mają rację. Coraz więcej osób zwraca uwagę na takie zachowania pracodawców. Jeśli firma nie ma problemu z zatrudnianiem ludzi w każdym wieku, zazwyczaj jest uważana za miejsce otwarte, przyjazne i taka być może niepozorna rzecz może świadczyć o jej renomie.

Łatwiejszy nabór pracowników

Kiedy nie ma dla nas znaczenia, z jakiego pokolenia pochodzi pracownik oraz brakuje obaw, że różne pokolenia w miejscu pracy mogą się ze sobą nie dogadać, zdecydowanie łatwiej znaleźć nowych pracowników podczas rekrutacji. Znalezienie dobrego specjalisty w dzisiejszych czasach nie jest proste, a jeżeli do tego dojdzie przekonanie, że musi on pochodzić z konkretnego pokolenia, stanie się to jeszcze trudniejsze – nie warto rzucać sobie kłód pod nogi!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów