Z problemem zimnych stóp i dłoni boryka się wiele osób. Jako że jednak najczęściej nie przeszkadza to znacznie w codziennym funkcjonowaniu, często kwestia ta jest bagatelizowana. Czy jednak słusznie? Co mogą oznaczać zimne stopy i dłonie? Czy powinniśmy się martwić, jeżeli ciągle marzniemy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej!
Zimne stopy - poznaj przyczyny
Uważa się, że na zimne stopy narzeka aż połowa z nas. Może to być kłopotliwe, ponieważ często marznące stopy sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i zaczyna być nam zimno nie tylko w tę jedną część ciała.
Dlaczego marzną nam stopy? Często jest to przyczyna słabego krążenia. Można powiedzieć, że bywają one traktowane przez organizm nieco po macoszemu, ponieważ przede wszystkim musi on zapewnić krew organom wewnętrznym. Zimne stopy mogą więc być także oznaką słabego krążenia lub problemów z sercem.
Choć to najprostsze wytłumaczenie, przyczyną zimnych stóp może być także ucisk, czyli… za ciasne skarpetki lub zbyt mocno zawiązane buty. Krew nie może wtedy swobodnie przepływać i czujemy nieprzyjemny chłód.
Zimne stopy są także jednym z objawów miażdżycy. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol zmniejsza średnice tętnic, w związku z czym krew krąży wolniej i nie dociera we wszystkie miejsca, w które powinna.
Taki rodzaj marznięcia może być również niegroźny i związany np. z budową ciała (najczęściej marzną osoby wysokie i szczupłe) lub na przykład intensywnego stresu. Zimne stopy mogą być również oznaką zbyt dużej emocjonalności. Osoby, które nadmiernie wszystko przeżywają, wydzielają w swoim organizmie dużo katecholaminy, ona z kolei powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w stopach.
Jeżeli przez dłuższy czas siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, również narażamy się na ochłodzenie stóp. Warto co jakiś czas trochę się poruszać, zmienić pozycję, rozciągnąć się, pospacerować.
Dlaczego marzną ci dłonie?
Na temat zimnych dłoni krąży kilka powiedzeń, twierdzi się na przykład, że taka przypadłość świadczy o gorącym sercu. Jest to na pewno bardzo miłe dla osób, które mają taki problem, jednak powód takiego stanu może być nieco inny, niż wrodzona czułość.
Podobnie jak w przypadku stóp, także i zimne dłonie mogą świadczyć o słabym krążeniu krwi. Powodem może być również stres. Adrenalina się podnosi, krew uderza do narządów wewnętrznych, a dłonie i stopy mają jej niedosyt, więc czujemy zimno.
W przypadku stóp wspominaliśmy o zbyt ciasnych skarpetkach czy butach, jeśli natomiast marzną nam dłonie, zwróćmy uwagę na bransoletki i zegarki. Być może zapięliśmy je tak mocno, że krew nie może dopłynąć, a my marzniemy.
Zimne dłonie mogą być konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Zawsze warto dokładnie czytać ulotkę lub konsultować się z lekarzem.
Kolejną przyczyną zimnych dłoni może być palenie papierosów, ponieważ nikotyna sprawia, że naczynia krwionośne się zwężają.
Jak rozgrzać zmarznięte stopy i dłonie?
Jeżeli czujemy przejmujące zimno stóp i dłoni, warto wykorzystać kilka domowych sposobów, które pomogą nam się zmierzyć z tym problemem.
Na początku możemy wziąć rozgrzewającą kąpiel. Warto do wody dodać jakiś olejek, który pobudzi krążenie naszej krwi. Przy okazji zrelaksujemy się i odpoczniemy, połączymy więc przyjemne z pożytecznym.
Aby przyśpieszyć i polepszyć krążenie krwi, warto zaopatrzyć się w przyrządy do masażu i co jakiś czas dokładnie masować zimne kończyny. Dzięki temu krew dotrze tam, gdzie powinna, a my pozbędziemy się nieprzyjemnego uczucia.
Po kąpieli lub w jej trakcie można skorzystać ze szczotki o naturalnym włóknie i szczotkować zmarznięte części ciała. Takie praktyki również pobudzą krążenie.
Jeśli dolegliwości nasilają się, gdy długo siedzimy lub stoimy w jednej pozycji, starajmy się co jakiś czas wstać i poruszać. Zróbmy kilka przysiadów, przespacerujmy się po pomieszczeniu, zmieniajmy pozycję.
Można skorzystać także z maści rozgrzewających. Posmarujmy stopy i załóżmy ciepłe skarpetki.
Kiedy rozgrzewamy swoje stopy, dobrze jest przyrządzić sobie jakiś ciepły napój, który dodatkowo rozgrzeje nasz organizm, dzięki temu szybciej poczujemy przyjemną zmianę temperatury.
Zimne stopy i dłonie - o czym jeszcze mogą świadczyć?
Zimne stopy i dłonie mogą być również symptomem wielu chorób, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, anemii, wirusowego zapalenia wątroby czy obrzęku płuc. Z drugiej strony jednak taki stan nie zawsze oznacza, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Niektórzy z nas tak już po prostu mają, że szybciej marzną im zarówno górne, jak i dolne kończyny. Aby jednak poczuć się lepiej, warto nie ignorować tego objawu i wybrać się do lekarza. Dzięki takiej wizycie upewnimy się, że nic nam nie dolega lub będziemy mogli rozpocząć leczenie.
Zimne stopy i dłonie często sprawiają, że marznie całe nasze ciało, nie możemy się rozgrzać i nie czujemy się najlepiej. Trudno bowiem funkcjonować, kiedy jest nam zimno. Dlatego też warto wypróbować domowe sposoby na rozgrzanie, a jeżeli i to nie pomaga, koniecznie udać się do specjalisty. Tego objawu nie warto lekceważyć, ponieważ nie zawsze wpisuje się on w naszą naturę. Może on nam sygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.