Artykuły z dnia: 2022-07-06

Artykuły:

Składkę zdrowotna opłacą nowe grupy - Polski ład 2.0 wprowadza zmiany

Zmiany w przepisach o zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu mają na celu doprecyzowanie pewnych kwestii i uregulowanie luk w prawie. Zgodnie z nimi składkę zdrowotna opłacą nowe grupy. Przeczytaj!

6 lipca 2022

Umowa na zastępstwo - co powinna zawierać?

Umowa na zastępstwo jest zawierana w celu zatrudnienia pracownika na stanowisko osoby, która z uzasadnionych powodów nie może pracować. Jakie prawa ma taki pracownik? Jak powinna wyglądać taka umowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

6 lipca 2022

Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo posiada pewne dobra osobiste, które zostały skatalogowane w kodeksie cywilnym. Do dóbr osobistych przedsiębiorstwa należą m.in. nazwa czy dobre imię przedsiębiorstwa. Jak w praktyce wygląda ochrona dóbr osobistych przedsiębiorstwa?

6 lipca 2022

Paragon z NIP jako faktura - gdzie znaleźć numer paragonu?

Największy problem dla przedsiębiorców stanowi ustalenie w którym miejscu znajduje się data wystawienia i numer paragonu. Sprawdź, gdzie paragon z NIP posiada takie dane aby w prawidłowy sposób wykazać je w pliku JPK_V7 oraz w KPiR. Przeczytaj!

6 lipca 2022

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały - warto wiedzieć

W funkcjonowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd pełni kluczową rolę. Jako organ wykonawczy jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentację na zewnątrz. Jak rozliczyć zatem wynagrodzenie członka zarządu? Sprawdź!

6 lipca 2022

Czy praca bez wynagrodzenia jest możliwa?

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę nie może zrzec się swojej pensji. Pracodawca także nie może zmusić zatrudnionego do darmowej pracy. A czy praca bez wynagrodzenia jest możliwa w przypadku umowy zlecenie lub o dzieło? Przeczytaj artykuł!

6 lipca 2022

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności a rozliczenie VAT

Przedsiębiorcy mogą przekazać firmowe składniki majątku na cele prywatne. Przekazanie rodzi jednak powstanie zobowiązania podatkowego w przypadku sprzedaży składników. Sprawdź, jak powinna być rozliczona sprzedaż samochodu wycofanego z działalności!

6 lipca 2022

Usługa ekspozycji produktów w marketach a rozliczenie VAT

Prowadząc działalność w zakresie sprzedaży towarów przedsiębiorcy chcą, aby były one odpowiednio wyeksponowane, tak aby sprzedaż była efektywniejsza. Jak powinna zostać zatem opodatkowana usługa ekspozycji produktów w marketach? Odpowiadamy!

6 lipca 2022

Sprzedaż towaru handlowego jako osoba prywatna poza działalnością

Czy przedsiębiorca może dokonać sprzedaż towaru handlowego jako osoba prywatna? Jak rozliczyć prywatną sprzedaż firmowego towaru handlowego na gruncie podatku dochodowego, a jak na gruncie podatku od towarów i usług? Dowiedz się więcej czytając artykuł!

6 lipca 2022

Data pewna czyli czym jest urzędowe poświadczenie daty?

Niektóre czynności prawne mogą być podejmowane w formie pisemnej czy ustnej. Czasami przepisy prawa wymagają bardziej szczegółowego potwierdzenia. Często są to przypadki gdzie potrzebna jest data pewna. Sprawdź, jakie są jej rodzaje i jak ją uzyskać?

6 lipca 2022

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne a koszty podatkowe

Od kiedy możliwe jest przejście z ryczałtu na zasady ogólne a koszty podatkowe czy uwzględnia się od początku roku czy od lipca?

6 lipca 2022

Wstępne badanie lekarskie a podpisanie umowy przed podjęciem pracy

Chcąc zatrudnić nowego pracownika, po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wysłania takiej osoby na obligatoryjne wstępne badanie lekarskie. Kiedy należy wysłać pracownika na takie badania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

6 lipca 2022

Uznawanie zdarzenia za wypadek przy pracy – najnowsze przepisy

Przepisy nie regulują w jakim terminie pracownik powinien zgłosić pracodawcy wypadek, który miał miejsce w pracy. Powinien on to jednak uczynić bezzwłocznie. Przeczytaj i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić, gdy ma miejsce wypadek przy pracy!

6 lipca 2022

Jakie są skutki naruszenia mechanizmu podzielonej płatności?

Skutki naruszenia mechanizmu podzielonej płatności mogą dotknąć sprzedawcy, jak i nabywcy. Podatnicy muszą być świadomi konsekwencji za niestosowanie się do obligatoryjnego MPP, które są określone bezpośrednio w ustawie o VAT. Co to za sankcje? Sprawdź

6 lipca 2022

Usługi cateringowe i gastronomiczne - odliczenie podatku VAT

Usługi cateringowe i gastronomiczne podlegają opodatkowaniu VAT. Co ważne nie są z sobą tożsame, bowiem różni je miejsce świadczenia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy od usług cateringowych i gastronomicznych możesz odliczyć VAT!

6 lipca 2022

Import usług zwolnionych z VAT w deklaracji VAT i JPK_V7

Nabyłeś usługę od kontrahenta z zagranicy, która w kraju podlega pod zwolnienie przedmiotowe z VAT? Dowiedz się, czy import usług zwolnionych z VAT należy wykazać w JPK V7, a jeśli tak, to jak prawidłowo to zrobić! Odpowiedź znajdziesz w artykule!

6 lipca 2022

Podmioty powiązane w JPK V7 z oznaczeniem TP – cz. I

Nowy plik JPK V7 wprowadza dodatkowe obowiązki ewidencyjne. Dotyczą one także podmiotów powiązanych. Czym jest symbol TP? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób należy wykazywać podmioty powiązane w JPK V7, zgodnie z obwiązującymi przepisami!

6 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów