Artykuły z dnia: 2022-07-05

Artykuły:

Konta bankowe podatników będą kontrolowane przez urzędy

Od 1 lipca konta bankowe podatników będą podlegać kontroli przez urzędy skarbowe. Urzędnik bez uprzedniej zgodny będzie mógł zweryfikować informacje bankowe podatnika. Sprawdziliśmy jednak, czy kontrola może być wszczęta bez wskazania przyczyny!

5 lipca 2022

Czy możliwa jest reprezentacja klienta podczas kontroli?

Prowadząc biuro rachunkowe należy mieć na uwadze ewentualne kontrole obsługiwanych klientów. Czy w takiej sytuacji księgowa lub kadrowa może reprezentować klienta? W artykule odpowiadamy, czy możliwa jest reprezentacja klienta podczas kontroli!

5 lipca 2022

Urlop wychowawczy, a zwolnienie pracownika

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym. Ponadto pracowników, którzy z niego korzystają dotyczy ochrona trwałości zatrudnienia przewidziana w prawie pracy. Czy jednak możliwe jest zwolnienie pracownika w trakcie urlopu wychowawczego? Sprawdź!

5 lipca 2022

IP Box oczami fiskusa i narzędziem kontroli podatników

IP Box to ulga podatkowa, którą objęci są przedsiębiorcy uzyskujący dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jakie kryteria należy spełniać, by móc być objętym ulgą IP Box? Jak postrzegana jest ulga IP Box oczami fiskusa? Sprawdź!

5 lipca 2022

Skrócenie okresu wypowiedzenia i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia oraz zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia są instytucjami prawnymi, dzięki którym strony stosunku pracy mogą szybciej zakończyć współpracę. kiedy jest to możliwe? Przeczytaj artykuł i sprawdź to!

5 lipca 2022

Nowa stawka podatku 12% a wpływ na zaliczkę na podatek

Nowelizacja Polskiego Ładu już od lipca w rozliczeniu za czerwiec lub II kwartał wprowadziła zmiany w opodatkowaniu skalą podatkową! Tym razem wprowadzona została obniżona stawka podatku 12%! Czy możliwa będzie zmiana formy opodatkowania?

5 lipca 2022

Montaż paneli fotowoltaicznych a stawka podatku VAT

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się sprzedażą paneli fotolotnicznych oraz ich montażem. Kiedy możemy mówić o usłudze modernizacji, a kiedy o termomodernizacji. Jak opodatkować montaż paneli fotowoltaicznych? Odpowiedź w naszym artykule!

5 lipca 2022

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników

Obowiązki pracodawcy w wielu przypadkach są uzależnione od liczby zatrudnianych pracowników. Kluczowe jest zatrudnienie na poziomie przynajmniej 20 pracowników. Przeczytaj, z jakimi dodatkowymi obowiązkami wiąże się przekroczenie tego progu!

5 lipca 2022

Szkolenia BHP pracowników i ich częstotliwość

Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy. W tym celu organizuje szkolenia BHP. Kwestia ich częstotliwości związana jest z rodzajem i warunkami wykonywanej pracy.

5 lipca 2022

Sprzedaż węgla – rozliczenie na gruncie PIT, VAT i akcyzy

Węgiel ciągle jest jednym z najpopularniejszych paliw wykorzystywanych w energetyce. W jaki sposób podmioty zajmujące się sprzedażą węgla powinny rozliczać jego sprzedaż? Czy sprzedaż węgla podlega opodatkowaniu VAT i PIT? Co z akcyzą? Odpowiadamy!

5 lipca 2022

Założenie firmy przez obywatela Ukrainy - kiedy jest możliwe?

Wraz z rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie wprowadzono Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Zawarto tam informację na jakich zasadach przebiega założenie firmy przez obywatela Ukrainy oraz jakie warunki trzeba spełnić aby taką działalność otworzyć. Sprawdź

5 lipca 2022

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT po wejściu w życie Nowego Ładu 2.0

Nie wszystkie przychody osób korzystających z ulg podatkowych były objęte zwolnieniem z PIT. Od lipca się to jednak zmieniło. Pracodawca powinien wypłacić zasiłek macierzyński zwolniony z PIT, jeśli pracownik korzysta z ulg podatkowych. Przeczytaj!

5 lipca 2022

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?

Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin? Tak, ale tylko w określonych Kodeksem pracy sytuacjach. W zamian za wykonywanie pracy przez pracownika w godzinach nadliczbowych, ma obowiązek udzielić dnia wolnego lub wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Sprawdź!

5 lipca 2022

Motocykl w firmie - wszystko co warto wiedzieć

Przedsiębiorcy do swoich firmowych pojazdów mogą zaliczyć także motocykl. Ze względu na fakt, że motocykl w firmie uznawany jest za pojazd samochodowy jego zakup oraz eksploatację można rozliczyć w firmie na takich zasadach, jak samochód osobowy.

5 lipca 2022

ZAP-3 czyli jak zgłosić i aktualizować dane podatnika?

Podatnik będący osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności, chcąc zaktualizować do US informacje adresowe, numer rachunku bankowego, na który ma być dokonywany zwrot podatku lub dane kontaktowe, wypełnia formularz ZAP-3. Sprawdź, jak go wypełnić!

5 lipca 2022

Zakup z Chin - wszystko co warto wiedzieć

Importowanie towarów z Chin staje się coraz bardziej popularne. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup z Chin przynoszący im zysk. Problematyczne zaś wydaje się być zaksięgowanie takiej transakcji. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!

5 lipca 2022

Wszystko o wartościach niematerialnych i prawnych

Wartości niematerialne i prawne, w skrócie: WNIP to nabyte przez jednostkę prawa majątkowe, nadające się do gospodarczego wykorzystania, o określonym okresie ekonomicznej użyteczności dla potrzeb jednostki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

5 lipca 2022

Import usług na przykładach praktycznych - część 2

Polscy podatnicy coraz częściej dokonują zakupu usług od zagranicznych kontrahentów, w związku ma miejsce tzw. import usług. Dowiedz się z naszego artykułu, w jakim okresie należy rozliczyć VAT od takiej transakcji!

5 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów