0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-05-30

Artykuły:

Terminy płatności składek ZUS i konsekwencje opóźnień w zapłacie

Jakie okresowe obowiązki ma przedsiębiorca prowadzący działalność wobec ZUS? Czy oprócz opłacania składek należy również co miesiąc składać deklarację? Przeczytaj i przekonaj się, jakie terminy płatności składek wyróżniają przepisy!

30 maja 2023

Premia uznaniowa w okresie choroby a podstawa wymiaru świadczenia chorobowego

W jakich przypadkach do podstawy świadczenia chorobowego pracownika wliczamy premię wypłaconą w czasie jego absencji chorobowej? Jak wpływa premia uznaniowa na podstawę wymiary świadczenia chorobowego? Przeczytaj o tym!

30 maja 2023

Staż urlopowy - jak go ustalić dla pracownika?

Na podstawie jakich dokumentów ustala się staż urlopowy dla pracownika? Sprawdź, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego.

30 maja 2023

Wniosek o urlop szkoleniowy - wzór z omówieniem

Pracownicy, którzy chcą stale podnosić swoje kwalifikacje mają możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Powinni w tym celu złożyć wniosek o urlop szkoleniowy. Sprawdź, jakie elementy powinien zawierać i pobierz darmowy wzór w formacie pdf i docx!

30 maja 2023

Zasady doręczania korespondencji z i do ZUS-u

Chociaż ZUS może przesyłać pisma i decyzje listem zwykłym, to nie jest zwolniony w razie sporu z obowiązku udowodnienia, faktu i daty dokonania doręczenia. Jakie są zasady doręczania korespondencji z ZUS? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

30 maja 2023

Pomoc dla firm w związku z wysokimi cenami energii

Mały, mikro i średni przedsiębiorca mogą jeszcze skorzystać z zamrożonych cen prądu, jeśli spełniają wymagane do tego warunki, jednak powinni to zrobić jak najszybciej. Jak wygląda pomoc dla firm w związku z cenami prądu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

30 maja 2023

Dyrektywa OMNIBUS a oferowane promocje i obniżki

Dyrektywa OMNIBUS ma na celu zwalczanie "pseudoobniżek" w handlu. Sklepy często stosowały nieuczciwe praktyki, obniżając cenę produktu, która ostatecznie była wyższa niż przed obniżką. Sprawdź, jakie obowiązki nałożyła na przedsiębiorców dyrektywa!

30 maja 2023

Płatność kartą płatniczą a zwolnienie z kasy fiskalnej

Przedsiębiorco, przyjmujesz od kontrahentów płatności kartą? Czy wiesz, jakie formy płatności obligują przedsiębiorców do posiadania kasy fiskalnej a jakie nie? Sprawdź czy płatność kartą płatniczą, uprawnia do zwolnienia z kasy. Przeczytaj i sprawdź!

30 maja 2023

Zbycie przedsiębiorstwa – kiedy wymagana jest zgoda drugiego małżonka?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zdecydować się na zbycie przedsiębiorstwa. Czy, w przypadku, gdy zbywający pozostaje w związku małżeńskim musi posiadać zgodę drugiego małżonka, aby móc dokonać sprzedaży? Wyjaśniamy w artykule!

30 maja 2023

Odliczenie opłat licencyjnych za korzystanie z kasy wirtualnej

Zastanawiasz się, czy możliwe jest odliczenie opłat licencyjnych za korzystanie z kasy wirtualnej? W artykule przedstawiamy, czym jest kasa wirtualna i komu przysługuje ulga na jej zakup oraz ile wynosi kwota możliwego odliczenia. Przeczytaj i sprawdź!

30 maja 2023

Przekazanie przedsiębiorstwa – jak wygląda ewidencja księgowa?

Przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz członka najbliższej rodziny a na rzecz małżonka w ramach wspólności małżeńskiej generuje różne skutki księgowe. Jak prawidłowo powinna wyglądać ewidencja księgowa otrzymanych w darowiźnie towarów handlowych?

30 maja 2023

Brak rejestracji do IOSS a sprzedaż towarów importowanych

Brak rejestracji do IOSS wpływa na sposób opodatkowania sprzedaży na odległość importowanych towarów. Pomimo, że rejestracja do tej procedury jest fakultatywna, to skorzystanie z niej może ułatwić rozliczenia podatkowe dotyczące SOTI.

30 maja 2023

Wykreślenie z rejestru podatników VAT - kiedy jest to możliwe?

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT powinien posiadać wpis do rejestru VAT. Może się jednak zdarzyć, że wyniku wystąpienia jednej z przesłanek nastąpi jego wykreślenie z rejestru podatników VAT. Czy wykreślenie z rejestru jest definitywne?

30 maja 2023

Okulary dla pracownika - zwrot kosztów a przychód

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej. Do takowych należą okulary dla pracownika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej, na temat obowiązku zapewnienia pracownikom okularów!

30 maja 2023

Sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu a opodatkowanie w działalności

Do tej pory przedsiębiorcy świadomie wykupowali prywatnie samochód z leasingu, aby po upływie 6 miesięcy sprzedać go bez podatku. MF postanowiło zaprzestać takim działaniom. Sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu - poznaj zmiany od 2022 roku!

30 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów