0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-10-02

Artykuły:

Czym jest rozporządzenie BMR?

Rozporządzenie BMR to kluczowy dokument regulujący wskaźniki referencyjne w UE. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co to jest BMR i czym są i jak powstają wskaźniki referencyjne!

2 października 2023

Zasady wynagradzania pracowników młodocianych - zmiany 2023

Od 1 września 2023 roku zaczęły obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących zasady wynagradzania pracowników młodocianych. Ile wynoszą nowe stawki wynagrodzenia minimalnego? Kto otrzyma wyższe wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

2 października 2023

Korepetycje a zwolnienie z VAT - kto może skorzystać?

Czy korepetycje zawsze są zwolnione z VAT? Czy zatrudniając pracowników udzielających korepetycje można korzystać ze zwolnienia? Do jakiej kwoty można udzielać korepetycji nie płacąc VAT? Korepetycje a zwolnienie z VAT - sprawdź na co należy uważać!

2 października 2023

Brexit – w jaki sposób rozliczać transakcje z Wielką Brytanią?

Czy wiesz, jak rozliczać zakup i sprzedaż towarów lub usług z kontrahentem z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej? Sprawdź, jak brexit wpłynął na podatkowe rozliczenie takich transakcji na gruncie podatku VAT i czy wykazuje się je w informacji VAT-UE!

2 października 2023

Rejestracja do VAT w trakcie miesiąca - kto może tego dokonać?

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z VAT w wyniku różnych okoliczności może utracić do niego prawo. Czy rejestracja do VAT w trakcie miesiąca jest możliwa? Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić i jak odzyskać nieodliczony podatek VAT!

2 października 2023

Zawieszenie działalności - koszty w okresie zawieszenia

Czy wiesz, jakie prawa i obowiązki daje zawieszenie działalności oraz kiedy możliwe jest takie działanie? Czy możliwe jest ponoszenie przez przedsiębiorcę kosztów w okresie zawieszenia? Czy poniesione koszty w okresie zawieszenia podlegają odliczeniu?

2 października 2023

Wykup samochodu z leasingu a jego późniejsza sprzedaż

Leasing to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców metoda finansowania zakupu auta. Często mogą bowiem odkupić pojazd od leasingodawcy po niższej cenie. Dowiedz się, jak należy rozliczyć wykup samochodu z leasingu oraz jego późniejszą sprzedaż.

2 października 2023

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoba, pobierająca świadczenie przedemerytalne, ma możliwość zarobkowania. Jednak przychody podlegające oskładkowaniu muszą mieścić się w limitach ustalonych przez ZUS. Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym bez tajemnic! Zobacz w naszym artykule!

2 października 2023

Samochód osobowy o wartości powyżej 150 000 zł a amortyzacja

Samochód osobowy o wartości powyżej 150 000 zł pod niektórymi względami rozlicza się w sposób szczególny - przepisy wprowadziły ograniczenia w rozliczaniu kosztów. Sprawdź, jak rozliczyć samochód osobowy, którego wartość przekracza 150 000 zł!

2 października 2023

Fundacja rodzinna na estońskim CIT - czy to możliwe?

Temat fundacji rodzinnej w dalszym ciągu powoduje pytania wśród podatników. Jednym z nich jest wątpliwość, czy fundacja rodzinna na estońskim CIT może funkcjonować w obrocie gospodarczym? Sprawdź, jaka forma opodatkowania dla fundacji jest możliwa!

2 października 2023

AI Act – jak UE chce uregulować sztuczną inteligencję (AI)?

Unia Europejska chce uregulować sztuczną inteligencję, aby zapewnić jej bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie. W tym zakresie odpowiadać będzie za to rozporządzenie AI Act. Czego i kogo dotyczyć będzie AI Act? Jakie zakazy będą z niego wynikać?

2 października 2023

Odszkodowanie za nieuregulowane faktury a przychód podatkowy

Nieuregulowane faktury to częsty problem w biznesie. W wielu przypadkach strony zawierają ugody, w której przedsiębiorca otrzymuje odszkodowanie za nieuregulowane faktury. Sprawdź, jakie skutki na gruncie PIT powoduje wspomniane odszkodowanie!

2 października 2023

Różne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może być nieobecny w danym miesiącu nie tylko z jednej przyczyny, ale z całkiem odmiennych względów. Jak rozliczyć wynagrodzenie, kiedy występują różne nieobecności w trakcie miesiąca? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

2 października 2023

Wnioskowanie o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego

Wnioskowanie o emeryturę powszechną jest możliwe po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie formalności należy załatwić w ZUS-ie, aby otrzymać to świadczenie? Co warto mieć przygotowane oprócz wniosku EMP? Zapoznaj się z naszym artykułem!

2 października 2023

Rozliczenie usług transportu międzynarodowego - jak wygląda?

Rozliczenie usług transportu międzynarodowego na gruncie podatku od towarów i usług nie jest oczywistym zagadnieniem i powoduje wiele niejasności. Sprawdź, jak ustalić miejsce świadczenia dla usług transportowych oraz kiedy można zastosować stawkę VAT 0%!

2 października 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów