0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-10-03

Artykuły:

Równość wynagrodzeń – każdy pracownik będzie zarabiał tyle samo?

Dyrektywa UE ma na celu uzyskać równość wynagrodzeń oraz zwiększenie przejrzystości w zakresie płac. Oznacza to, że pracownicy będą mogli porównywać swoje wynagrodzenia z wynagrodzeniami innych pracowników na podobnych stanowiskach. Dowiedz się więcej!

3 października 2023

Zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej przy spłacie kredytu - czy jest zasadne?

Przy rocznym rozliczeniu PIT przedsiębiorcy mają możliwość dokonania odliczeń w ramach przysługujących ulg podatkowych. Przykładem może być ulga termomodernizacyjna. Czy zasadne jest zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej przy spłacie kredytu? Sprawdź!

3 października 2023

Otrzymane odszkodowania - księgowanie w KPiR

Obecnie ubezpieczenie na wypadek zajścia zdarzeń nieprzewidzianych jest bardzo popularne zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć otrzymane odszkodowania w KPiR? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

3 października 2023

Jak opodatkować nabycie spadku a podział majątku w PIT?

Spadkobiercy, którzy otrzymali równe części majątku po zmarłym spadkodawcy, nie dysponują często konkretnymi składnikami majątku wchodzącymi w skład danego spadku. Możliwy jest zatem podział majątku. Jak opodatkować nabycie spadku a podział majątku w PIT?

3 października 2023

Zawieszenie działalności gospodarczej a leasing - ujęcie w kosztach

Czy wiesz, jakie obowiązki oraz konsekwencje generuje zawieszenie działalności? Na jaki okres można zawiesić działalność? Czy w trakcie zawieszenia raty za leasing mogą być księgowane w kosztach uzyskania przychodów? Sprawdź w naszym artykule!

3 października 2023

Amortyzacja samochodu osobowego i ciężarowego - warto wiedzieć

Najczęstszą metodą zaliczenia pojazdu do majątku firmowego jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. Wiąże się to z dokonaniem amortyzacji. Sprawdź, czytając artykuł w jaki sposób powinna przebiegać amortyzacja samochodu osobowego i ciężarowego!

3 października 2023

Zatrudnienie na wakacje a ZUS i podatek

Jeśli pracodawca szuka sposobu na obniżenie kosztów, zwiększenie elastyczności lub zdobycie nowych pracowników na stałe to zatrudnienie na wakacje może być dla niego dobrą opcją. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat zatrudnienia w okresie wakacji.

3 października 2023

Zatrudnianie cudzoziemca z czasową kartą pobytu - jakie formalności?

Zatrudnianie cudzoziemca z czasową kartą pobytu nie stwarza problemów przedsiębiorcom do momentu zawarcia umowy na czas nieokreślony. Z jakimi formalnościami musi się liczyć pracodawca? Przeczytaj i dowiedz się, jak legalnie zatrudnić obcokrajowca!

3 października 2023

Czas pracy - noce, niedziele i święta a rekompensata

To czy pracujesz w nocy, niedzielę czy święto zależy od przyjętego w zakładzie systemu czasu pracy. Jednak powinieneś wiedzieć, że za taką pracę należy się dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny. Sprawdź, jak należy rekompensować czas pracy!

3 października 2023

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT?

Czy wiesz, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru nakłada na nabywcę obowiązek rozliczenia VAT od zawartej transakcji? Jak zatem rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku WNT? Wyjaśniamy w artykule!

3 października 2023

Właściwość urzędu skarbowego a zmiana adresu zamieszkania lub siedziby

Czy wiesz, jak zmiana adresu siedziby i adresu zamieszkania wpływa na właściwość urzędu skarbowego oraz jakie niesie to za sobą konsekwencje na gruncie VAT i PIT? Sprawdź, jaki związek ma właściwość urzędu skarbowego a zmiana adresu podatnika!

3 października 2023

Zmiana przeznaczenia towarów handlowych - studium przypadków

W każdym przedsiębiorstwie może mieć miejsce zmiana przeznaczenia towarów handlowych. Wyróżnić można kilka przypadków od których zależy sposób opodatkowania takiej zmiany. Sprawdź na przykładach, jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku PIT i VAT!

3 października 2023

Czas pracy pracowników młodocianych - najważniejsze informacje

Kilka lat temu na skutek zmiany przepisów został obniżony wiek pracownika młodocianego. Od tego czasu można zatrudniać osoby, które ukończyły 15 rok życia. Jaki jest czas pracy pracowników młodocianych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 października 2023

Wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie - czy jest zgodne z prawem?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom wypłatę wynagrodzenia. Nie określa jednak wprost, w jakiej walucie powinno być ono wypłacone. Czy zatem wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie jest zgodne z prawem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

3 października 2023

Mailing dotyczący satysfakcji klienta na gruncie RODO

Mailing dotyczący satysfakcji klienta to coraz popularniejsza forma badania zadowolenia klientów przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czy taka forma badania wymaga zgody klienta? Jakie zdanie w tej kwestii mają organy publiczne?

3 października 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów