Ostatnie artykuły autora:
Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych
Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!
15 maja 2024
Brat i siostra jako osoby współpracujące - czy to możliwe?
Jedną z dostępnych możliwości jest korzystanie z pomocy członków rodziny w ramach współpracy. Czy istnieją w tym zakresie jakieś poważne ograniczenia natury prawnej, dla przykładu brat i siostra jako osoby współpracujące? Wyjaśniamy w artykule.
15 maja 2024
Składka zdrowotna a zawieszenie działalności – podstawy prawne
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Dowiedz się, jak wygląda składka zdrowotna a zawieszenie działalności.
14 maja 2024
Kodeksowe zwolnienia od pracy — aktualny katalog
Pracownicy mogą liczyć na zwolnienia od pracy z różnych tytułów. Okoliczności uzasadniające przerwę w wykonywaniu obowiązków mają różnorodny charakter i mogą wynikać z wielu przepisów. W artykule omawiamy najczęściej występujące zwolnienia od pracy.
8 maja 2024
Ewidencja czasu pracy — aktualny stan prawny
Ewidencja czasu pracy należy do jednych z najważniejszych czynności związanych z rozliczaniem czasu pracy, pozwala bowiem na ustalenie uprawnień pracowniczych w zakresie należności za pracę, w tym dodatkowych składników wynagrodzenia. Sprawdź więcej!
30 kwietnia 2024
Raporty ZUS za chorego pracownika
W przypadku nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby, pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odpowiednich raportów. Sprawdź, jakie należy złożyć raporty ZUS za chorego pracownika!
26 kwietnia 2024
Pracownik oczekujący na przyznanie renty - jaki jest jego status?
Długotrwała choroba pracownika i brak widocznej poprawy jego zdrowia zwykle kończy się wnioskowaniem o rentę. O czym wtedy powinien pamiętać pracodawca? Jaki status ma pracownik oczekujący na przyznanie renty? Odpowiedź znajdziesz w artykule, przeczytaj!
24 kwietnia 2024
Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy - zasady obliczania w 2024 roku
Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy oblicza się według określonych prawem pracy zasad. Coroczne zmiany w ekwiwalencie urlopowym i płacy minimalnej wpływają na obliczanie należności pracowniczych. Jak to wygląda w 2024 roku? Sprawdź!
11 kwietnia 2024
Urlop rodzicielski dla przedsiębiorcy - czy i na jakich zasadach przysługuje?
Prowadzenie działalności gospodarczej daje takie same prawa do 9-tygodniowego urlopu, jak w przypadku umowy o pracę. Urlop rodzicielski dla przedsiębiorcy - sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać i na jaki zasiłek można liczyć!
10 kwietnia 2024
Umowa na okres próbny: zapis o okresie zatrudnienia w kolejnej umowie – jak bardzo jest wiążący w praktyce?
Umowa na okres próbny bywa pierwszą jaka jest zawierana. Zapisy w umowie na okres próbny określające planowany okres zatrudnienia w kolejnej umowie pełnią ważną funkcję informacyjną i deklaracyjną. Stanowią one punkt odniesienia dla dalszych negocjacji.
4 kwietnia 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów