Ostatnie artykuły autora:
Urlop wychowawczy, a zwolnienie pracownika
Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym. Ponadto pracowników, którzy z niego korzystają dotyczy ochrona trwałości zatrudnienia przewidziana w prawie pracy. Czy jednak możliwe jest zwolnienie pracownika w trakcie urlopu wychowawczego? Sprawdź!
12 lipca 2024
Organizacja czasu pracy – jak prawidłowo postępować?
Organizacja czasu pracy to proces planowania i zarządzania czasem przeznaczonym na wykonywanie zadań i osiąganie celów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak prawidłowo organizować czas pracy w swojej firmie!
5 lipca 2024
Okoliczności, w których praca w niedziele i święta jest dopuszczalna
Wydaje się, że praca w niedziele i święta nie powodują już żadnych wątpliwości, ale czy rzeczywiście tak jest? Jakie są aktualnie obowiązujące zasady wykonywania wspomnianej pracy? Więcej na ten temat w artykule.
28 czerwca 2024
Naliczanie nadgodzin z tytułu wcześniejszego wezwania do pracy przez pracodawcę
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę powinny mieć zapewniony odpoczynek dobowy trwający co najmniej 11 godzin. Naliczanie nadgodzin z tytułu wcześniejszego wezwania do pracy pracownika nie zawsze jednak będzie obowiązkowe. Dowiedz się więcej!
10 czerwca 2024
Przeniesienie dokumentacji kadrowej do innego systemu — o czym pamiętać?
Czy wiesz, że przeniesienie dokumentacji kadrowej do innego systemu teleinformatycznego musi odbywać się zgodnie z zasadami określonymi w przepisach? Jakich błędów nie popełnić, gdy zmieniamy oprogramowanie w firmie? Szczegóły w artykule!
6 czerwca 2024
Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę - przykłady orzecznictwa
Wypowiedzenie umowy to jedna z podstawowych metod zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Czy przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę są określone w przepisach i jak powinny być sformułowane? Dowiedz się więcej z artykułu!
31 maja 2024
Dyżury pracownicze – dopuszczalność stosowania oraz rekompensata
Dyżury pracownicze to specyficzna forma organizacji czasu pracy, która polega na tym, że pracownik pozostaje w gotowości do podjęcia pracy poza normalnymi godzinami pracy. Oznacza to, że pracownik musi być dostępny dla pracodawcy w razie potrzeby.
29 maja 2024
Benefit osoby towarzyszącej z PIT i ZUS
Benefity pracownicze należą do świadczeń pozapłacowych, czyli przyznawanych przez firmę niezależnie od przysługującego pracownikom wynagrodzenia za pracę. jak rozliczyć benefit osoby towarzyszącej? Sprawdź w naszym artykule!
23 maja 2024
Postępowanie pracodawcy, gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka zajęć komorniczych
W sytuacji, w której osoba zatrudniona nie reguluje swoich zobowiązań, wierzyciel występuje do komornika w celu uzyskania należności w drodze egzekucji. Wyjaśniamy w artykule co zrobić, gdy do wynagrodzenia pracownika skierowano kilka zajęć komorniczych!
21 maja 2024
Pracownicy zarządzający zakładem pracy — szczególne cechy stosunku pracy
Przepisy prawa pracy stoją na gruncie równości pracowników w zakresie praw i obowiązków. Jednocześnie wspomniane regulacje wskazują szczególną grupę zatrudnionych, jakimi są pracownicy zarządzający zakładem pracy. Dowiedz się więcej na ten temat!
20 maja 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów