Prawo pracy
Ulgi w ZUS a praca dla byłego pracodawcy – co oznacza były i obecny rok?
ZUS oferuje szereg ulg dla przedsiębiorców, jednak praca dla byłego pracodawcy może wpłynąć na możliwość ich uzyskania. Ulgi w ZUS a praca dla byłego pracodawcy – czy to zawsze jest możliwe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat.
4 kwietnia 2025
Czy przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi mieć charakter doniosły i nadzwyczajny?
Pracodawca, liczy się z tym, że współpraca nie ze wszystkimi może być kontynuowana przez wiele lat. Zarówno on, jak i pracownik mają możliwość wypowiedzenia każdej umowy. Czy przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę musi mieć charakter doniosły?
4 kwietnia 2025
Chorobowe po 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym w 2025
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy. W artykule wyjaśniamy czy możliwe jest chorobowe po 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym. Przeczytaj i sprawdź!
3 kwietnia 2025
Elektroniczny obieg dokumentów
Elektroniczny obieg dokumentów przyspiesza procesy w firmie i redukuje koszty. Dzięki digitalizacji firmy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, zwiększyć efektywność pracy, a także poprawić bezpieczeństwo danych. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2025
Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie postojowe w 2025 roku?
W każdym przedsiębiorstwie może zdarzyć się nieplanowana przerwa w toku pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje pensja za czas przestoju? Odpowiadamy w naszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się, jak należy ustalić wynagrodzenie postojowe.
3 kwietnia 2025
Czy zawsze należy udzielić pracownikowi dni wolne na poszukiwanie pracy?
Wypowiedzenie umowy o pracę wiąże się z koniecznością znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. W tej sytuacji pracownik ma możliwość skorzystania z dni zwolnienia w celu poszukiwania pracy. Dowiedz się, jak uzyskać dni wolne na poszukiwanie pracy.
3 kwietnia 2025
Zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę terminową - czy to możliwe?
Czy w przepisach przewidziano możliwość zmiany rodzaju umowy, kiedy z pracownikiem wiąże nas umowa na czas nieokreślony? Kiedy możliwa będzie zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę terminową? Wyjaśniamy prawne aspekty takiego postępowania!
2 kwietnia 2025
Klasa średnia w Polsce – definicja, zarobki
Klasa średnia jest jednym z kluczowych elementów społeczeństwa. To ona odgrywa istotną rolę w napędzaniu gospodarki, konsumpcji, a także stabilizacji społecznej. Przeczytaj artykuł i poznaj więcej szczegółów na temat klasy średniej.
2 kwietnia 2025
Odpis na ZFŚS w 2025 - zasady naliczania i odprowadzania
Kiedy pracodawca powinien utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w swojej firmie? Na co należy przeznaczać środki z tego funduszu? Przeczytaj i dowiedz się, jak prawidłowo naliczać odpis na ZFŚS oraz w jakich terminach należy je odprowadzać!
2 kwietnia 2025
Naliczenie urlopu wypoczynkowego a część etatu
Zatrudniasz pracowników na niepełny etat? Czy wiesz, ile dni urlopu im przysługuje? Jak wygląda naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze czasu pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
1 kwietnia 2025
Powrót do PPK po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat
Co w sytuacji, gdy ktoś zdecyduje się na powrót do PPK po złożeniu takiej deklaracji? W niniejszym artykule omówimy, jak wygląda proces powrotu do PPK, jakie formalności są z nim związane, oraz jakie korzyści i wyzwania wiążą się z ponownym przystąpieniem
1 kwietnia 2025
Czy sygnalista może zgłaszać naruszenia regulacji wewnętrznych danego podmiotu?
Sygnalista dokonuje zgłoszenia wewnętrznego lub zewnętrznego. Zgłoszenia wewnętrzne sygnalista może skierować np. bezpośrednio do pracodawcy. Czy sygnalista może zgłaszać naruszenia regulacji wewnętrznych danego podmiotu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
31 marca 2025
Przejście z wynagrodzenia stałego na wynagrodzenie akordowe a podstawa świadczenia chorobowego
Przyjęty przez pracodawcę system wynagradzania pracowników wpływa na sposób ustalania niektórych świadczeń. W poniższym artykule wyjaśniamy jak przejście z wynagrodzenia stałego na wynagrodzenie akordowe wypływa na podstawę świadczenia chorobowego.
31 marca 2025
Ochrona kobiety w ciąży zatrudnionej na umowie zlecenie a przepisy
Pracownica, która jest w ciąży ma dodatkowe uprawnienia. Jednym z nich jest ochrona przed zwolnieniem. Jak wygląda to w przypadku zleceniobiorca? Czy ochrona kobiety w ciąży zatrudnionej na umowie zlecenie wynika wprost z przepisów? Sprawdź!
28 marca 2025
Jak prawidłowo ustalić dochód pracownika dla celów ZFŚS?
Dochód pracownika dla celów ZFŚS powinien zostać przedstawiony w oświadczeniu pracownika, będącym załącznikiem do regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującego u pracodawcy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
28 marca 2025