0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Zadaniowy czas pracy – czy obejmuje go obowiązek ewidencjonowania godzin pracy?

Zadaniowy czas pracy jest jednym z najbardziej elastycznych rodzajów czasu pracy. Na czym polega? Czy każdy może pracować w takim systemie? Jak skutecznie można go wprowadzić? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Kod niepełnosprawności pracownika a wyższe dofinansowanie do wynagrodzenia

W orzeczeniu lekarskim oprócz stopnia podany jest również kod niepełnosprawności. Niektóre z nich uprawniają do wyższego dofinansowania z funduszu PFRON dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dowiedz się, o które kody chodzi!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy - zasady obliczania w 2024 roku

Wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy oblicza się według określonych prawem pracy zasad. Coroczne zmiany w ekwiwalencie urlopowym i płacy minimalnej wpływają na obliczanie należności pracowniczych. Jak to wygląda w 2024 roku? Sprawdź!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Ile wynosi najniższa krajowa netto 2024?

W roku 2024 płaca minimalna ulegnie zwiększeniu aż dwa razy w ciągu roku. Ile wynosi najniższa krajowa? Jakie jeszcze kwoty wzrosną w związku ze zmianą płacy minimalnej? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Urlop rodzicielski - kto może się o niego starać?

Urlop rodzicielski jest jednym z uprawnień pracowników, którym urodziło się dziecko bądź tym, którzy zdecydowali się na adopcję. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki jest wymiar tego urlopu oraz czy zasiłek macierzyński przysługuje w stałej wysokości!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony - jak formalnie się odbywa?

Mylne jest przekonanie, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony nie może zostać zwolniony z pracy. Jak odbywa się rozwiązanie umowy na czas nieokreślony? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rozwiązanie.

10 kwietnia 2024

Prawo pracy

9 tygodni urlopu rodzicielskiego - czy można w częściach?

Urlop rodzicielski można wykorzystać jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Czy 9 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać w częściach? Przeczytaj!

10 kwietnia 2024

Prawo pracy

Umowa zlecenie i o pracę a PPK

PPK obejmują zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę, jak i zlecenie. Czy wpłaty do PPK powinny być naliczane i pobierane od wynagrodzeń wypłacanych z tytułu każdej umowy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat: umowa zlecenie i o pracę a PPK.

9 kwietnia 2024

Prawo pracy

Choroba pracownika podczas dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta

Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do dni wolnych od pracy w niedziele i święta. W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę w weekend może otrzymać dzień wolny w tygodniu. Jak jest rozliczana choroba pracownika w dniu wolnym? Sprawdź czytając artykuł!

9 kwietnia 2024

Prawo pracy

Sposób rozwiązania umowy o pracę a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

To w jaki sposób dojdzie do zakończenia stosunku pracy pracownika ma bardzo istotny wpływ na jego prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na okres wyczekiwania na prawo do świadczeń. Więcej na ten temat w artykule!

9 kwietnia 2024

Prawo pracy

Przejęcie zakładu pracy - kto odpowiada za zobowiązania wobec pracowników?

Czy przejęcie zakładu pracy wiąże się z tym, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy? Sprawdź, kto odpowiada w takiej sytuacji za zobowiązania wobec pracowników!

8 kwietnia 2024

Prawo pracy

Jak wyliczać wynagrodzenia pracowników?

Pracownicy często spotykają się z pojęciem wynagrodzenia brutto. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co się na nie składa i ile tak naprawdę pieniędzy do dyspozycji otrzyma. Czy wiesz, jak wyliczać wynagrodzenia? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

8 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zasady zatrudniania na umowy cywilnoprawne

Umowy cywilnoprawne charakteryzują się innymi zasadami zawierania niż umowa o pracę. Dokładne zasady regulowane są przepisami Kodeksu cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat umów cywilnoprawnych!

5 kwietnia 2024

Prawo pracy

Minimalna stawka godzinowa 2024 r. - ile wynosi i jak ją ustalić?

Stawka godzinowa to ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami. Pracodawca decydując się na zastosowanie godzinowego systemu wynagradzania, ustala jego kwotę z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej. Ile wynosi minimalna stawka godzinowa 2024 r ?

5 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zakłady aktywności zawodowej mają mieć łatwiej

Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki, które zapewniają zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Sprawdź artykuł i dowiedz się, kto może je tworzyć i jak wygląda kwestia dofinansowania kosztów utrzymania zakładu.

5 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów