0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

7 wyników dla tematu: zapis-windykacyjny

Artykuły:

Zapis windykacyjny w testamencie obejmujący składniki przedsiębiorstwa

Czym jest zapis windykacyjny oraz co może być jego przedmiotem? Co w przypadku nabycia przez zapis w testamencie środka trwałego? Jak ustalić jego początkową wartość? Czy możliwe są w takim przypadku odpisy amortyzacyjne oraz zwolnienie z podatku?

30 czerwca 2023

Zapis windykacyjny - kiedy jest bezskuteczny?

Zapis windykacyjny jest postanowieniem zawartym w testamencie, na mocy którego można przekazać określoną rzecz lub prawo w ręce innej osoby. Aby mógł być on skuteczny, powinien zostać sporządzony w odpowiedniej formie. Co to oznacza? Wyjaśniamy!

20 maja 2022

Kiedy zapis windykacyjny jest bezskuteczny?

Istnieje możliwość, aby spadkodawca za życia podjął decyzję, co do przekazania danej rzeczy wskazanej osobie. Tym samym rzecz ta zostaje wyłączona spod zasad dziedziczenia. W tym celu należy sporządzić zapis windykacyjny, ale czy zawsze jest on skuteczny?

2 lutego 2022

Dziedziczenie w spółce jawnej a zwolnienie z podatku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce prawem, dziedziczenie może odbywać się w oparciu o zasady ustawowe, określone w Kodeksie cywilnym lub sporządzony przez spadkodawcę przed śmiercią testament. Czy dziedziczenie w spółce jawnej jest zwolnione z podatku?

20 września 2021

Czym jest zapis windykacyjny?

Zapisywanie określonych przedmiotów w testamencie jest możliwe dopiero od kilku lat. Wcześniej takie rozrządzenia były traktowane jako powołanie do całości spadku. Czym jest zatem zapis windykacyjny i na czym polega? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

9 lutego 2021

Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę, może przekazać ją swoim spadkobiercom. W jaki sposób dokonuje się dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Co dzieje się z firmą po śmierci właściciela? Co powinien uczyni spadkobierca?

6 czerwca 2019

Zapis windykacyjny sposobem przekazania majątku przez spadkodawcę

Zapis windykacyjny pozwala spadkodawcy zrobić to, czego nie może zrobić, gdy wyznacza spadkobiercę – przekazać konkretny składnik swojego majątku. Osoba, która dostała w zapisie składnik majątku, odpowiada za długi spadkowe, ale w ograniczonym zakresie.

26 września 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów